Japon otomotiv devlerinden itiraf

Japonya'da otomotiv endüstrisini sarsan imalat testlerindeki usulsüzlük skandalı büyüyor.

Japon otomotiv devlerinden itiraf
Japon otomotiv devlerinden itiraf
GİRİŞ 09.08.2018 23:15 GÜNCELLEME 10.08.2018 00:42
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Japon haber ajansı Kyodo'nun haberine göre, Nissan ve Subaru'nun ardından otomotiv devleri SuzukiMazda ve Yamaha da araçlarının emisyon ve yakıt etkinliği testlerinin uygun olmayan koşullarda yapıldığı itirafında bulundu.

Her 3 şirketin yetkilileri de Nissan ve Subaru'nun yaptığı gibi testlerde hile veya kayıtlarda tahrifat yapılmadığını, ancak testlerin olması gereken koşullarda yapılmaması nedeniyle sonuçlarda usulsüzlüğün ortaya çıktığını savundu.

 

 

Araçların emisyon ve yakıt etkinliği testlerinin Karayolu Ulaşım Aracı Yasası'nda öngörülenden daha düşük hızlarda yapıldığı için daha düşük emisyon ve daha yüksek yakıt etkinliği değerlerinin ortaya çıktığı ifade edildi.

Suzuki, 2012 Haziran'ından geçen aya kadar üretilen 13 bin aracın bu şekilde test edildiğini duyurdu.

Ulaştırma Bakanlığı ise 20 otomobil üreticisinden aldığı numune araçlarda yaptığı incelemelerle ilgili raporunu yayımladı. İncelenen otomobiller arasında Mazda'nın ürettiği bin 875 aracın yüzde 4'ünün, Yamaha'ya ait 335 aracın ise yüzde 2'sinin uygun koşullarda test edilmediğinin tespit edildiği bildirdi.

Daha önce Nissan ve ardından Subaru şirketleri, Japonya'daki fabrikalarında üretilen araçların egzoz emisyon testlerinde usulsüzlük yapıldığını itiraf etmişti.

Nissan ülkedeki 5 fabrikasında araçların emisyonları veya kilometre performansıyla ilgili verilerde tahrifat yapıldığının ya da testlerin uygun olmayan koşullarda gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Volkan KARA 1 yıl önce Şikayet Et
  Honda hayat onda
  Cevapla
 • DADAŞ25 1 yıl önce Şikayet Et
  yok öyle değil honda göçük onda.
  Cevapla
 • hondacıyım ama 1 yıl önce Şikayet Et
  yamaha diğerlerinden farklı değerlendirilmeli .sahtekarlık yapmamış. 335 araçtan % 2 si uygun koşullarda test edilmemiş. Yamaha motorsikletler az yakar. Gaz salınımı ise çok düşük düzeylerde. Yamahanın adını kirletmişler
  Cevapla
 • gökhan 1 yıl önce Şikayet Et
  honda 1 numaradır.
  Cevapla
 • mst 1 yıl önce Şikayet Et
  bizde sorun değil. bir kamyonumuz 100 arabanın emisyonunu bir dakikada çıkarabilir. Simsiyah attırır valla.
  Cevapla
 • noter 1 yıl önce Şikayet Et
  ilginc ,,,,american sirketleri sutten cikmis ak kasik gibi....sirada kim var?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle