ODTÜ'lü değil liseliler yaptı

Nevşehir'deki liseli öğrenciler hurda malzemelerden otomobil üretti.

ODTÜ'lü değil liseliler yaptı
ODTÜ'lü değil liseliler yaptı
GİRİŞ 23.10.2015 12:43 GÜNCELLEME 23.10.2015 12:45
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Bakım Onarım Bölümü öğretmen ve öğrencileri, hurdaya ayrılan okul sıraları ve diğer malzemeleri kullanarak otomobil üretti.

Öğretmen Sinan Serhat ve bölümdeki 9 öğrenci, hurdaya ayrılan okul sıraları başta olmak üzere çeşitli metal ve sac malzemeleri değerlendirmek amacıyla işbirliği yaparak "Desen" adını verdikleri otomobili yaptı. Motosiklet motoru kullanılarak yürür hale getirilen aracın plaka kısmına ise Nevşehir4in plaka kodu ile okulun isminin kısaltması yazıldı.

Okuldaki diğer öğretmen ve öğrencilerin meraklı bakışları arasında imal edildiği atölyeden dışarı çıkarılarak çalıştırılan "Desen" ilgi odağı oldu.

Makine Bakım Onarım Bölümü Öğretmeni Sinan Serhat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aracı yaparak atık malzemeleri değerlendirdiklerini belirtti. Aracın diğer harcamalarla yaklaşık bin liraya mal edildiği aktaran Serhat, hurda malzemelerin değerlendirilmesinin öğrencilere yeni projeler için ilham kaynağı olacağını söyledi.

"Araç ekol oldu"

Aracın motorunun da hurdacıdan temin edildiğini anlatan Serhat, "Ülkemizde israf yeterince var, bunu en aza indirmemiz için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Burada örnek bir çalışma yaptık. Araç okulda ekol oldu, biz de zevk aldık, öğrenciler de zevk aldı. Yeni malzeme yerine atık malzemeler kullanarak yaptık" dedi.

Okulun müdürü Rüstem Acar ise Nevşehir genelindeki okulların hurda malzemelerinin kendi okullarına gönderdiğini ifade etti.Atık malzemeleri güzel şekilde değerlendirdiklerini aktaran Acar, öğrencilerin farklı bir heyecan yaşadığını kaydetti. Acar, bundan sonraki süreçte de bu tür uygulamaların devam edeceğini, faklı projeleri hayata geçirmek için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
yerli
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • alpi 4 yıl önce Şikayet Et
  mesele araba değil. okul yönetimi ve öğrencilerin bir ideal ile çalışıp ortaya eser çıkarması. tebrik ediyorum.
  Cevapla
 • Hakan 4 yıl önce Şikayet Et
  ODTU nun ülke aleyhine yapılacak faaliyetleri dururken böyle yararlı işlerle uğraşacak zamanı varmı.
  Cevapla
 • Arif 4 yıl önce Şikayet Et
  odtü sade eylem yapar.teröre destek verir.. orta doğu terör üniversite si uzatılmış hâli...
  Cevapla
 • RTE 4 yıl önce Şikayet Et
  bu zaten hazir satiliyor
  Cevapla
 • yapmayin 4 yıl önce Şikayet Et
  şu oyuncak arabaları süreklï haber yapmayı bırakın artık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle