Öğrencilerin 'yerli ve milli otomobil' rüyası

Tasarladıkları araçlarla 3 kupa kazanan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) öğrencileri, yerli ve milli otomobil üretimine katkı sağlamayı hedefliyor.

Öğrencilerin 'yerli ve milli otomobil' rüyası
Öğrencilerin 'yerli ve milli otomobil' rüyası
GİRİŞ 21.08.2018 16:47 GÜNCELLEME 21.08.2018 16:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nca (TÜBİTAK) bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Verimli Meydan Okuyan Elektrikli Araçlar Yarışması'nda "elektromobil", "hidromobil" ve "otonom" kategorilerinde tasarladıkları araçlarla 3 kupa kazanan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) öğrencileri, yerli ve milli otomobil üretimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Yarışmaya 1 yıl önce hazırlanmaya başlayan 20 kişilik takım, hidrojen gazıyla çalışan "hidromobil" ve elektrikle çalışan, aynı zamanda otonom yani sürücüsüz olma özelliği de taşıyan "elektromobil" araç tasarladı. Araçların tasarımı, yazılımı, donanımı ve üretimi YTÜ öğrencileri tarafından tamamen yerli ve milli olarak üretildi.

 

 

Körfez Yarış Pisti'nde 10-12 Ağustos'ta gerçekleştirilen yarışmada, elektromobil kategorisinde 39, hidromobil kategorisinde 8 ve otonom kategorisinde 5 üniversite takımı mücadele etti. YTÜ AESK takımı, hidromobil ve bu yıl ilk defa düzenlenen otonom yarışlarında birincilik, elektromobil kategorisinde ise üçüncülük kazandı.

Yurt dışındaki yarışmalarda da Türkiye'yi tasarladıkları yerli araçlarla temsil etmek isteyen öğrencilerin en büyük hedefi ise Türkiye'nin yerli ve milli otomobil üretme hedefine katkı sağlamak.

YORUMLAR 2
 • aslan 3 yıl önce Şikayet Et
  artik seri uretime gecilmeli ciksin bir baba yigit hem kendisi hemde olke kazansin unune gelen araba yapmakla bu isler yurumez gerekirse halki ortak yapin bunun icin organizetor lazim haydi gazeteler tv ler is basina bos islerle ugrasmayin olkenin kalkinmasinla onculuk edin
  Cevapla
 • Turan 3 yıl önce Şikayet Et
  On yıldır Pardus denedim ne kurabildim ne çalıştırabildim, bu yüzden pc lere zarar verdim, bu hususu bilen bilişimci de bulamadım,, kendi çabamla kurup yaymak istedim ancak bu ecnebi hayranlığı yüzünden hiç yardımcı olmadılar,,, bip kullanıyorum ancak etrafım gene bunu da kullanmamak için direniyor,,, Biz buyuz,, Sadece slogan başka bir numara yok,,
  Cevapla