Koronavirüsün ortaya çıkmasıyla 2. el araç fiyatları düştü

İkinci el online pazarda araç fiyatları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye'de etkisini gösterdiği mart ayının ilk 2 haftasında şubat ayına kıyasla yüzde 2,5 geriledi.

Koronavirüsün ortaya çıkmasıyla 2. el araç fiyatları düştü
Koronavirüsün ortaya çıkmasıyla 2. el araç fiyatları düştü
GİRİŞ 24.03.2020 11:13 GÜNCELLEME 24.03.2020 11:15
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Çin'de ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgını, dünya genelinde binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olurken, virüsün etkileri gündelik hayatın yanı sıra küresel ekonomide de etkisini gösteriyor.

 

Dünya genelinde borsaları ve neredeyse tüm ekonomik faaliyet alanlarını etkileyen virüs, otomotiv sektörüne de darbe vurdu. Bu dönemde dünyaca ünlü birçok otomotiv üreticisi, üretime ara vermek zorunda kaldı.

Söz konusu gelişmelerin, ilk Kovid-19 vakasının 11 Mart'ta görüldüğü Türkiye'de, sıfır araç pazarının yanı sıra ikinci el araç piyasasına yansımaları da merak konusu oldu.  

 

Online pazarda ilan veren kurumların yüzde 80’i fiyatlarını aşağı çekti

Türkiye'de ikinci el araç ticareti ile uğraşan 40 binden fazla kurumun halka açık olan sitelerdeki ilanlarının perakende fiyat hareketlerini izleyen INDICATA'dan edinilen veriler, ikinci el piyasasında görülen fiyat artışının virüs nedeniyle gerilemeye başladığına işaret etti. 

Buna göre, son dönemlerde suni fiyat artışlarının görüldüğü ikinci el online pazarda araç fiyatları, virüsün Türkiye'de etkisini gösterdiği mart ayının ilk 2 haftasında (1-17 Mart) şubat ayına kıyasla yüzde 2,5 geriledi.

Bu dönemde online pazarda ilan veren kurumların yüzde 80’i fiyatlarını aşağı yönlü revize etti. Satışa çıkan araç adetlerinde ise bir düşüş ve ya yükseliş görülmedi. 

"Bireyler toplu taşıma kullanmak yerine araç alma eğilimi gösterebilir"

INDICATA Satış Direktörü Aslı Göker, online ikinci el araç ticareti yapan kuruluşların araç satın alma eğiliminin bir miktar azaldığını ve bazılarının nakitte kalıp araç almamayı tercih ettiğini dile getirdi

Online pazarda ikinci el araç satıcılarının yüzde 80'inin fiyatlarını aşağı çekmesini değerlendiren Göker, "Online'da ilan veren kurumların yüzde 80’i fiyatlarını aşağı yönlü revize etti. Araç bulunurluğu stabil seyrediyor.  Araç satın alma eğiliminde, hala kurumların satın alma eğilimi var ama bir miktar azaldı, nakitte kalıp araç almama eğilimi var bazı kurumlarda. Bireysel tarafı takip etmediğimiz için bir yorum yapamıyorum o tarafla ilgili olarak. Segment bazında bakıldığında söz konusu dönemde ikinci el online fiyatlarda yüzde 2,5'lik bir düşüş görülüyor. Mart sonunda bir daha rakamlara bakacağız." diye konuştu.

Yaşanan bu sürecin satın alma alışkanlıklarını değiştireceğini, satış süreçlerinin daha dijital olarak yürütüleceğini ve talebin bu yönde olacağını düşündüğünü aktaran Göker, "Diğer yandan bireylerin toplu taşıma kanalları kullanmak yerine araç alma eğilimi gösterebileceklerini de düşünüyorum. Ayrıca üretici firmaların fabrikalarını geçici olarak kapatmaları, üretim için yan sanayiden yeteri kadar parça tedarik edememeleri sebepleriyle de yine ikinci el araç satışının buna bağlı olarak artış gösterebileceğini de öngörebiliriz." dedi.

"Fırsatçılar bu dönemde fiyatlarını düşürmek zorunda kalacak"

Göker, söz konusu azalışın özellikle son dönemde internet ortamındaki ilanlarda fahiş fiyat artışı yapan fırsatçıların fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruya ilişkin ise şunları kaydetti:

"Fiyatlardaki azalış bence bu dönemde fırsatçıları etkileyebilir, fiyatlarını düşürmek zorunda kalacaklar. Fırsatçılar fiyatı ne kadar yükseltirse yükseltsin artık pazar orada olmayacağı için ister istemez pazarın normal fiyatlarına çekecekler fiyatlarını. Çünkü artık öyle bir noktadayız ki müşteri o yüksek fiyatlara cevap vermeyecektir. İkinci el ticareti yapan kurumların yüzde 80'İnin fiyatları aşağı çektiği bir noktada, fırsatçıların çok da uzun süre böyle devam edebileceklerini ben düşünmüyorum şahsen."

INDICATA'nın 2016 yılında faaliyetlerine başlayan Türkiye ofisi, 4 yıldır Türkiye ikinci el online pazarındaki milyonlarca veriyi tarayarak Türkiye'deki tüm marka ve modellerin anlık analizini sektör paydaşlarına (OEM'ler, yetkili bayiler, kiralama ve leasing şirketleri, bankalar, sigorta şirketleri, galeriler, finans kuruluşları) sunuyor.

INDICATA tarafından raporlanan ikinci el online araç fiyat trendi, Türkiye'de ikinci el ticareti ile uğraşan, 40 binden fazla kurumun halka açık olan sitelerdeki ilanlarının perakende fiyat hareketleri izlenerek hazırlanıyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
araç satışları
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • adem 1 yıl önce Şikayet Et
  hibritler iki üç seneye çoğalacak fiyatları iki katına çıkaranlar hurdacı ararsınız artık ,,
  Cevapla
 • Bahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Sıfır araba fiyatları bu kadarr yüksek olursa tabiikide 2.el araç fiyatıda yükselecektir.
  Cevapla
 • pirana61 1 yıl önce Şikayet Et
  bu işin en büyük sorumlusu araba üreticileridir 3 sene evvel 50bin tl olan yeni araba şimdi 170bin tl olurmu böyle bir zam dünyada varmı acaba ee sonra milletde hurdasına 200bin 250 bin deki hurdalarına yılbaşından sonra en az 5 bin ile 30bin tl akıllarına göre zam yaptı bu saatten sonra bu hurdalar ucuzlasa ne olur ucuzlamasa ne olur ben 200bin km bi arabaya 70 bin 90 bin 100bin tl vermem arkadaş motoru bitmek üzere olan bir bombadır o araba hangi model ve marka olursa olsun araba
  Cevapla
 • Salih 1 yıl önce Şikayet Et
  zahmet edip birde yorumlamışsınız,trabzon acaba ayrı bir ülke mi ? döviz kuru,kdv ve ötv farklımı çalışıyor ? yada trabzon rusyaya bağlı,bu fiyatlar yerli arabayı satmak için hazırlanan zemin,bu kurla bu vergiyle sıfır araba fiyatları düşmez, düşerse 2.el de ucuzlar,buda devlete bağlı,vatandaşa değil.
  Cevapla
 • selim f 1 yıl önce Şikayet Et
  iyi oldu
  Cevapla
 • irfan sadıkoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  kimse enayi değil sıfırın kampanyaları bitince elde araç kalmayınca uyanıklar araçlarını birden 10bin ile 25 bin tl arası fiyatlarını yükselttiler ama kimsede alıcı olmadı şimdi bu kriz sıfırcı firmalara fiyat indirtecek buda ikinci elide normale çekecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle