"İlk yerli araç C segmenti, SUV ve elektrikli olacak"

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nda yer alan Anadolu Grubu'nun Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak, yerli otomobile ilişkin, "Şu aşamada bizim bildiğimiz, ilk aracın C segmentinde, SUV ve full elektrikli bir araç olacağı yönünde." dedi.

"İlk yerli araç C segmenti, SUV ve elektrikli olacak"
"İlk yerli araç C segmenti, SUV ve elektrikli olacak"
GİRİŞ 28.03.2019 12:25 GÜNCELLEME 28.03.2019 12:26
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otomotiv sektörünün üç temel alanda dönüşüm geçirdiğini söyledi. Bunlardan birinin araçların tahrik sistemleri olduğunu belirten Koçak, içten yanmalı motorlardan elektrikli araçlara, alternatif yakıtlı araçlara geçişin çok hızlandığını ifade etti. 

 

 

Bu hızlanmanın ana sebebinin de elektrikli araçların önünde temel engel olan şarj altyapısının ve menzilinin olduğuna işaret eden Koçak, son dönemde çıkan birkaç ürünle bu performansın yukarı doğru seyrettiğini dile getirdi. 

Yerli otomobil çalışmalarının takvime uygun gittiğini söyleyen Koçak, "Takvimden daha önemlisi doğru adımların atılıyor olması. Çok başarılı bir yönetimimiz var. Sürekli olarak işin her aşamasını çok başarılı bir şekilde geçiyorlar. Daha önce konuşulan takvime paralel, artı eksi bir yıl içinde hedeflere ulaşılabileceğini düşünüyorum. Şu anda önemli bir dönüşüm var. Bu dönüşümde de ciddi bir fırsat var. Bu fırsatı değerlendirip önümüzdeki 4-5 yıl içinde Türkiye'nin kendi otomobiline kavuşmasını istiyoruz." diye konuştu.

 

 

"Aşama aşama planladığımız gibi ilerliyoruz"

Koçak, aracın "3. seviye" tabir edilen yüksek teknolojili bir araç olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Otomobil üreticisi olduğunuz zaman sadece iç pazara yönelik bir yapılanma yapmak çok anlamlı olmuyor. Öncelikle iç pazardaki, cari açığın dengelenmesine katkıyı sağlamak birinci hedef. İkinci aşamada da ihracat pazarlarına açılmak. Zaten çıkartacağımız ürünün de en az o amaçları destekleyecek olması konusunda çok istekliyiz. Hissedar olarak yönetimden de beklentimiz o yönde. Çok başarılı yönetiyorlar. Aşama aşama planladığımız gibi ilerliyoruz."

Hissedar olarak şu aşamada belirlenmiş ve kendilerine ulaşan bir teknik özellik olmadığını dile getiren Koçak, "Şu aşamada bizim bildiğimiz, ilk aracın C segmentinde, SUV ve full elektrikli bir araç olacağı yönünde. Bunun ötesinde herhangi bir teknik bilgiye sahip değilim." diye konuştu.

ETİKETLER
anadolu gurubu
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • İzmir Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Her ikisi piyasa sürülsün isteyen onu alır buda alır daha güzel olur
  Cevapla
 • Vatan evladı 1 yıl önce Şikayet Et
  Helikopter daha zorken yapıldı nedense bu iş oyalamaya alındı aynı esenyurtun metrosu 2019 sonunda faaliyette denildiği gibi
  Cevapla
 • 2023 1 yıl önce Şikayet Et
  Kıpır kıpır yapicak her şey uretmeliyiz muhtaç olmayı sevmeyen ülkem A dan Z ye ne varsa elektriğe çığır açmalı.
  Cevapla
 • Haluk 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye çok doğru yolda. Batı bunu engellemek için yine kırk takla atacak. Çünkü adamlar sömürmeye alışmış bu onların çarkına çomak sokuyor.
  Cevapla
 • Yerlimmm? 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani 2020 yılında yerli oto yollarımızda olacaktı. Neden 4 -5 yıl daha geriye gidiliyor. Bunun içinde başka hesaplar var sanki!!!.
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc mübarek eylesin inşaAllah. Yıllarca Avrupaya tonlarca para verdik bir araba almak için. Avrupaya şimdi araba satma zamanı geldi. Avrupa araba sanayiinde kararsız bir politika izliyor ve bu onlara pahalıya patlayacak inşaAllah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle