Kaza hasarını yapay zeka anında hesaplayacak

Sigorta sektöründe dijitalleşme ve yapay zeka kullanımı sektöre çığı atlatacak seviyeye geldi. Yeni geliştirilen yapay zeka teknolojisi ile araçların yaptığı kazalarda artık ekspere ihtiyaç duyulmadan hasar maliyeti hesaplanacağı duyuruldu. Böylelikle araçların tamir süreleri kısalacak, işlemler daha da kolaylaşacak

Kaza hasarını yapay zeka anında hesaplayacak
Kaza hasarını yapay zeka anında hesaplayacak
GİRİŞ 23.11.2019 11:24 GÜNCELLEME 23.11.2019 11:24

Yapay zeka teknolojileri, bir çok sektörü yeniden şekillendirirken sigortacılık sektörü de bu durumdan nasibini aldı. InsurTech Hub tarafından düzenlenen Yapay Zeka Konferansı büyük ilgi gördü.

Açılış konuşmasını InsurTech Hub Program Lideri Ebru Sakine Şevli'nin yaptığı toplantıda söz alan InsurTech Hub Genel Müdürü Andrew Warburton, “Yapay zeka teknolojisiyle hem şirketlerin maliyetleri azalacak. Hem işler daha hızlı çözülecek" dedi.

Konferansa katılan sigorta yöneticileri yapay zekanın sigortacılıkta bir devrim yapacağı konusunda hemfikir olurken konuşmacı olarak söz alan İstinye Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Şebnem Özdemir “Yapay Zeka, sektörü farklı biçimlerde yeniden şekillendirmektedir. Yapay zekanın kullanım alanlarından olan sigortacılık, özellikle 'insurtech' tanımlaması ile yeni bir çehre kazanmaktadır.“ dedi.

Ebru Sakine Şevli yapay zekanın motor sigortasına etkisi için 12 Aralık’ta bir toplantı yapılacağını söyledi. Şevli yapay zekanın motor sigortasına etkisi konusunda ise şöyle bir örnekte bulundu: “Örneğin sigortalı bir araç kaza yaptı. Sigortalı kişi ve tamiri yapan servis aracın fotoğraflarını telefonundaki bir uygulama ile sigorta şirketine iletecek. Yapay zeka bu fotoğrafları inceleyecek. 5-10 saniyelik sürede hasar tespit edilecek. Ekspertize gerek kalmadan dış hasar maliyeti kısa sürede hesaplanacak”

Yapay zeka aynı zamanda dolandırıcılığı da minimuma indirecek. Sigorta taleplerini daha da hızlı işleme alacak. Sigorta verimliliğinin artacağına vurgu yapan Ebru Sakine Şevli “Yapay zekanın müşteri memnuniyetine iki etkisi var. Birincisi uzlaşmanın hız kazanması, ikincisi de dolandırıcılık olasılığının azalması“ ifadesini kullandı.

Ayrıca sigorta, yapay zeka, blockchain, nesnelerin interneti, akıllı çözümler, müşteri hizmetleri ve dijital sektöre hitap eden birçok konunun, sektörünün tecrübeli isimleri tarafından sunumlarla aktarılacağı büyük bir etkinlik önümüzdeki aylarda İstanbul'da gerçekleşecek.

21-22 Nisan 2020'de gerçekleşecek Global Insurtech Summit 2020, dünyanın birçok farklı bölgesinden sigorta teknolojisi liderlerine, yabancı yatırımcılara, şirketlere, akademisyenlere ve Insurtech sektörüne meraklı herkese 21-22 Nisan 2020 tarihinde ev sahipliği yapacak. InsurTech Hub ve Euroevents’in ortaklaşa düzenlediği, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark ve Yıldız Kuluçka’nın desteğiyle gerçekleşecek zirve için Ebru Sakine Şevli şu ifadeleri kullandı: "50 farklı ülkeden 70'den fazla konuşmacının katılacağı bu zirve için oldukça heyecanlıyız. Insurtech'e ve dijital çözümlerin sigorta ile olan bağıyla ilgilenen herkesi Global Insurtech Zirvesi'ne bekliyoruz."

YAZDIR