Araç sahipleri dikkat! Trafik sigortası yaptırmayanlar...

Koronavirüs etkisi nedeniyle trafik sigortası ile ilgili düzenlemelerin önü arkası kesilmiyor. Daha önce tüm araçlar için tek tarife çalışması (kabul edilip yasal hale gelmedi) ve son olarak Riskli Sigortalar Havuzu'nda bulunan araçlar için 1 aylık ücretsiz sigorta düzenlemesi yapılmıştı.

Araç sahipleri dikkat! Trafik sigortası yaptırmayanlar...
Araç sahipleri dikkat! Trafik sigortası yaptırmayanlar...
GİRİŞ 02.05.2020 16:43 GÜNCELLEME 08.05.2020 03:02
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü koronavirüs salgını nedeniyle 25 milyon aracı ilgilendiren trafik sigortası hakkında ardı ardına düzenlemeler yapıyor. Hazine ilk olarak trafik sigortasını yaptırmayanlar için sürprim (cezalı sigorta) uygulamasını kaldırmıştı. Ardından sigorta şirketlerinden tüm sınıflar için tek fiyat uygulaması için görüş istendi. Buna göre geçici bir süre tüm otomobiller, otobüsler, minibüsler, kamyon ve kamyonetler her biri sınıf kendi içinde tek bir fiyattan sigortalanmasının mümkün olup olmadığı çalışması yapıldı. Sigortacılar böylesi bir düzenlemenin çeşitli sakıncaları olduğunu belirterek bu düşünceye karşı çıktı.  

 

DÜZENLEMENİN İLK MADDESİ DEĞİŞTİ

Önceki gün yapılan duyuru ile çok fazla kaza yapan Riskli Sigortalar Havuzu'nda bulunan araçlar için poliçe süresinin bitmesi halinde 1 aylık ücretsiz sigorta düzenlemesi yapılmıştı. Aynı düzenlemede Türkiye Sigorta Birliği'nin daha önce Riskli Sigortalar Havuzu dışındaki normal araçlar için de 'tavsiye' ettiği mayıs ayı sonuna kadar ücretsiz sigorta uygulamasının bu tavsiyeye uyan şirketler tarafından devam ettirilmesi gerektiği belirtildi. Tavsiye kararına uymayan şirketler düzenleme dışı bırakıldı. Düzenlemenin ilk maddesi trafik sigortası yaptıramayanlara 31 Mayıs tarihine kadar sürprim yani ceza uygulanmayacağı karara bağlanmıştı.

 

20-65 YAŞ CEZALI OLACAK

Dün ise bu madde aradan 1 gün geçmesine rağmen değiştirildi ve 20-65 yaş arası bu düzenlemeden muaf tutuldu. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü dünkü kararında koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanan motorlu araç işletenler için bu durumu belgelendirdikleri takdirde sürprim uygulanmayacağını geri kalanlar için böyle bir muafiyetin söz konusu olmadığını duyurdu. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü evden çıkamadığı için aracını kullanamayacağı gerekçesiyle eğer sigortasına geciktirirse bu onun için bir ceza konusu olmayacak. Yeni düzenlemede herhangi bir kişinin yasal düzenleme ile sokağa çıkmasının yasak olması halinde de yaşa bakmaksızın ceza uygulanmayacağı belirtildi. Böylece ay sonuna kadar eğer 20-65 yaş arasında olanların araçları Riskli Sigortalar Havuzu'nda değilse veya aracın sigortasını yapan şirket Türkiye Sigorta Birliği'nin poliçesi biten araçlar için trafik sigortasını 1 aylık ücretsiz yapan 'tavsiye' kararına uyan şirket değilse sürpirim ile karşılaşacak. Yani ceza ile karşı karşıya kalacak.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Sassas 4 hafta önce Şikayet Et
  Bence prim düşülmeli çünkü dışarı çıkmak yasak 20. 65 se sigorta zaten internet üzerinden yapılıyor bir yere gitmeye gitmeye gerek kalmıyor sigortacı zaten arıyor yap dersen yapıyor
  Cevapla
 • Sürücü 4 hafta önce Şikayet Et
  Sokağa çıkma yasağı olan günler pirimden düşülsün o halde trafiğe çıkarmadığım aracın günlük sigortasını niye yatırayım ?
  Cevapla
 • aynen 4 hafta önce Şikayet Et
  benzin parası da versinler
  Cevapla
 • Altaylar 4 hafta önce Şikayet Et
  Fehmi, süper bir bakış açısı, sigortacısın galiba yada sigorta avukatı
  Cevapla
 • FEHMİ 4 hafta önce Şikayet Et
  Sokaga cikma yasaginda bile firindan ekmek almaya araciyla gidenler nolacak veya hapis cezasi almis arac sahipleri veya askere giden arac sahipleri hep kendi lehimize dusunmeyelim dua edelim salgindan afetten korusun ALLAH maddiyattan daha onemli seyler var ulkede
  Cevapla