Sıfıra talep arttıkça ikinci el fiyatları düşüyor

Sıfır araçlara talep yıl sonuna doğru hızla artarken bu durum ikinci el araçların fiyatlarının düşmesine yol açıyor.

Sıfıra talep arttıkça ikinci el fiyatları düşüyor
Sıfıra talep arttıkça ikinci el fiyatları düşüyor
GİRİŞ 12.10.2017 12:33 GÜNCELLEME 13.10.2017 17:12
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri Derneği raporlarından derlediği verilere göre, geçen yılın temmuz ayında 45 bin 466 sıfır araç satışı yapıldı. Sıfır araç satış adetleri, ağustosta 53 bin 977'ye, eylülde ise 51 bin 340'a çıktı.

Satış adetleri ekim ve kasım aylarında da sırasıyla 63 bin 746 ve 95 bin 783 oldu. Yılın son ayında ise sıfır araçlara talep daha da arttı ve aralıkta 108 bin 44 sıfır araç alıcısına teslim edildi.

Söz konusu satışlar bu yıl temmuzda 62 bin 384, ağustosta 54 bin 890 ve eylülde 53 bin 423 adet olarak kayıtlara geçti.

Hem vatandaşların hem de şirketlerin sıfır araçlara talebinin yıl sonuna doğru artması ikinci el araç pazarına da yansıyor ve fiyatlarının düşmesine neden oluyor.

Yıl sonuna doğru fiyatlar geriliyor

İkinci el araç satışı hizmeti sunan internet sitelerindeki fiyatlara bakıldığında, yılın ilk aylarlarında 40-60 bin lira civarında satılan, ekonomik sınıf olarak değerlendirilen ve motor silindir hacmi 1301-1600 cc arasındaki 2015 model bir aracın fiyatı yıl sonuna doğru 36-54 bin liraya geriliyor.

Bu dönemde aynı model orta-üst sınıf olarak nitelendirilen araçlardaki fiyat düşüşü ise ortalama 10 bin liraya kadar çıkabiliyor.

'Kampanyalar artıyor'

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, yaptığı açıklamada, otomobil satışlarının yaz aylarından başlayarak arttığını söyledi.

Yıl sonuna doğru sıfır araç satışlarının otomotiv firmalarının düzenledikleri çeşitli kampanyalar nedeniyle arttığını ve bu durumun ikinci el araç fiyatlarında düşüşe yol açabildiğini anlatan Erkoç, "Şirketler sıfır otomobil alırken ödedikleri tutarı bilançoya yansıtabildikleri için yıl sonuna doğru sıfır otomobile biraz daha fazla rağbet ediyorlar. Sıfır araç satışlarının artmasının ikinci el araç satışlarına yansıması fiyatların düşmesi yönünde oluyor. Yılbaşından itibaren de otomobillerde bir üst model çıkıyor, önceki modellerin fiyatlarında biraz gerileme oluyor." diye konuştu.

'İlk yarıda yüzde yaklaşık yüzde 10 daralma oldu'

Erkoç, sektörün bu yılki durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunurken de sıfır otomobil pazarında yılın ilk altı ayında geçen yıla göre yüzde 10'a yakın daralma olduğu, buna karşılık bu dönemde ikinci el araç satışlarında hareketli bir dönem yaşanarak 2 milyondan fazla aracın el değiştirdiğini bildirdi.

'Güvenilir kurumlardan alın'

Vatandaşların araçlarını güvenilir kurumlardan alması gerektiğini ifade eden Erkoç, bu kapsamda bir arıza durumunda muhatap bulanabileceğini, aksi takdirde bazı sorunların yaşanabileceğini söyledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • pirana61 2 yıl önce Şikayet Et
  acaba öylemi millet hurda araçlara dünya para istiyor
  Cevapla
 • akan 2 yıl önce Şikayet Et
  100 de 40 vergiden once almak icinnhucumdalar
  Cevapla
 • türk 2 yıl önce Şikayet Et
  seni kredi aldırıp borçlandırma peşindeler sonra faizlerle bankaları rant sağlamak
  Cevapla
 • Babakartal44 2 yıl önce Şikayet Et
  20 yaşındaki arabaya 36b bin isteyen var iyice kayışı sıyırdı millet
  Cevapla
 • yorumsuz 2 yıl önce Şikayet Et
  fiat egea bile 100 bin olmus nasil kayisi siyirmasin bu millet
  Cevapla
 • çırak 2 yıl önce Şikayet Et
  parayi bulsak sifiri aliriz tabi
  Cevapla
 • bozkurt dede 2 yıl önce Şikayet Et
  adam alıyor 2 sene kullanıyor en az 20.000 km yol yapıyor aldığı fiyattan daha fazlasına satıyor. nasıl düşüyor bu ikinci eller?
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar nüfus ve döviz kuru arttıkça araba fiyatlarının yönü hep yukarı olur.
  Cevapla
 • dünya malı 2 yıl önce Şikayet Et
  alanların parası var demekki yada 10 senelik krediyle Sonrada sağ solda artistlik derken Gelecek ay taksidini ödeyemedinmi bütün evin malın ipotek ailen hayatın yıkılır sonra
  Cevapla
 • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  aynen öyle hiç göremedik fiyatların düştüğünü
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle