40 bin araç için beklenen af çıktı

Meclis'te kabul edilen Torba Yasa ile gümrüklerde el konulan 40 bin araç için de geçiş yolu açıldı. Gümrükte el konulan tasfiyesi tamamlanmamış araçların 31 Aralık 2019 tarihine kadar özel tüketim vergisinin yüzde 25'inin ödenmesi halinde söz konusu araçlar sahiplerine teslim edilecek ve kullanım ile satış yolu da açılmış olacak. Düzenlemeden devletin kasasına ise 2 milyar TL'nin gireceği tahmin ediliyor.

40 bin araç için beklenen af çıktı
40 bin araç için beklenen af çıktı
GİRİŞ 18.07.2019 10:46 GÜNCELLEME 18.07.2019 10:46
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla, eşyayı, aldatıcı işlem ve davranışlarla gümrük vergilerini kısmen veya tamamen ödenmeksizin ülkeye sokan kişilerle ilgili başlatılan bir soruşturma veya kovuşturma kapsamında bulunan ve müsadere kararı verilmemiş kara taşıtlarıyla ilgili düzenleme yapılıyor.

 

 

ÖTV'NİN YÜZDE 25'İNİ ÖDEYEN ARACINI ALACAK

Buna göre, taşıtın tasfiyesinin tamamlanmamış olması, 31 Aralık 2019 tarihine kadar ilgili gümrük idaresine başvurulması ve taşıtın ilk iktisabında ödenmesi gereken Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) yüzde 25'inin ilgili tahsil dairesine ödenmesi şartlarının birlikte gerçekleşmesi halinde araç hakkında el koyma ve müsadere kararı verilmeyecek.

 

 

Mevcut el koyma kararı kaldırılacak ve el konulan aracın sahibine iade edilmesine karar verilecek. İadesi talep edilen ulaşım araçlarının muhafazasına ilişkin masraflar araç sahibince ödenecek.

GÜMRÜKTE EL KONULAN 40 BİNDEN FAZLA ARAÇ VAR

Düzenlemenin Meclis'ten geçmesiyle birlikte gümrüklerde el konulan araçlara yönelik on binlerce kişinin mağduriyeti de sona erecek.

Yurtdışından getirilip gümrüklerde bekletilen 40 binden fazla araç bulunuyor.

İSTEYEN SATABİLECEK

Araç sahipleri 31 Aralık 2019'a kadar ilgili gümrük idaresine başvurarak taşıtın ilk iktisabında ödenmesi gereken özel tüketim vergisinin (ÖTV) yüzde 25'ini ödeyerek aracını teslim alarak ister kullanabilecek isterse de satabilecek.

Düzenlemeyle devletin yaklaşık 2 milyar lira gelir sağlanabileceği ifade ediliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
torba yasa
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Ali akdemir 10 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar bu Dönemde Ençok Sahtekarlığı Dolandırıcılığı Meşru Görüyor Bu Da Başımızdakilerin Herşeye Af Getirmesi ile oluyor Bu Çok yanlış Birşey
  Cevapla
 • yusuf 10 ay önce Şikayet Et
  Devletine vergisini veren dürüst vatandaşlar içinde müjdeli haber verirsiniz inşallah.
  Cevapla
 • Mehmet 10 ay önce Şikayet Et
  bundan sonra dışardan alıp gelmeye izin verseler keşke bu şekilde yüzde 25 ödesek daha ucuza gelir
  Cevapla
 • Ecdat 10 ay önce Şikayet Et
  gümrükteki araçlar piyasadan daha pahalı olduğu için satamışlar belliki
  Cevapla
 • Serkan 10 ay önce Şikayet Et
  Biraz yanlış bir karar gibi olmuş sanki. Çünkü millet bu sefer kaçak araca yönelebilir nasılsa ileride af çıkar mantığıyla. Düzgün, vergisiyle araç alanlara bir haksızlık var şu durumda. En azından ötvnin tamamını ödeselerdi daha adil olurdu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle