Volkswagen'e rekor tazminat! Anlaşma sağlandı

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, egzozlardaki manipülasyondan dolayı dava açan sürücülerle 830 milyar avroluk tazminat ödenmesi konusunda anlaşıldığını bildirdi.

Volkswagen'e rekor tazminat! Anlaşma sağlandı
Volkswagen'e rekor tazminat! Anlaşma sağlandı
GİRİŞ 28.02.2020 16:37 GÜNCELLEME 28.02.2020 16:56
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Şirketten yapılan açıklamada, Volkswagen ve Alman Tüketici Teşkilatları Federasyonu (VZBV), toplu davalarla bağlantılı olarak yapılan müzakerelerde 830 milyon avro tutarında mutabık kaldı.” yorumunda bulunuldu.

Söz konusu tazminat davaya müdahil olan yaklaşık 260 bin Volkswagen müşterisi arasında paylaşılacak.

Müşterilerin dizel otomobillerinin yaşına ve modeline bağlı olarak 1.350 ile 6 bin 257 avro arasında para alması bekleniyor. Buna karşılık, müşteriler gelecekteki davalardan vazgeçecek.

Uzmanlar, Volkswagen müşterilerine tazminat ödeyerek, şirkete zaten 30 milyar avrodan fazlaya mal olan dizel skandalının yükünü sınırlandırmayı hedeflediğini belirtti. 

 

DAVANIN GEÇMİŞİ

Ekim 2018’de Almanya’da Volkswagen şirketine, otomobil egzozlarındaki manipülasyonundan dolayı sürücüler adına VZBV ve Alman Otomobil Kulübü (ADAC) tarafından dava açılmıştı.

Dava ile ilgili gelişmeler için internet sitesi kurulurken, yaklaşık 460 bin Alman sürücü davaya müdahil olmak için başvurmuştu.

 Volkswagen, 2 Ocak 2020’de yaptığı açıklamada egzozlardaki manipülasyondan dolayı dava açan sürücüleri temsil eden VZBV ile anlaşmak için görüşmeler yapıldığını bildirmişti. Şirket, 14 Şubat’ta yaptığı açıklamada ise VZBV ile olası bir anlaşmaya yönelik görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek, Almanya'da egzozlardaki manipülasyondan dolayı dava açan sürücülere doğrudan 830 milyon avro teklif ettiğini açıklamıştı.

Açıklamada, VZBV ile görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının nedeni olarak federasyon avukatlarının 50 milyon avroluk avukatlık ücreti taleplerini gösterilmişti. 

DİZEL EMİSYON SKANDALI

 ABD Çevre Koruma Ajansı 2015, yılının eylül ayında Volkswagen'in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu.

Bünyesinde Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları bulunan Volkswagen Grubu, uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmiş, ABD ve Alman makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Volkwagen VZBZ
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Emekli 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye de dava açsın... Bunların fabrika açacağı yok...
  Cevapla
 • bilall 3 ay önce Şikayet Et
  dürüst avrupalı.......
  Cevapla
 • Vatansever 3 ay önce Şikayet Et
  Ne oldu bunlar düzgün iş yaparlardı sahtekarlıklarını kabul etmişler bizimkiler pek meraklı hala bunların araçlarını almak için sıradalar para yatır 3 ay sonra aracı al
  Cevapla
 • 57.Alay 3 ay önce Şikayet Et
  Ev ye binen sınıf atladım zannediyor.cok komik duruyorlar.almanyada taksi yapmıyorlar o passati
  Cevapla
 • Selami Uçar 3 ay önce Şikayet Et
  Milyar milyon karışmış.
  Cevapla
 • izmitli 3 ay önce Şikayet Et
  ww degeri okadar degil 830milyar avro
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle