Kimse bu hakkını bilmiyor! Tazminat alabilirsiniz

1998 yılından bu yana Türkiye Sigorta Birliği bünyesinde özel bir hesap konumunda olan, 14 Haziran 2007 tarihinden itibaren ise 5684 sayılı Sigorta Kanunu 14. maddesiyle yasal bir çerçeveye kavuşan Güvence Hesabı çok sayıda mağduriyetin giderilmesini sağlıyor.

Kimse bu hakkını bilmiyor! Tazminat alabilirsiniz
Kimse bu hakkını bilmiyor! Tazminat alabilirsiniz
GİRİŞ 15.11.2018 11:53 GÜNCELLEME 15.11.2018 13:07
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış


Haber7 / Fuat Öner

 

 

Türkiye'de her yıl trafik kazalarında binlerce insan hayatını kaybediyor, binlercesi de yaralanıp sakat kalıyor.

Trafik kazalarında mağdur olan vatandaşların tazminatları sigorta şirketlerinden kesilen küçük paylarla oluşturulan ''Güvence Hesabı''ndan karşılanabiliyor. Bu zaman kadar hesaptan 2 milyar TL'ye yakın bir ödeme gerçekleşti.  Trafik kazasına sebep olan araçların trafik sigortası varsa, zararların ilgili sigorta şirketinden talep edilmesi ve giderilmesi mümkün. Ancak aracın trafik poliçesi yoksa veya kazaya karışan araç herhangi bir sebepten dolayı bulunamadığında durum ne olacak? İşte bir çok vatandaşın varlığından haberdar olmadığı Güvence Hesabı...

 

10 YILLIK ZAMAN AŞIMI SÜRESİ VAR

1998 yılından hayata geçirilen hesap ile trafik kazası sonrası zarar gören vatandaşlar ya da ölüm durumunda yakınları tazminat hakkından yararlanabiliyor. Vatandaşların güvence hesabına başvurmak için 10 yıllık zaman aşımı süreleri bulunuyor ve alınacak tazminat tutarı tarafların kusurları dikkate alınarak hesaplanıyor.

GÜVENCE HESABI’NDAN HANGİ DURUMLARDA TAZMİNAT TALEP EDİLEBİLİR

Sigortacılık Kanunu'nun 14. maddesinde Güvence Hesabı’ndan hangi durumlarda tazminat talep edilebileceği belirtilmiştir.

Kanuna göre; Sigortalının tespit edilememesi durumunda kişiye gelen bedensel zararlar için,

Rizikonun (Bir kimsenin para ile ölçülebilir menfaatini tehdit eden tehlikedir)  meydana geldiği tarihte geçerli olan teminat tutarları dâhilinde sigortasını yaptırmamış olanların neden olduğu bedensel zararlar için,

Sigorta şirketinin malî bünye zaafiyeti nedeniyle sürekli olarak bütün branşlarda ruhsatlarının iptal edilmesi ya da iflası halinde ödemekle yükümlü olduğu maddî ve bedensel zararlar için,

Çalınmış veya gasp edilmiş bir aracın karıştığı kazada, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca işletenin sorumlu tutulmadığı hallerde, kişiye gelen bedensel zararlar için,

Yeşil Kart Sigortası uygulamaları için faaliyet gösteren Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunca yapılacak ödemeler için,

MANEVİ TAZMİNATLAR KAPSAM DIŞI

Güvence Hesabı manevi tazminatları ve bedensel zararlar dışında kalan maddi zararları kapsamıyor.

FIRSATÇILAR KOL GEZİYOR
Öte yandan trafik kazalarından zarar görmüş ve Güvence Hesabından haberdar olmayan vatandaşları ağına düşürmeye çalışan dolandırıcılara da dikkatli olmak gerekiyor. Sözde danışmanlık adı altında kaza zedeleri ulaşan dolandırıcılar vatandaşın hak ettiği paraları yüksek komisyon oranlarıyla ceplerine aktarıyorlar. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Avukat Ezgi Esnik Günay, binlerce vatandaşın bu hakkından haberdar olmadığını ve tazminat hakkından mahrum kaldığını belirtti. Av. Günay, Güvence Hesabına başvuracak vatandaşları 'sözde danışmanlara' karşı uyararak, Güvence Hesabına başvuruda bulunacak kişilerin avukatları aracılığıyla işlemlerini ve takiplerini gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • YASİN 3 yıl önce Şikayet Et
  komisyoncu para alıyor da sanki avukat almıyor kendilerine iş çıkartıyorlar...
  Cevapla
 • Mert 3 yıl önce Şikayet Et
  Sigorta danışmanlık firmaları da yapabilir. Neden her konuyu avukata getiriyorsunuz ki bunu anlamadım. Bu bir başvuru. Zararların belgeleri ile yapılan bir başvuru. Yani iş takibi.. Mahkemelik bir durum bile yok. Güvence hesabından avukat ücreti ödeniyor mu? Avukatlar bu idi yaparken müşteriden hiç para almayacak mi? Belkide iş takibi yapanlaf avukatlardan daha ekonomik bir ücret alıyordur? Herkes av peşinde belkide. Avukatlardan da çok şey yaşayanlar olarak artık kime güveneceğiz şaşırdık.
  Cevapla
 • mehmet akif 3 yıl önce Şikayet Et
  biz sadece vermeyi ve soyulmayı biliyoz
  Cevapla
 • Gemlik 3 yıl önce Şikayet Et
  Sistem vatandaşın kolay hizmet alabileceği bir şekilde düzenlenmeli. Benim de arabama vurdular kimin vurduğu belli değil. Polis işlem yapmıyor mahkemeye başvur diyo yani bi yığın bürokrasi kim uğraşacak bunlarla.
  Cevapla
 • serdar 3 yıl önce Şikayet Et
  maddi hasarları karşılamıyor zaten "bedensel" zararlar olacak ki karşılasın !!
  Cevapla
 • Denizlili 3 yıl önce Şikayet Et
  Avukatlar sanki sütten çıkmış ak kaşık, çok az alıyorlar sanki.. Adam dünya işim var ama senin işin hallolsun deyip duygu sömürüsü yapıyor sonrada alacağın tazminatın %20 si ile %25 i arasında fiyat çekiyor..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle