Sınırda ceza yağdı! Ödemeyen çıkamıyor

Türkiye'ye gelerek karayollarında HGS ve OGS ücreti ödemeden geçiş yapan yabancı plakalı araçlara para cezası uygulanmaya başladı. Kapıkule Sınır Kapısı'nda oluşturulan tahsilat bürosunda 11 Nisan'dan bugüne kadar 1 milyon 363 bin lira para cezası uygulandı.

Sınırda ceza yağdı! Ödemeyen çıkamıyor
Sınırda ceza yağdı! Ödemeyen çıkamıyor
GİRİŞ 19.04.2019 14:45 GÜNCELLEME 19.04.2019 14:47
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye'ye ülkeye giren ve ücretli karayollarındaki HGS ile OGS ücreti ödemeden geçiş yapan araçlara yönelik, 'Ücretli karayollarında yabancı plakalı araçlara ait geçiş ücretleri ve idari para cezalarının tahsiline ilişkin yönetmeliğin 8'inci maddesinin 11 Nisan'dan itibaren yürürlüğe koydu.

 

 

Ticaret Bakanlığı, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantılı gümrük idarelerinden çıkış yapacak olan yabancı plakalı tüm araçların ödenmemiş HGS ve OGS geçiş ücretleri ile para cezalarının tahsilatına pilot bölge olarak seçilen, Kapıkule Sınır Kapısı'nda tahsil etmeye başladı

Kapıkule'de oluşturulan büroda 11 Nisan'da başlayan uygulamada, ülkeden çıkış yapan TIR ve küçük yabancı araçlara plaka sorgulaması yapıldı. Bugüne kadar yapılan sorgulamalarda ücret ödemediği tespit edilen 500'den fazla araçtan 1 milyon 363 bin 82 lira 26 kuruş ceza tahsil edildi.

 

 

BULGARİSTAN UYARMIŞTI

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, günübirlik alışveriş için Edirne'ye akın eden ve Türkiye'ye ziyaret edecek vatandaşlarını, Türkiye'ye yurtdışından giriş yapan yabancı plakalı araçlara OGS ve HGS kontrol sisteminin 11 Nisan'dan itibaren gümrük kapılarında yürürlüğe girmesi üzerine uyarmıştı.

Uyarıda, Türkiye'de ücretli karayollarında yabancı plakalı araçlara ait geçiş ücretleri ve para cezalarının tahsiline ilişkin kararın uygulamaya girdiği ve OGS ve HGS kullanmadan geçiş yapan araçların sisteme işlendiği, ülkeden çıkış yapan yabancı plakalı araçların tespiti ve cezaların tahsiline başlandığı kaydedildi.

Açıklamada, cezaların nasıl ve nerede ödeneceğine ilişkin bilgiler de verilirken, Bulgar vatandaşlarından trafik kuralları ve karayollarındaki ücret düzenlemelerine uymaları çağrısı yapılmıştı.

YORUMLAR 8
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  sistem dogru calismiyorku para hgs olduhu halde.
  Cevapla
 • aziz yılmaz 3 yıl önce Şikayet Et
  ülkeye girişte 1 aylık 15 günlük haftalık abonman verilsin..
  Cevapla
 • Adam 3 yıl önce Şikayet Et
  Otoyollarda bulgarlar ve gurbetçiler asırı hız yapıyorlar bunda bir yaptırım uygulanmalıdır.
  Cevapla
 • Erkan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu uygulama super olmuş
  Cevapla
 • Mutlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Ekrem Rumlara İstanbul içinde ceza yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle