Malezya da Türkiye’de otomobil üretmek istiyor

Ekonomide dengelenme sürecinde yakalanan başarı, Türkiye'yi yatırımın adresi haline getiriyor. Alman Volkswagen'in ve İranlı Khodro'nun fabrika kurma kararlarının ardından otomotivde bir talep de, savunma sanayisinde iş birliği yapılan Malezya'dan geldi.

Malezya da Türkiye’de otomobil üretmek istiyor
Malezya da Türkiye’de otomobil üretmek istiyor
GİRİŞ 02.11.2019 19:58 GÜNCELLEME 03.11.2019 10:17
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, eylül ayında Türkiye'yi ziyaretinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a Türkiye'de otomobil fabrikası kurmak istediklerini söyledi.

Konuya yakın kaynaklar, Mahattir Muhammed'in, Proton marka otomobilin iktidardan ayrıldıktan sonra Çin'e satıldığını, tekrar iktidara geldiğinde yeniden otomobil üretimi için çalışmaya başladığını belirterek, "Türkiye, Volkswagen'in de gelmesiyle otomotiv alanında yükselen yıldız olduğunu gösterdi. Malezya da, Türkiye'de otomobil fabrikası kurmak istiyor" dedi.

Kaynakların verdiği bilgiye göre eylül ayındaki bu görüşmenin ardından 10 kişilik bir Malezya teknik heyeti Türkiye'ye geldi.

Malezya'nın otomobil endüstrisinin gelişmesinde Türk şirketlerinin önemli katkıları olabileceğini belirten Mahathir Muhammed, aynı şekilde kendilerinin de Türkiye'nin yerli otomobili konusunda deneyimlerini aktarabileceğini belirtti. Muhammed'in gezisinin ardından Malezya basınında yer alan açıklamaları, Türkiye'de otomobil fabrikası kurma hedefini teyit etti.

'İKİ TARAF DA İŞ BİRLİĞİ İÇİN İSTEKLİ'

Başbakan Mahathir Muhammed, yaptığı açıklamada, "Kabiliyetlerini çok önceden bilmeme rağmen Türk firmalarıyla işbirliği konusuna yeterince eğilememiştim. Çünkü o dönemde başbakan değildim. Şimdi iki taraf da işbirliği yapmak için istekliler" diye konuştu.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 92
 • Yakub 9 ay önce Şikayet Et
  Yerli otoya zarar vermek için fabrikalar mı kuruluyor diye aklıma gelmedi değil. Fakat Türkiyemiz araba piyasasının merkezi haline gelmesi Türkiyenin güçlü ve zengin bir ülke olduğu olacağını gösteriyor. Selam olsun Malezya'ya Iran'a. Selam olsun helal ve temiz kazanca. Durmak yok yola devam.
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Bizim milli arabaya be oldu hiç ses seda yok
  Cevapla
 • alp 9 ay önce Şikayet Et
  aralıkta lansman var. haberleri adam gibi oku.
  Cevapla
 • kar marjı 9 ay önce Şikayet Et
  ülkemizde üretimi olan malzemelerin ithalatına ek gümrük vergisi ötv atv ve kasko larına zam getirilerek yerli üretim teşvik edilmeli hemde bu sayede diğerlerininde Türkiyeye yatırım yapması sağlanmalı Türkiyede yatırımı olanların ürettikleri modelinde çeşitliliği artırmaları yatırımlarını büyütmeleri sağlanmalı yani yerli üretim araçlar kullanıcısına her yönden uygun fiyat sağlarken ithal ürünlerin fiyatı ek gümrük vergisi yüksek ötv atv ve kasko ile ya yerli olmaya zorlanmalı yada Türkiye piyasasında kar marjları ve satışları maxsimumdan mini muma düşürülmeli
  Cevapla
 • zafer gülten 9 ay önce Şikayet Et
  oto kauçuk söktöründen emekliyim...çalışma hayatımda gördümki,nerdeyse bütün otoların kauçuk yedek parça aksamını biz yapıyoruz,yedek parça üretebiliyorsak niçin arabada üretmiyelim.dünyanın çöplüğü olmaktan,pis sanayi işlerini yapmaktan çıkalım artık,tam üretime geçelim.
  Cevapla
 • Neco 9 ay önce Şikayet Et
  İnşallah, Türkiye'nin kazanımıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle