Bakan Varank'tan flaş 'Volkswagen' açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Volkswagen'e ait Man Şirketi'nin Akyurt'taki arazisi yatırım yeri olarak ilan edildi. 425 milyonluk yatırımla 700 kişiye iş imkanı sağlanacak" açıklamasında bulundu.

Bakan Varank'tan flaş 'Volkswagen' açıklaması
Bakan Varank'tan flaş 'Volkswagen' açıklaması
GİRİŞ 04.10.2019 20:02 GÜNCELLEME 04.10.2019 22:55
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Wolkswagen grubuna ait MAN anonim şirketine Akyurt ve Çubuk'ta münferit yatırım yeri tesis edilmesine ilişkin karar Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Resmî gazetede yayınlandı. 452 milyonluk yatırım ile 700 kişiye iş imkanı sağlanacak" dedi.

 

 

Bakan Varank, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde 'Alman Birliği Günü' için düzenlenen resepsiyona katıldı.

Burada konuşan Bakan Varank, Almanya'nın Türkiye'nin dostları ve müttefikleri arasında özel bir yere sahip olduğuna işaret etti. Varank, siyasi, ekonomik ve beşeri boyutları çok yönlü olan ilişkilerin köklü bir geçmişe dayandığını belirtti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, ticaret, yatırım ve turizm alanındaki iş birliğinin yanı sıra Almanya'da yaşayan 3,5 milyon Türk vatandaşının ikili ilişkileri güçlü kılan temel unsurlardan olduğuna dikkat çekerek, iş birliğini bir adım öteye taşımak adına kurumsallaşmanın önemli olduğunu vurguladı. Varank, bakanlık olarak Türkiye'de faaliyet gösteren Alman sanayicilerin ve yatırımcıların karşılaşabileceği sorunları çözmek ve önerilerini hayata geçirmek adına Alman Masası'nı kurduklarını hatırlattı. Varank, Alman Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bünyesinde kurulan Türk Masası'nın karşılıklı iş birliğine verilen önemin somut nişanesi olduğunu belirtti. Yeni iş birliği mekanizmaları oluşturmayı da önemsediklerini dile getiren Varank, "Bakanlığımız, araştırmacı, girişimci ve sanayicilerin yaşadığı sorunlara çözüm getirmek, yatırım süreçlerini kolaylaştırmak ve gerekli prosedürlerin takibini sağlamak üzere yanınızda olmaya devam edecek" diye konuştu.

'700 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK'

 

 

Bakan Varank, Alman yatırımcılarla yakın iş birliği içinde olduklarını belirterek, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın onayından geçti ve bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Volkswagen Grubu'na ait MAN Türkiye AŞ'nin Ankara Akyurt'taki yeri münferit yatırım yeri olarak ilan edildi. Burada yapılacak 452 milyon liralık yeni yatırımla inşallah 700 kişiye istihdam sağlanacak. Yakaladığımız bu ivmenin önümüzdeki dönem de artarak devam edeceğine inanıyorum. Berlin'de düzenlenecek Türk-Alman Enerji Forumu ve Türk-Alman Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) toplantılarının da somut neticeleri getireceğini hep beraber göreceğiz. Tam üyelik müzakerelerimize tekrar hız kazandırılması, vize serbestisi ve Gümrük Birliği güncellemesi konusunda AB Dönem Başkanlığı'nı üstlendiğinde Almanya'dan güçlü destek bekliyoruz."

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann da bugün Avrupa'nın bölünmüşlüğünün aşıldığı günü kutladıklarını belirtti. Türkiye ile Almanya ilişkilerinin 'taşıyıcı sütunu'nun ekonomi, sanayi ve teknoloji olduğunu belirten Erdman, "Bu kutlamayı devlet olarak yüz yılı aşkın süredir Almanya ile çok yakın ilişkiler içinde bulunan Türkiye'de gerçekleştiriyoruz” dedi.

Öte yandan, konuşmaların sonunda Büyükelçi'nin eşi Marion Erdmann Türkçe şarkı seslendirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Daha çok fabrika özellikle yerli fabrika kurulsun
  Cevapla
 • Turkyurdu 7 ay önce Şikayet Et
  Ise alinaklarin cogu devlet kufreden olmasin
  Cevapla
 • 43Qtahya 7 ay önce Şikayet Et
  hayırlı olsun... gönül isterdiki böyle bir fabrika Kütahyaya açılsın.
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Bizim yerli olan otomobil daha piyasaya çıkmadan rakipler kokusunu aldı. Daha avrupa çok yola gelecek. Güc böyle bir şey.
  Cevapla
 • Hamit Soysuz 7 ay önce Şikayet Et
  Hımm güzel bir gelişme haydi hayırlısı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle