Hayalini kuruyordu... Emekli olur olmaz yaptı!

Çizimlerini gerçeğe dönüştürmek isteyen Muharrem Ayaz, satın aldığı birkaç parçayı kendi elleriyle şekillendirerek çocukluk hayali olan aracı 6 ay içinde yaparak yollara çıkardı.

Hayalini kuruyordu... Emekli olur olmaz yaptı!
Hayalini kuruyordu... Emekli olur olmaz yaptı!
GİRİŞ 24.02.2019 11:09 GÜNCELLEME 24.02.2019 11:10
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Ayaz’ın kamyonet tarzında tasarladığı tek kişilik aracı gören vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Vatandaşlar, Ayaz'dan kendileri için de araç tasarımı yapmasını istiyor.

 

 

“Herhangi bir çizim yapmadan kendi arabamı kendim dizayn ettim”

Aracı maddi bir beklenti içerisinde tasarlamadığını söyleyen Ayaz, “3 yıl emekli oldum. Emekliliğim sonrasında boşluğa düşmem sebebi ile burada bir atölye kurdum. Kafamdaki projelere göre herhangi bir çizim yapmadan kendi arabamı kendim dizayn ettim. Evimin yanında kendi imkanlarım ile tasarladım. Parçaları Ankara’dan aldım. Tasarımı, boyası gibi tüm işçiliğini sanayide yaptım. Sanayiye götürdüğüm zamanlar hiçbir araçla taşımadan gittik. Kendisi gidip geliyor. İsteğe göre araç tasarlarız biz. İsterse araç, dağda odun çeken bir makine olsun, isterse yolda giden, isterse de üç tekerli olsun. Elimde üç beygir ile 10 beygir arasında motorlar mevcut. İsteyenin arzusuna bakar bu iş” dedi.

 

 

“Bu benim çocukluğumdan beri hayalini kurduğum dizaynımdı”

Yabancı ülkelerde tasarlanan araçlar için oluşturulan büyük bütçelerin küçük bir kısmının kendi imkanları ile çalışmalar yapan kaşiflere verilmesi durumunda güzel çalışmaların ortaya çıkabileceğini ifade eden Muharrem Ayaz, “Aracı tasarlamaktaki amacım para kazanmak değildi. Bu benim çocukluğumdan beri hayalini kurduğum dizaynımdı. Bugün bir otomobil fabrikası araç tasarlamak için 3 milyar euro harcamış. Bana o parayı verseler ben bu aracın uçanını yaparım. Çevreden çok olumlu tepkiler aldım. Görenler, ‘Ağabey yakışır sana, sen bu işi biliyorsun’ gibi şeyler söylüyorlar” diye konuştu.

YORUMLAR 20
 • Muhammet 3 yıl önce Şikayet Et
  Vatandaş kendi arabasını yaptı, babayiğitlerden halâ ses yok. Yerli otomobil ne oldu? Bekliyoruz...
  Cevapla
 • Tamirci 3 yıl önce Şikayet Et
  birşeylerle uğraşmak iyidir
  Cevapla
 • Ali koc 3 yıl önce Şikayet Et
  Tam ali koc vizyonu anladiniz siz onu
  Cevapla
 • OFLU 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu arabanın 30 km hızla çarpışma testlerini çok merak ediyorum...! Yine de bu kişinin hevesini kırmamak lazım. Ama öyle kaporta ve montaj işiyle olmuyor bu tip işler. Hele amcam bu arabayı bir satmaya başlasın bakalım kaç tane satabiliyor. Kazayla 100 tane sipariş alsa, en son arabasını teslim alacak kişi 50 sene beklemek zorunda kalacak. Dediğim gibi insanların hevesini kırmayalım ama fazla da gaza gelmeyelim....Duman oluruz yoksa...
  Cevapla
 • Mtn 3 yıl önce Şikayet Et
  Senin yaptığını herkes yapamaz amma, mevcutlara nazaran ilkokul cocuklarinin kartondan arabasi gibi. "Hayalini kurduğum dizaynımdı"! Allahım sen bilirsin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle