Otomotiv dünyasını çalkalayacak 'hile' açıklaması!

Kobe Çelik'in, sahte dayanıklılık değerleri olan demir cevheri, alüminyum ve bakır sattığı açıklandı. Şirketin ürünlerini otomobil markaları da kullanıyor.

Otomotiv dünyasını çalkalayacak 'hile' açıklaması!
Otomotiv dünyasını çalkalayacak 'hile' açıklaması!
GİRİŞ 11.10.2017 17:26 GÜNCELLEME 11.10.2017 21:21
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Japon haber ajansı Kyodo'da yer alan habere göre, ülkenin üçüncü büyük çelik üreticisi konumunda olan Kobe Çelik, 200'den fazla sanayi kuruluşuna sahte ölçümlerle dayanıklılık değerlerini olduğundan fazla gösterilen alüminyum ve bakır sattığını açıklamıştı. Son olarak şirketin bir kuruluşa sattığı demir cevheri tozunun kalite değerlerinde de oynama yapıldığı açıklandı.

Şirket sözcüsü, olayla ilgili iç soruşturma başlatıldığını, başka ürünlerde de benzeri hilelere başvurulup vurulmadığının araştırdığı belirtti.

Hangi kuruluşlara satıldığı açıklanmadı

Demir cevheri tozunun kalıplarda kaynatılarak sert materyallere dönüştürülmek üzere değerlendirildiğini, bunların genelde otomotiv endüstrisinde araba parçaları yapımında kullanıldığını kaydeden sözcü, hileli materyalin hangi sanayi kuruluşlarına satıldığını ise açıklamadı.

Olayın ardından ekonomi bakanlığının, her iki olay hakkında da şirketten açıklama talep ettiği kaydedildi.

3 marka Kobe'den ürün aldığını açıkladı

Kobe Çelik, Japonya'nın önde gelen sanayi kuruluşlarının en önemli tedarikçilerinden. Olayın ortaya çıkmasının ardından birçok üretici standart altı ürünleri kendi üretimlerinde kullandıklarını açıkladı. Mitsubishi, alüminyum malzemeleri ürettiği otomobil, tren, roket ve savunma sanayi donanımı gibi çok sayıda üründe kullandığını belirtti.

Uzaya uydu fırlatan H-2A roketinde Kobe Çelik'in tedarik ettiği alüminyumun kullanıldığı ifade edilirken, Nissan ve Honda gibi üreticiler de Kobe Çelik ürünlerini otomobil üretiminde kullandıklarını açıkladı.

Söz konusu malzemelerle üretilen otomobil modellerinin geri çağrılması ihtimalinde maliyetin milyarlarca doları bulacağı tahmin ediliyor.

Şirket, hafta başında yaptığı açıklamada toplam üretiminin yaklaşık yüzde 4'ü olan 20 bin alümünyum ve bakır malzeme hakkındaki kalite verilerinin hileli olduğunu açıklamıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
otomobil haberleri
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Kahramanmaraşlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Japonlar bunu yaparsa gerisi ne yapmaz ki.
  Cevapla
 • yorumcunun biri 2 yıl önce Şikayet Et
  toyota tek geçilmeli sadece
  Cevapla
 • 2019 2 yıl önce Şikayet Et
  Yahudinin değirmenine su taşıyan bir haber ! ellerinden gelse Japon arabasına değil Fransız İtalyan Yahudi Batı avrupaya devam diyecekler
  Cevapla
 • Alper 2 yıl önce Şikayet Et
  Honda daki kaborta göçüklerinin sebebi bu olsa gerek Honda bu konuda açıklama yapmalı ve araçlarını acilen geri çağırmalı
  Cevapla
 • atem 2 yıl önce Şikayet Et
  Almayın kore, japon arabası. Teneke parçası hepsi. Bu araçlar yakında hepsi ekmek peynir gibi dağılır gider.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle