Çığır açacak buluş! 'Menzili kısa derdi' bitiyor

Kanada’da teknoloji şirketi CVMR, standart lityum pillere oranla beş kat daha fazla enerji depolayan batarya geliştirdi. Şarj edilebilir magnezyum pillerin elektrikli araç teknolojisinde çığır açacağı belirtildi.

Çığır açacak buluş! 'Menzili kısa derdi' bitiyor
Çığır açacak buluş! 'Menzili kısa derdi' bitiyor
GİRİŞ 26.01.2019 17:04 GÜNCELLEME 26.01.2019 17:04
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Özellikle yetersiz menzil nedeniyle soğuk bakılan e-otomobillerin önünü açacak buluşa imza atan şirketin yetkilileri, Türkiye’ye de yatırım yapmak için üreticilerle görüşmelere başladı.

Batarya ve şarj sorunu yakın zamanda çözülüyor. Kanadalı teknoloji şirketi CVMR, geliştirdiği yeni pil teknolojisi sayesinde lityum pillere oranla 5 kat daha fazla enerji depolayacak. Magnezyum bazlı şarj edilebilir piller ile birlikte elektrikli araçlar hızla yaygınlaşacak. Ortalama 800 kilometre menzile sahip dizel araçlar bile yeni teknolojiyle aranmayacak. Şirket, Türkiye’ye de yatırım yapmak için üreticilerle görüşüyor.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte artan enerji tüketimi karşısında gündelik hayatın büyük bir kısmında kullanılan lityum piller ve şarj edilebilir bataryalar yetersiz kalıyor. Akıllı telefonlardan bilgisayarlara, elektrikli otomobillerden müzik çalarlara kadar birçok taşınabilir elektronik cihaz için hızlı şarj olabilen ve daha fazla enerji depolayabilen piller aranıyor. Kanadalı teknoloji şirketi ‘CVMR Energy Metals’ 8 yıldır sürdürdüğü araştırmalar sonucunda, birçok insanın ortak sorunu olan pil ömrüne alternatif çözüm üretti ve şarj edilebilir bataryalarda anot olarak magnezyum kullanarak önemli bir buluşa imza attığını duyurdu. CVMR, geliştirdiği yeni pil teknolojisi sayesinde lityum iyon pillere göre 5 kat daha fazla enerji depolayan magnezyum bazlı şarj edilebilir piller ürettiğini belirtti. Yatırım ağına Türkiye’yi ekleyen CVMR, Türkiye’de bir batarya üretim tesisi kurmak için mevcut otomobil ve batarya üreticileri ile görüşmelere de başladığını açıkladı. CVMR Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Kamran M. Khozan “Magnezyum bazlı bataryaların en önemli avantajı, aynı boyuttaki lityum bataryalara göre 5 kata kadar daha fazla enerji depolamanın mümkün olması. Bu yeni buluş için Amerikan Patent Enstitüsü’nde bekleyen dört patent başvurumuz bulunuyor. Yeni bataryaları önümüzdeki 2 yıl içinde ticarileştirmeyi hedefliyoruz. Lityum pillere kıyasla daha küçük bataryalara daha fazla enerji sığdırılması elektrikli araçların hızla yaygınlaşmasını hızlandıracaktır. Magnezyum şarj edilebilir bataryaların asıl pazarlarının, elektrikli otomobillerin üretilebildiği tüm lokasyonlar ile özellikle Kuzey Amerika, Avrupa Birliği ülkeleri, Çin ve Hindistan olmasını bekliyoruz” dedi.

ŞARJ EDİLEBİLİR MAGNEZYUM PİL

Şarj edilemeyen magnezyum piller daha önce üretilmiş olsa da CVMR araştırmacıları geliştirdikleri pil teknolojisiyle lityum pillerde kullanılan sıvı elektrolit yerine yüksek verimli katı elektrolit kullanarak şarj edilebilir magnezyum piller üretmeyi başardığını bildirdi. Afrika’daki en büyük vanadyum rezervlerinden birine sahip olan CVMR’ın araştırmacıları vanadyum, manganez ve geçiş metallerinin magnezyum piller için en uygun katot olduğunu belirtiyor.

TOYOTA BU ALANDA ÇALIŞIYOR

Kamran M. Khozan ayrıca, lityum bazlı şarj edilebilir bataryalara uzun yıllardır alternatif arayan Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı (Berkeley Lab), Ann Arbor Toyota Araştırma Enstitüsü ve ABD Enerji Bakanlığı Ortak Enerji Depolama Araştırma Merkezi’nin verdiği desteğin de magnezyum bazlı bataryalarla ilgili araştırma sonuçlarının CVMR’nin bu buluşa imza atmasını sağladığını belirtti.

KAYNAK: KARAR
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Musti 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar mecbur olmasa kesinlikle gelmezler. Acaba neden Türkiye ucuz işgücü desek uzakdoğuda çok daha ucuz işgücü var, kalifiye eleman desek pili üretiminde çalışacak elemanı her yerde bulur. Acaba kullanacağı hammadde burada daha mı çok? Yoksa ona çökmek içinmiş geliyorlar?..
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  maliyet yüksek olduktan sonra istediğin kadar menzil uzat.
  Cevapla
 • Araplar 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu petrole bağımlılık biterse bu Arapların hali ne eşekler bile gülecek
  Cevapla
 • Alper 1 yıl önce Şikayet Et
  Demekki doğayı kirletecek kendi ülkesinde yapmiyor
  Cevapla
 • haber 1 yıl önce Şikayet Et
  Erzurum Atatürk Üniversitesinde bir akademisyen de çok uzun ömürlü bir pil çalışmasi yapmış başarılı olmuştu sanki yoksa onu da kaptırıp ithal edeceğiz
  Cevapla
 • hidocan Almanya 1 yıl önce Şikayet Et
  osman salliyon barime biraz destekli salla yakitsiz motormu güldürme beni...
  Cevapla
 • osm 1 yıl önce Şikayet Et
  peki ya desem ki Erzurumlu birisi! !! yakıtsız motor icat etti bunların hiç birisine gerek yok. .... acaba ne dersiniz ŞAKA DEĞİL GERÇEK! !!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle