Artık dizel satmayacak

Çevreyi kirleten egzoz gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik girişimler ve elektrikli otomobillerin büyüyen pazarı otomobil üreticilerini birer birer dizelden uzaklaştırıyor.

Artık dizel satmayacak
Artık dizel satmayacak
GİRİŞ 24.09.2019 10:45 GÜNCELLEME 01.10.2019 09:57
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

 Dizel motordan vazgeçen üreticiler kervanına son olarak Japon üretici Honda da eklendi. Şirketten yapılan açıklamada, 2021 yılından itibaren Avrupa'da dizel yakıtlı otomobil satışına son verileceği bildirildi.

 

 

Japon otomobil üreticisi Honda, dizelden vazgeçen markalar kervanına katılmaya hazırlanıyor. Şirketten yapılan açıklamada, 2021 yılından itibaren Avrupa'da dizel yakıtlı otomobil satışına son verileceği kaydedildi.

Ayrıca, 2025 yılına kadar model gamında tüm otomobillerin elektrikli versiyonlarının sunulacağı bildirildi.

 

 

Şirkete yakın kaynaklar, Honda'nın 2030 yılında satışlarının 3'te 2'sinin elektrikli modellerden oluşmasını beklendiği aktarıyor. Söz konusu oran günümüzde ise yüzde 10'un altında olarak açıklanıyor.

TÜRKİYE'DE SATIŞLARININ BÜYÜK BÖLÜMÜ DİZEL

Honda'nın atacağı adım, markanın gelecek stratejisinin yanında, Avrupa Birliği'nin emisyon değerlerini azaltmaya yönelik uygulamalarına da uyum sağlama amacı taşıyor.

Türkiye'de Civic, Jazz, CR-V ve HR-V modelleri ile yer alan Japon marka, Civic modelinde geçen yıl sunmaya başladığı dizel motor seçeneği ile satışlarını artırmış ve en çok otomobil satan markalar sıralamasında ilk 10'da yer almıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Ilgın Balcı 8 ay önce Şikayet Et
  Neden Dizel motorlardan vazgeçiyorlar ki
  Cevapla
 • yunus kent 8 ay önce Şikayet Et
  umarım dizel devri en yakın zamanda biter
  Cevapla
 • Habil Evcil 8 ay önce Şikayet Et
  Hibrit motorlara geçiş başlayacak desenize
  Cevapla
 • Hilmi Cem 8 ay önce Şikayet Et
  Bu gidişle Dizel motorların ömrü bitecek gibi
  Cevapla