1 TL'ye 80 kilometre gidiyor

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) geliştirdiği yerli elektrikli otomobilin tanıtımından 1 ay sonra, 'yavru vatan' da yerli elektrikli modelini görücüye çıkardı.

1 TL'ye 80 kilometre gidiyor
1 TL'ye 80 kilometre gidiyor
GİRİŞ 03.02.2020 13:31 GÜNCELLEME 03.02.2020 13:35
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü’ne bağlı Elektrikli Araç Geliştirme Merkezi (EVDC) tarafından tasarlanıp üretilen Da Vinci isimli elektrikli araç tanıtıldı.

 

DAÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin çalışmalarının sonucu ortaya çıkan aracın, tek yolcu kapasitesini sahip olduğu belirtildi. Yapılan açıklamaya göre, araca Rönesans döneminin ünlü ressam, bilim insanı ve mühendisi Leonardo Da Vinci’nin adının verilmesi, mühendislikte yaratıcılığın ve ileriyi düşünebilmenin önemine işaret ediyor.

Öte yandan, elektrikli batarya sistemi ile çalışan araçta lityum-iyon pil teknolojisi bulunuyor. Hızlı şarj özelliği ile otuz dakika, yavaş şarj özelliği ile ise üç saat gibi bir sürede bataryası tamamen şarj edilebilen Da Vinci'nin, araç içerisine entegre edilmiş ünite ile telefon ve küçük elektronik aletlere şarj imkanı tanıdığı da belirtildi.

 

TEK ŞARJLA 100 KİLOMETRE GİDİYOR

Araçta sürücü koltuğu ve dümen içerisinde olmak üzere iki adet hava yastığı bulunurken, gece görüş özelliğine sahip dört farklı kamera ile de aracın kör noktalarının sürücüye yansıtıldığı bildirildi. 

Da Vinci’de iki silindir devreli fren sistemi bulunurken, rejeneratif frenleme ile frenler kullanıldığında batarya yeniden şarj edilerek enerji verimliliği sağladığı bilgisi verildi.

Tek bir şarjla 100 kilometre yol kat edebilen Da Vinci'nin, 80 kilometrelik Mağusa–Lefkoşa yolunu 1 TL’ye gidebildiği de verilen bilgiler arasında. 

“Da Vinci” isimli elektrikli araç ile ilgili açıklamalarda bulunan DAÜ Elektrikli Araç Geliştirme Merkezi (EVDC) Başkanı ve DAÜ Rektör Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Davut Solyalı, "En kısa zamanda kampüs içerisinde kullanıma başlayacağız. Bu proje bir grup geleceğin mühendislerinin eseridir. Bir şirket tarafından büyük bütçelerle veya ticari amaçlarla üretilmiş bir ürün değildir. Amacımız, öğrencilerimize gerek mühendislik alanları gerekse de takım çalışması bağlamında tecrübe kazandırmaktır" diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Fatih Sayıner 11 ay önce Şikayet Et
  Elektrikli araba yapmayı düşünmek bile harika birşey uygulaması ise çok daha güzel başarılarılarınızın devamını dilerim Dr Med Fatih Sayıner Urla
  Cevapla
 • Ali kuzu 11 ay önce Şikayet Et
  Bunun icine girilmesi cikilmasida promlem yaratacak gibi . Sanki egik bukuk birsey yapmak istenmis. Farlar acayip çinlilerin yaptiklarina bakip ilham alsalarmis.
  Cevapla
 • ömer 11 ay önce Şikayet Et
  elektrikili motorun kapatılmış hali iki kişiyi bile zor taşır
  Cevapla
 • Mahmut Akar 11 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar basit araba mı olur? Olsa olsa golf sporunda kullanılır bu.
  Cevapla
 • Hasanbb 11 ay önce Şikayet Et
  Ben adına takılmadım. Ama bu ne çirkin bişey yaa. Her 4 tekerli giden şey araba değildir. Buda değil maalesef.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle