Google'dan sürücüsüz otomobil için iş ilanı!

Google sürücüsüz otomobili için iş ilanı yayınladı. Sürücüsüz otomobili için işe alınacak kişiye Google, her saat başına 20 dolar ödeyeceğini açıkladı. Peki sürücüsüz otomobil nasıl olacak? İşte ayrıntılar..

Google'dan sürücüsüz otomobil için iş ilanı!
Google'dan sürücüsüz otomobil için iş ilanı!
GİRİŞ 13.05.2016 16:40 GÜNCELLEME 13.05.2016 16:40
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Google sürücüsüz otomobili için iş ilanı yayınladı. Google'ın sürücüsüz otomobili için işe alınacak kişiye her saat başına 20 dolar ödeyeceğini açıkladı. Peki sürücüsüz otomobil nasıl olacak? İşte ayrıntılar..

Sürücüsüz otomobilini test etmek için çalışmalara hız veren Google, ilginç bir iş ilanı yayınladı. Sürücüsüz otomobil modelini test etmek için iş ilanı yayınlayan Google, işi alacak kişiye çalıştığı her saat için 20 dolar (yaklaşık 60 TL) ödeyecek.

2 kişilik ekipler halinde araçları günde 6 ila 8 saat süreyle test edecek ekip, tabiri caizse oturdukları yerden para kazanacak.

Ekibin sürücüye ihtiyaç duymayan araçla ilgili yapmaları gereken tek şey Google'In mühendislerine feedback vermek.

ABD'nin Arizona eyaletinde yapılacak testlerin ardından Google, otomobilinin çöl şartlarındaki performansı hakkında daha detaylı bir bilgi edinmeyi umut ediyor.

SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ   

Dış görünüşüyle Koala'ya benzeyen küçük ve sevimli otomobilin, iç dizaynındaki sadelik dikkati çekerken, yetkililer, geleceğin otomobili iddiası taşıyan bir araca göre oldukça basit malzemelerle tasarlanmış iç dizayn, nihai üretimde model değişecek ve geliştirilecek.

Sıradan otomobillerden farklı olarak, konsol, direksiyon ve pedallarının olduğu bölümde küçük bir ekrana sahip araç, ekranda yanıp sönen “Hadi gidelim” sloganıyla sürücüyü karşılıyor. Yuvarlak siyah butona basarak aktif hale gelen araç 3'ten geriye sayarak harekete geçiyor. Sürüş sırasında aracın sensör vasıtasıyla algıladığı görüntüler ekrana yansıyor.

MAKSİMUM 40 KM HIZ

Roush Engineering tarafından Livonia'da üretilen araç şimdilik saatte maksimum 40 kilometre hızla gidiyor. Aracın, deneme sürüşleri için yeterli hıza sahip olduğunu belirten yetkililer, güvenli sürüşün çok daha önemli olduğuna dikkati çekti.

Denizaltı ve uçaklarda bulunan cayroskop ve hız ölçerlerle donatılmış ve geçiş güzergahındaki her ayrıntıyı içeren detaylı GPS sisteminin yanında otomobile yerleştirilmiş kamera ve sensörlerle çevresini algılayan araç, tüm yönlerde 183 metreye kadar alanı 360 derece görüş açısıyla tarayabiliyor. Bu da bir insana göre çok daha hızlı olarak aracın tehlikeyi fark etmesini sağlıyor.

Sürücüsüz araç trafikte, ambulans, kamyon, otomobil, bisikletli ve yayalar arasında rahatlıkla ayrım yapabiliyor. Google yetkilileri, sürücüsüz araçlarda çevreyi algılamanın çok önemli olduğunu, aracın, dedektörüne takılmayan bir şeye karşı tepki veremeyeceğini, dolayısıyla trafikte aracın çevresinde olan biten her şeyi algılaması konusunda çok hassas ve dikkatli olduklarını kaydetti.

ÖNDEKİ ARACIN NE YAPACAĞINI HİSSEDİYOR

Google Sürücüsüz Otomobiller Proje Direktörü, robot bilimci Chris Urmson, gazetecilerin, trafikte öndeki aracın aniden durup yol kenarına park etmek üzere geri manevra yapması halinde sürücüsüz otomobilin buna nasıl tepki verdiğine ilişkin sorusu üzerine şunları söyledi:

"6 yıldır devam eden test sürüşlerinde araçlar trafikte birçok farklı durumla karşılaştı. Sürüşler sırasında bir aracın yaşadığı tecrübe diğer araçlara aktarıldı ve bu asla silinmemek üzere kaydedildi. Bahsettiğiniz de sadece kaydedilmiş tecrübelerden biri. Yani sürücüsüz otomobillerimiz artık öndeki aracın ne yapacağına dair bir tür his geliştirdi diyebiliriz. Trafikteki tecrübelerinde araçların bir anda durup park için geri yanaştığını gördüler. Dolayısıyla caddede park etmek için boş bir noktayı algıladıklarında öndeki aracın geri yanaşarak o noktaya aracını park etmeye çalışabileceğini öngörüyorlar. Yayanın, bisikletlinin ya da arabanın hangi hareketi yapacağını tahmin edebiliyorlar."

2 MİLYON KM TEST SÜRÜŞÜ, 90 YILA EŞİT SÜRÜŞ, 9 KAZA

Bugüne dek trafikte 2 milyon kilometre test sürüşü yapan ve bu tecrübeye sahip otomobillerden alınan datalar üzerinden geliştirilen yazılım ile 90 yıla eşit sürüş tecrübesi taşıyan Google'ın sürücüsüz otomobilleri, şu ana dek dikkatsiz sürücülerden kaynaklanan ve ciddi olmayan 9 kaza yaptı. Google yetkilileri, bu kaza sayısını 1'e düşürdükleri gün tüm sorumluluğu üstlenerek otomobillerin satışına başlanacağı sözünü verdi.

YAĞIŞLI YOL ŞARTLARI

Yetkililer, trafikteki önemli tecrübesine karşın sürücüsüz otomobillerin henüz karlı ve yağışlı havalar için hazır olmadığını, bu tür durumlarda trafik polisinin ya da yayaların el işaretlerini araçların henüz çözemediğini söyledi. Farklı hava koşulları ve sıra dışı durumlar için Google mühendislerinin prototip aracı geliştirme çalışmaları devam ederken, 25 prototip araçla Mountain View ve Austin'de test sürüşleri yapılıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • bozok 4 yıl önce Şikayet Et
  şehiriçi ulaşım için ideal. böyle bir araca herkes sahip olabilir. güvenilir ve ucuz.
  Cevapla
 • Misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  türkiye yollarında güvenli olacağını sanman muhtemelen trafikte error veriri
  Cevapla
 • Evlad-ı Fatihan 4 yıl önce Şikayet Et
  ucuz oldugunu kım soyledı. ayrıca kıme neye gore ucuz
  Cevapla