"Otobüsçü ve minibüsçüler yeni KDV oranlarını bekliyor"

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, başta otobüsçü ve minibüsçüler olmak üzere şehir içi toplu taşıma faaliyetinde bulunan bütün esnafın yeni KDV oranlarının bir an önce açıklanmasını beklediğini bildirdi.

"Otobüsçü ve minibüsçüler yeni KDV oranlarını bekliyor"
"Otobüsçü ve minibüsçüler yeni KDV oranlarını bekliyor"
GİRİŞ 23.01.2019 10:57 GÜNCELLEME 23.01.2019 10:57
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Apaydın, yazılı açıklamasında, taşımacı esnafının vergi yükünün yüksek olduğunu belirtti.

Hasılat esaslı yeni KDV sisteminin 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girmesine rağmen yeni KDV oranlarının henüz açıklanmadığına dikkati çeken Apaydın, "Başta otobüsçü ve minibüsçü esnafımız olmak üzere şehir içi toplu taşıma faaliyetinde bulunan bütün esnafımız yeni KDV oranlarının bir an önce açıklanmasını bekliyor. Cumhurbaşkanımız hasılat esaslı sistemde şehir içi toplu taşımada KDV oranının yüzde 1,5 olacağı müjdesini vermişti. Kanun yürürlüğe girdi ama KDV oranları açıklanmadığı için fiilen uygulanamıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Apaydın, Avrupa'da toplu taşıma sektörünün vergisel olarak desteklendiği ve bu ülkelerin bir kısmında KDV uygulanmadığını, bir kısmında ise çok düşük KDV oranlarının olduğunu aktardı.

Sektörde kartlı sistemler yaygınlaşıp kayıt dışılık azaldıkça vergi yükünün aşırı boyutlara ulaştığını vurgulayan Apaydın, "Vergi yükü azaltılırsa sektörde vergiye gönüllü uyum da hızla artacaktır." ifadesini kullandı.

ETİKETLER
minübüs
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Can Güvenliği 2 yıl önce Şikayet Et
  30 -40 yıllık otobüs ve toplu taşım araçları güzel teşviklerle trafikten çekilsin ,kdv ÖTV can taşıyan araçlarda kaldırılsın ,can taşınıyor mal değil
  Cevapla
 • muhammet 2 yıl önce Şikayet Et
  Sektörde kartlı sistemler yaygınlaşıp kayıt dışılık azaldıkça vergi yükünün aşırı boyutlara ulaştığını vurgulayan Apaydın, (Kendisi itiraf ediyor sektörün vergi kaçırdığını istanbulda bir taksicinin yıllık ödediği vergi (basit usul bunlar) 100 tl damga vergisi bu adamlar taksiyi aylık 6 bin tlden kiraya veriyorlar bu nasıl vergi adaleti)
  Cevapla
 • zuhahha 2 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş genel hatlarıyla haklısın ama basit usul çoktan kaldırıldı.
  Cevapla