Para cezası bulunanlar dikkat! Yüzde 25 indirim var

Ülkemizde araç sayısının artmasıyla birlikte kesilen trafik cezaları da arttı. Bu cezaları geciktirmeden erken ödeyenler daha az ödeme yapabiliyor. Trafik cezası kesildikten sonra, 15 gün içerisinde ödenmesi halinde yüzde 25 oranında indirimli ödenebilir. Mutlaka internetten sorgulamayı unutmayın.

Para cezası bulunanlar dikkat! Yüzde 25 indirim var
Para cezası bulunanlar dikkat! Yüzde 25 indirim var
GİRİŞ 09.11.2019 10:30 GÜNCELLEME 09.11.2019 11:14
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Trafik cezaları, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden kredi kartıyla ve PTT şubelerinden nakit olarak ödenebilir. Ceza ödemesinin yapılabilmesi için, cezanın sürücüye tebliğ edilmiş olması gerekir.

Trafik cezası kesildikten sonra, 15 gün içerisinde ödenmesi halinde yüzde 25 oranında indirimli ödenebilir. 15 gün içinde ödenmeyen cezalar indirimden yararlanamaz. 

Trafik cezaları en çok park yasağı, kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri kullanmama gibi yasaklardan kesiliyor. 

 

Trafik cezası sorgulama seçenekleri; e-Devlet, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet siteleridir. Trafik cezası ödemeleri ise; e-Devlet ya da Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilir. Trafik cezasının erken ödeyen sürücüler, yüzde 25 oranında indirimli ödeme imkanına sahip olurlar.

YÜZDE 5 GECİKME ZAMMI

 

İndirimden yararlanmak için cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içinde ödeme yapmak gerekiyor. Bu yolla örneğin, seyir halindeyken direksiyon başında cep telefonu kullanana kesilen 235 liralık cezayı 176 liraya düşürebilirsiniz. Geç ödemede ise aylık yüzde 5 gecikme zammı ilave ediliyor.

1 OCAK'TAN İTİBAREN YENİ TARİFE

Direksiyonda cep telefonuyla konuşan ve kırmızı ışıkta geçen 235 lira, hız sınırını yüzde 10-30 aşan 235 lira, yüzde 30-50 aşan 488 lira, yüzde 50'den fazla aşan ise bin 2 lira ceza ödüyor. Yılbaşından sonra bu tutarlar daha da yükselecek. 1 Ocak'tan itibaren geçerli yeni tarife ise aralık ayının sonuna doğru belli olacak. 

TRAFİK CEZASI NASIL SORGULANIR?

Trafik cezası sorgulama seçeneklerinden en fazla tercih edilen, e-Devlet ile sorgulamadır. Sorgulama, turkiye.gov.tr internet sitesinden yapılır. Uygulamaya giriş; e-Devlet şifresi, T.C. kimlik kartı, mobil imza, e-İmza ve internet bankacılığı seçenekleri kullanılabilir. e-Devlet'e giriş yapıldıktan sonra, e-Hizmetler bağlantısından Emniyet Genel Müdürlüğü menüsü açılır. ‘'Araç Plakasına Yazılan Ceza'' sorgulama bağlantısı ile trafik cezası öğrenilebilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile trafik cezası sorgulama; egm.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılır. Ana sayfada yer alan ‘'Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme'' bağlantısından ad, soyad ve T.C. kimlik numarası bilgileri ile son bir yılın trafik cezaları sorgulanabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ile trafik cezası sorgulama için ise; gib.gov.tr internet sitesine giriş yapılır. ‘'Borç Sorgulama ve Ödeme'' bölümünden ‘'Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme'' bağlantısı ile sorgulama gerçekleştirilebilir. Sorgulama yapıldıktan sonra, kredi kartı kullanılarak trafik cezası ödenebilir.

YORUMLAR 9
 • Ademoğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Cezanın tebliğinden sonraki 15 gün içerisinde değil dava açma zaman aşımı süresi içerisinde indirimden yararlanılabilir.
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu yeni bi şey degil ki.
  Cevapla
 • Ahmet Okuyan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bence 15 gün az bunun 30 veya 45 güne çıkartılması gerekiyor adam İstanbul Da zaten kıt kanaat geçiniyor birde 15 gün içinde 300-500 tl yı nereden bulacak. Bu zamanda kim kime borç veriyor? Zaten millet perişan durumda bunu ivedilikle yeniden gözden geçirsin hükümet....takdir toplar eğer bunu yaparlarsa.
  Cevapla
 • ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  daha iki gun once 1002 ceza yedim , 751,50 tl odedik
  Cevapla
 • vatan millet 3 yıl önce Şikayet Et
  Geçmiş olsun bende aynısından yedim. İçim yandı
  Cevapla
 • hıh 3 yıl önce Şikayet Et
  zaten var olan bir uygulama yeni değil malesef
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle