Araç sahipleri dikkat! Bu tuzağa düşmeyin

Kötü niyetli satıcılar, noterlerin kapanış saatine doğru ya da en kalabalık olduğu anlarda alıcıyla beraber notere gidiyor. Noter satışı gerçekleştirilirken tüketici mesela 67 bin liraya aldığı aracın 42 bin lira gösterildiğini fark etmiyor. Sonra arıza çıktığında veya tüketici aracı iade etmek istediğinde satıcı noterdeki rakamdan geri almak istiyor.

GİRİŞ 04.02.2020 12:57 GÜNCELLEME 11.02.2020 09:53
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Tüketicilerin, ikinci el araç da olsa satışlarda mutlaka bir yıllık garantiye tabi olduğunu ve çıkan arızaların garanti kapsamında satıcıların sorumlu olduğunu bilmesi gerekir.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, ikinci el araç alımında mağduriyetlerin önlenmesi için noterde satış yapılırken sözleşmede yazan bedele dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, ikinci el araç alan tüketicilerden bazılarının son dönemlerde ciddi sorunlar yaşadığını söyledi. Çok sayıda tüketicinin bu konuda kendilerine başvurduğunu belirten Yılmaz, "Tüketici doğrudan galericiyle pazarlık yapıyor.

Galericiden satın aldığını düşünüyor ancak notere gittiklerinde galerici çekiliyor ve tüketiciden tüketiciye satış yapılıyor. Tüketiciden tüketiciye satış yapıldığı zaman tüketici hukukundan yararlanamıyorsunuz. Vatandaşlar bu durumun farkında değil." dedi.Yılmaz, vatandaşların noterde yapılan sözleşme konusunda daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Tüketiciden tüketiciye satış yapılması durumunda galericinin mührünün ya da kaşesinin de sözleşmede olması gerektiğini anlatan Yılmaz, "Bu mühür ya da kaşe varsa tüketici olası anlaşmazlıklarda Tüketici Mahkemesine başvurduğu zaman harçtan yararlanacak ve düşük maliyette bir dava açacak. Aksi takdirde Ticaret Mahkemelerinde dava açarsa yüksek maliyetle karşı karşıya kalacaktır." ifadelerini kullandı.

Sıtkı Yılmaz, bazı satışlarda noterde bedelin düşük gösterildiğini öne sürdü. Bunun tüketici bakımından mağduriyete yol açtığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

"Kötü niyetli satıcılar, noterlerin kapanış saatine doğru ya da en kalabalık olduğu anlarda alıcıyla beraber notere gidiyor. Noter satışı gerçekleştirilirken tüketici mesela 67 bin liraya aldığı aracın 42 bin lira gösterildiğini fark etmiyor. Sonra arıza çıktığında veya tüketici aracı iade etmek istediğinde satıcı noterdeki rakamdan geri almak istiyor.

Aradaki fark satıcıya kar kalıyor. Bu hususlara dikkat edilmesi gerekir. Kilometreleri ya oynanmış ya da bazı arızaları var. Tüketici aracı aldıktan çok kısa süre sonra bozulmaktadır. Bu durumda tüketici iki kez mağdur ediliyor. Satış zaten doğru gösterilmemiştir, ayrıca arıza nedeniyle de ciddi hasarlar söz konusudur."

''KANUN 'SATICI' OLARAK TANIMLADIĞI KİŞİLERDEN ALINAN ARAÇLAR GARANTİYE TABİ''

Yılmaz, ikinci el araçlardaki garanti kapsamına da değindi. "Tüketicilerin, ikinci el araç da olsa satışlarda mutlaka 1 yıllık garantiye tabi olduğunu ve çıkan arızaların garanti kapsamında satıcıların sorumlu olduğunu bilmesi gerekir." diyen Yılmaz, bu konuda herhangi bir sorunla karşılaşanların tüketici dernekleri aracılığıyla da haklarını arayabileceğini belirtti.

Kanunun "satıcı" olarak tanımladığı kişilerden alınan araçların garantiye tabi olduğunu kaydeden Yılmaz, kişiden kişiye satışlarda ise Borçlar Kanunu'nun devreye girdiğini aktardı.

İkinci el araç alacaklara uyarılarda bulunan Yılmaz, "Tüketicilerimiz araç satın alacağı zaman son yapılan fenni muayene tutanaklarını iyi bilmelidir. Araç hakkında bilgi sahibi olacak. Ayrıca, tanıdık ekspertize gitmek, tüketici lehine sonuç doğurmuyor. Ekspertizlerin araç motoruna ilişkin bilgilerini de doğru kabul etmemek gerekir. Aracın motoru, motor konusunda ehliyet sahibi bir ustaya gösterilmelidir." diye konuştu.

ETİKETLER
Türkiye
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Murat Yılmaz 6 ay önce Şikayet Et
  2 el araç için 1 yıllık garanti çok saçma yani, adam alsın arabayı vitezi ayağıyla tekmeyle atsın şanzumanı bozsun ondan sonra 11 ay sonra gelsin yaptır bunu desin.
  Cevapla
 • Osman 6 ay önce Şikayet Et
  Peki aracı sattım 1 yıl garanti verdim aracın yeni sahibinden kaynaklanan hatadan dolayı kim sorumlu olacak ayrıca hatanın yeni sahinden olduğunu nasıl ispat edeceğiz
  Cevapla
 • Defne 6 ay önce Şikayet Et
  milletimizin içinde o kadar çok kötü ve çürük yumurta var ki ne yapacağımızı ve nasıl yaşayacağımızı şaşırdık valla..İkinci el aldığım arabalar ya pert ya da km si düşürülmüş çıktı.Kimseye güven kalmadı.Bence devletimizin yapacağı en güzel şey bu çürük kokmuş yumurtaları içeri attıktan sonra bir daha kolay kolay dışarı salmamalı.Zira çıkarsa yine aynı şeyi yapıp canlar yakacak.Allahın laneti bütün kötülerin üstüne olsun.
  Cevapla
 • As as 6 ay önce Şikayet Et
  Başta bundan siyasetçiler sorumlu.biz onları kanunları cezaları caydırıcı hale getirsinler diye seciyoruz
  Cevapla
 • Erhan 6 ay önce Şikayet Et
  Tabi bu durumda önce içeri atılan bu cürük yumurtaları varsa adalet birdaha yapmamaları için agır cezalar vermeli
  Cevapla
 • Yusuf güner 6 ay önce Şikayet Et
  Evet dediğiniz belki içinde biraz iyilik kalmış olanlarına çare olabilir fakat genelde içeriden hiç çıkmayanlar da yani azılı olanlarda içeriden dışarıyı yönetmek gibi kabiliyet olduğundan içerisi dışarısı farketmiyor,hatta ufak suçlardan girmiş olan kişileride rahat rahat eğitip,dısarıda daha namussuz insanların çoğalmasına sebep olabiliyor,insanda eğer vicdan haysiyet şeref yoksa direk yok ediceksinki, geride artığı bile kalmayacak
  Cevapla
 • Barış 6 ay önce Şikayet Et
  Herkesin cebinde 5-6 vekalet anasından,babasından,dayısından,teyzesinde vekalet almış 2.el otomobil al sat ticareti yapıyor,Terzi al sat cı, Ahçı alsatcı,öğretmen alsatcı,büfeci alsatcı,memur alsatcı,işini kapatan ayakta alsatcı, ikinci el alım satım yasası çıktı ha bire 6 ay -1 sene erteleniyor ,bir tarafta belgeli ve ruhsatlı galerici enayi durumunda vergisini harcını ödüyor, diğer tarafta yeri yurdu belli olmayan,kuruş vergi ödemeyen seyyar 2.el tüccarları .Ne bekliyordunuz........
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Galericiler in zıplama sebebi adamlar haklı kazançları düştü ucuza araba bulup çok kar yapamıyorlar. Adamlar haklı beyler. Ne garantisi hangi galeri kurumsal kimliği olmayan hariç al bakalım sana garanti veriyormu. Kimse kimsenin malının ortağı değil isteyen malını istediği fiyata satar alıcı varsa makuldur.
  Cevapla
 • selman 6 ay önce Şikayet Et
  ee galerici adamin 70 bin tl lik mala 60 bin derse ondan firsatcilik yapip o fiyata alip 80 bin yazarsa diger adam mecburen malini ucuza ölücülere vermemek için o işi yapar
  Cevapla
 • Anti galeri 6 ay önce Şikayet Et
  Galeri den alinca sorun yok değil mi.yahu ben genellikle ilk sahibi ya da geçmişini iyi araştırıp alıyorum. Galeri uzak gitsin.
  Cevapla
 • Atilla 6 ay önce Şikayet Et
  Son derece güzel tespit ülke seyyar al satçı olmuş. Berber kasap manav emlakçı galerici sorsan herkes helal kazanıyor ama vergi fatura kira ödemiyor
  Cevapla
 • Mehmet 6 ay önce Şikayet Et
  Otoalım satımcı araba başıma 5.000₺ kat koyarsa bu da iştah kabartır ve herkesi bu işe yönlendirir..Ayakta al satanlar 2.000₺ kara satıyor müşteri ayakta alsat yapana yöneliyor..
  Cevapla
 • Sıfır araba 3 iken 6 ay önce Şikayet Et
  İkinci elin 15 yıllık arabanın garantisimi olur.3 yaşındaki arabanın bile garantisi biter 4 demez.saçma sapan bir tuzak!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle