Dizel araç sahiplerine kötü haber! Süreç başladı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da hem çevreye, hem de insanlara zarar verdiği onaylanan dizel motorlu araçların laboratuvar testlerine göre yaklaşık 10 kat daha fazla zararlı gaz salınımı yaptığının ortaya çıkması, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada dizel araçların yasaklanması sürecini başlattı.

Dizel araç sahiplerine kötü haber! Süreç başladı
Dizel araç sahiplerine kötü haber! Süreç başladı
GİRİŞ 26.11.2019 17:05 GÜNCELLEME 26.11.2019 17:06
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

İlk adımı Almanya ve İtalya atarken, Fransa, Hollanda ve Norveç’te de 2020 yılından itibaren dizel araçla girilemeyen ‘greenzone’lar (yeşil alan) yaratılacak. En sert tedbirlerin uygulandığı İtalya’nın Milano şehrindeyse 25 Mart 2019 tarihinden bugüne katı bir ‘greenzone’ uygulaması işletiliyor.

 

Dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “2030 yılına kadar dizel araçlar kademeli olarak üretimden kalkacak. Özellikle nüfus yoğunluğu yüksek ve tarihi dokusu olan şehirlerde bu tarih çok daha erkene çekilebilir. Avrupa’da başlatılan ‘greenzone’ uygulamalarını büyük şehirlerimizde görebilmemiz mümkün” şeklinde konuştu.

Emisyon skandalı sonrası dizelin yasaklanma süreci hızlandı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından hem çevreye hem de insanlara zarar verdiği onaylanan dizel motorlu araçların laboratuvar testlerine göre yaklaşık 10 kat daha fazla zararlı gaz salınımı yaptığının ortaya çıkması başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada dizel araçların yasaklanması sürecini başlattı.

 

Almanya ve İtalya’daki şehirlerde dizel araçların giremediği ‘greenzone’ (yeşil bölge) uygulamaları başlatılırken, 2020’de Fransa, Hollanda ve Norveç’te de yeni yeşil bölgelerin oluşturulacağı açıklandı.

Dev ekonomik güce sahip Çin, Dev ekonomik güce sahip Çin, Almanya, İngiltere, Fransa, Hindistan, Norveç, Avustralya, Japonya gibi ülkelerde ise dizel araçların kademeli olarak yasaklanacağı belirtiliyor.
Hibrit ve Elektrikli otomobiller yaygınlaşıyor

‘2030’A KADAR DİZEL ARAÇLAR ÜRETİM KALDIRILACAK’

Dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, dizel araçlara olan talebin bir tek Türkiye’de arttığına dikkat çekerek, “2030 yılına kadar dizel araçlar kademeli olarak üretimden kalkacak. Özellikle nüfus yoğunluğu yüksek ve tarihi dokusu olan şehirlerde bu tarih çok daha erkene çekilebilir. Avrupa’da başlatılan ‘greenzone’ uygulamalarını büyük şehirlerimizde görebilmemiz mümkün. Dizel araçlar yolun sonuna geldi. Ülkeler birbiri ardına dizel otomobillerin satışını yasaklayan kanunları onaylıyorlar. Costa Rica’da yürürlükte olan kanuna göre 2021 yılından itibaren eski – yeni ayırt etmeksizin tüm dizel araçların satışı yasağı uygulanmaya başlanacak. Bu yönde dizel araç satışını yasaklayan kanunlar çıkaran diğer ülkelerden Danimarka, İrlanda, İsrail, Hollanda, İsveç ve Hindistan’da ise bu yasaklar 2030 yılından itibaren uygulanacak. İskoçya’da 2032, İngiltere, Çin ve Fransa’da ise 2040 yılından itibaren dizel araç satış yasağı uygulanmaya geçilecek” ifadelerini kullandı.

DİZELE KARŞI EN SERT TEDBİRLER MİLANO’DA UYGULANIYOR

İtalya’nın Milano kentinde uygulanmaya başlanan ‘greenzone’ uygulaması en katı dizel karşıtı yasakları içeriyor. Kent Meclisi’nde alınan karara göre, tüm dizel araçlar yasaklandı. Şehre yalnızca, Euro 5 ve 6 benzin kullanan araçlar, LPG, Metan, Çift yakıt, hibrid ve elektrikli araçlar, 2 zamanlı Euro 5 ve 4 zamanlı Euro 4-5 motosikletler, LPG'li motosikletler giriş yapabiliyor. 

YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Ceyhun 2 yıl önce Şikayet Et
  10 Yıl önce sıfır aldım aracımı.. 2 yıl benzin ile kullandım. 8 yıl oldu lpg ile kullanıyorum.. Çevreyi hemen hemen hiç kirletmiyor ama vergi full..
  Cevapla
 • ADALET 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyede yapılan iş tam tersi LPG ile dizel aynı eksoz vergisi önce buna çözün teşvik edin !
  Cevapla
 • canacan 2 yıl önce Şikayet Et
  bizde elbistana bakın hatay iskenderun körfezine dilovasına karabüge ve özellikle termik santrallere bakın iş en son dizele gelsin
  Cevapla
 • Tayfun celik 2 yıl önce Şikayet Et
  Dizel arabam var hemen satıyorum.
  Cevapla
 • halil 2 yıl önce Şikayet Et
  hava kirliliği bahane araç sirkülasyonu yapıp para kazanmak şahane. hem az yakıtla çok yol yapmak, hemde uzu ömürlü olması, hemde diğer araçlara göre çok seri olması birilerinin cebini yeterince doldurmuyor herhalde. dizel araçlardan önce doğaya zarar veren birçok şey var. önce onlara çözüm bulun. mesela insanoğlu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle