'Made in Turkey' yazmayan bir tane bile yok!

Otomotiv yan sanayinde dünyanın en iyi ülkelerinden biri olan Türkiye'den çıkan ürünler tüm markalara dağılıyor. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği Başkanı Alper Kanca'nın verdiği bilgiye göre, dünya üzerinde 'made in Turkey' yazan bir parça olmayan araba yok.

'Made in Turkey' yazmayan bir tane bile yok!
'Made in Turkey' yazmayan bir tane bile yok!
GİRİŞ 03.05.2018 13:34 GÜNCELLEME 03.05.2018 13:34
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, Türkiye'de üretilen otomotiv yan sanayisi parçalarının dünyadaki tüm araçlarda kullanıldığını belirterek, "Bizim parçalarımızı kullanmayan araç markası yoktur. 'Made in Turkey' yazısı tüm araçlarda var." dedi.
 
Kanca, bir program kapsamında geldiği Bursa'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otomotiv tedarik sanayicilerinin geçen yılı rekorla kapattığını, sektörün bu yıl da aynı hızla yoluna devam edeceğini söyledi.
 
Kanca, otomotiv yan sanayicilerin geçen yıl 9 milyar dolarlık ihracat yaptığını dile getirerek, "Sektörümüz her yılı rekorla kapatıyor. Bu yıl da bu durum devam edecek. Tedarik sanayicilerinin bu yılki ihracatı 10 milyar doların üzerine çıkar." diye konuştu.
 
5 BİN FARKLI PARÇA
 
Bir aracın içinde 5 bin farklı parçanın bulunduğuna işaret eden Kanca, şunları kaydetti:
 
"Bizim tedarikçilerimiz dünyanın 130 ülkesine parça ihraç ediyor. Bu ürettiğimiz, ihraç ettiğimiz parçaların hemen hemen hepsi otomotiv ana sanayisinde kullanılıyor. Bizim parçalarımızı kullanmayan araç markası yoktur. 'Made in Turkey' yazısı tüm araçlarda var. Eskiden sadece Türkiye'deki araçlarda bu imzayı görebiliyorduk. Şimdi çok farklı ülkelerde, mesela Güney Amerika'ya gittiğinizde bırakın içinde Türkiye'de üretilmiş parçası olan bir araç görmeyi, tamamı Türkiye'de üretilmiş araçlar görüyorsunuz. O ülkelerde bu araçları görünce sanki bir akrabanızı görmüş gibi oluyorsunuz."
 
SAVUNMAYA DA GİDİYOR
 
Kanca, savunma sanayisi için de parça ürettiklerini vurgulayarak, "Bizim tedarikçilerimiz savunma sanayisine çok parça veriyor. Bu aslında Türkiye'nin önemli bir gücü. Otomotiv sanayisinden gelmiş, tecrübeli, dünyadaki rakipleriyle aynı seviyede olan bir sürü firma var. Bu firmalar yavaş yavaş savunma sanayisine dönmeye, bu sanayide hizmet vermeye başlıyorlar. Savunma sanayisinde yer alan projeler arttıkça bizim de otomotiv tedarikçileri olarak onlara hizmet vermemiz kolaylaşacak." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • mustafa k. 2 yıl önce Şikayet Et
  Made in Turkey yazisina karsiyim. Turkiye olarak duzeltilsin uluslar arasi adimiz. Tum turklerde Turkiye olarak yazip soylesinler yabancilarla konusup yazismalarinda. Vaz gecirelim su Turkey den...
  Cevapla
 • Tuzlalı 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika ve canada da satılan Ford connect ler made in ford diye satılıyor
  Cevapla
 • Okkes 2 yıl önce Şikayet Et
  Helal bize. Peki parcalari neden yurt disindan getirtiyoruz cifte vergi icin mi
  Cevapla
 • ...... 2 yıl önce Şikayet Et
  Madem her parçayı üretebiliyoruz yerli otomobil i üretmek bu parçaları birlestirmeden geçiyor. Yıllardır haber yapılan yerli araba hâlâ neden üretilmiyor.
  Cevapla
 • ErhanBey 2 yıl önce Şikayet Et
  Bursada gayret edersen parçalardan sıfır bir araba yapman içten bile değil.Lakin bunun sürümünü yapman için cebi kalın babayiğitler gerek.Her zaman düşünmüşümdür yerli araba için neden Bursa ismi öne çıkmıyor diye.Üretim yeri başka bir yer tayin edilirse verilen teşviklerin başka amaçlara kullanıldığından şüphe ederim.
  Cevapla
 • Cerrah 2 yıl önce Şikayet Et
  Birleştirin okadar parçayı yerli otomobil üretin akıllı olun
  Cevapla
 • Doc 2 yıl önce Şikayet Et
  O parçaları senin tasarlamış olman gerekiyor. Üretim demek montaj demek değil...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle