Yapmayan yandı! 625 lira cezası var...

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, zorunlu kış lastiği takmayan araç sahiplerine 625 lira idari para cezası uygulanacağını dile getirdi.

Yapmayan yandı! 625 lira cezası var...
Yapmayan yandı! 625 lira cezası var...
GİRİŞ 12.11.2018 10:10 GÜNCELLEME 12.11.2018 10:10
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın. 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında uygulamaya konulan zorunlu kış lastiği uygulaması hakkında bilgiler verdi. Kış lastiğinin yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda zorunlu olduğunu belirten Apaydın, "Ayrıca kamyon ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinde, kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinde, seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer. Römork lastiklerinde ise zorunlu değildir” dedi.

 

 

"Kış lastiklerinin yanaklarında 'kar tanesi' işareti bulunmalı”

Araçlarda patinaj zinciri bulunması veya kullanılmasının kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmayacağına dikkat çeken Apaydın, kış lastiği derinlikleri hakkında da bilgi verdi. Apaydın, “Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise kış lastiği derinliği 1,6 milimetreden az olamaz. Kış lastiklerinin yanaklarında, (M+S) veya kar tanesi veya her iki işarette bulunur. Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu kontrol edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur” diye konuştu.

 

 

“Uygulamaya uymayanlara para cezası”

Kış lastiği uygulamasının zorunluğu olduğunun altını çizen Apaydın, “Uygulamaya uymayan aracın işletenine 625 lira idari para cezası verilir ve lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yere gitmelerine izin verilir” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
trafik
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Tum hususi ticari araclarda kış lastikleri zorunlu olsun artik bunu dillendirmekten dilimizde tüy bitti!!
  Cevapla
 • Dörtmevsim 1 yıl önce Şikayet Et
  Ticarî aracım yok çok şükür. Şayet olsaydı dört mevsim kış lastiği takardım; o ne öyle yaz geldi mı değiştir kış geldimi değiştir...
  Cevapla
 • kaldırılmalı 1 yıl önce Şikayet Et
  araç muayeneleri, devvlet memurluğu, asgari ücret uygulaması kaldırılsın. hırsızlar bu yanlış uygulamalardan besleniyor.
  Cevapla
 • Bilal 1 yıl önce Şikayet Et
  Inanın formalite servis şoförlerinin çoğu kışı yazlık lastikle bitiriyor ve polisler buna göz yumuyor takı bir kaza olana kadar boyle devam ediyor
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  istanbulda kışmı varmış acaba 1 gün kar gördük gerisi yaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle