Trafik sigortasında önemli değişiklik! Eylül'de başlıyor

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) Tarife Uygulama Esasları Eylül ayından itibaren değişiyor. İkinci el araç alacak vatandaşlar, daha önce 15 gün satıcının sigortasını kullanabilirken bu durum ortadan Eylül ayında kaldırılıyor.

Trafik sigortasında önemli değişiklik! Eylül'de başlıyor
Trafik sigortasında önemli değişiklik! Eylül'de başlıyor
GİRİŞ 20.08.2019 16:38 GÜNCELLEME 01.10.2019 16:50
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yani bilinen adıyla Trafik Sigortasında tarife uygulama esasları Eylül ayı itibari ile değişiyor. Bundan sonra ikinci el araç alacak olan vatandaşlar, satıcıdan arabayı alır almaz sigorta yaptırması gerekecek. 

 

 

Bu durum ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Sigortacı Barış Gümüş, daha önce satıcıların 15 günlük sigortalarının kullanıldığı fakat alıcının 15 gün içerisinde sigorta yaptırmadığında yaptığı kaza ve benzeri işlerin satıcının sigortasına yansıdığını ve satıcının daha sonraki araç alışında priminde sıkıntı yaşadığı için düzenleme yapıldığını dile getirdi. 

Gümüş şöyle devam etti: “15 Günlük sigorta trafik sigortası içindeki teminattı. Yani noter satışından sonra satıcının trafik sigortasını yeni alıcı 15 gün süre ile kullanabiliyordu. Şu anda da kullabiliyor ama Eylül ayı itibari ile bu 15 günlük kısmı artık kullanamayacak. Yeni alıcı anında aldığı gün sigortasını kesmek zorunda kalacak. Yasa ile bu duyurulmuş durumda. Eylül itibari ile bu uygulama başlamış olacak. Burada şöyle düşünülmüştü. Yeni alıcının mağdur olmaması için yıllardır böyle bir uygulama yapılıyordu. İnsanlar başka illerde veya noterden çıktıklarında hemen sigortalarını yaptırmıyorlardı. Aldıkları kişinin sigortalarını kullanabiliyorlardı. Bu alıcılar için bir avantaj ama satıcılar için bir dezavantaj oluşturmaya başlamıştı. Dezavantajı şu satıcılar için; kendilerinin sigortaları kullanıldığı için herhangi bir kaza anında ödeme satıcı tarafındaki sigortadan yapıldığı için o kişi daha sonra araç aldığında farklı pirim artışı ile karşı karşıya kaldığı için bu sıkıntı oluşturmaya başladı. Dolayısı ile de devlet ve hazine bunu düzenleyerek yeni bir düzenleme ile alıcıların artık sigortalarını hemen kesmesini istiyor. Yani satıcının 15 günlük sigortasını Eylül ayından itibaren kimse kullanamayacak.”

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 38
 • frefre 3 yıl önce Şikayet Et
  ya ne sacma iş. adam aldığı gün nasıl sigprta kestirsin en azından 3 iş günü yapın sunu.
  Cevapla
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  15 gün çok fazla bu 3 güne düşebilir. veya noter istendiğinden geçici sigorta yapabilmeli
  Cevapla
 • şener soylu 3 yıl önce Şikayet Et
  yetkili sorumlu kişilere sesleniyorum.. o kadar satıcı vce alıcıyı düşünüyorlarsa... en azından 5 gün veya üç gün arac otomatik sigortalı olsun ama satıcı bundan sorumlu olmasın.... ama yok illaki sistemi tıkayacaksınız .... hiç esnafı düşündünüzmü,,, aracı aldı 4 ay 6 ay satılmadı .. nasıl para kazanacak... her arac sigortalı olursa..... İŞTE TÜRKİYEDE HER İŞ ,,İŞİN EHLİNE VERİLSE BÖYLE MAĞDURİYETLER OLMAZ. DANIŞMANLARLA YÜRÜTÜLEN HER MAKAM .. TÜKETİCİYİ MAĞDUR EDİYOR.... ŞEHİR DIŞINDAN SİGORTA YAPTIRANLAR DA MAĞDURİYET VEYA ZORLUK YAŞAYACAKTIR...YANİİİ HER ZAMANKİ GİBİ TÜKETİCİNİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRMAK YERİNE ZOR DURUMA SOKUYORSUNUZ... VİZDANLAR RAHAT OLSUN..
  Cevapla
 • AAA 3 yıl önce Şikayet Et
  aman bi iştede halkı düşünmeyinnn
  Cevapla
 • tanju 3 yıl önce Şikayet Et
  15 günlük sigortayı tüm sigorta şirketleri risk paylaşımı üzerinden kendileri yapsınlar. madem satıcıyı bu kadar düşünüyorlar. Birde alıcının ne zorluklarla araç aldığını düşünerek riski üzerine alsınlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle