Konya'dan yerli otomobil için 5 farklı alan

KSO Başkanı Kütükcü, yerli otomobilin üretimiyle ilgili "Yatırımın Konya'ya yapılması halinde girişimciye 2 bölgede 5 farklı yer önerisi sunacağız ancak" dedi.

Konya'dan yerli otomobil için 5 farklı alan
Konya'dan yerli otomobil için 5 farklı alan
GİRİŞ 07.09.2017 10:58 GÜNCELLEME 07.09.2017 11:25
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Konya Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Konya Organize Sanayi Bölgesi ve MEVKA tarafından hazırlanan ‘Konya’da Otomobil Üretilebilirliği Fizibilite Raporu’nda, yerli otomobil yatırımı için Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin genişleme alanı içindeki 4 farklı yer ve Kaşınhanı civarındaki sanayi bölgesi önerildi.

Kütükçü, Türkiye’nin kendi yerli otomobilini yapması konusunda Konya’nın başından bu yana milli bir duruş sergilediğini söyledi.

Yerli otomobil yatırımcısına beş farklı alan sunan tek ilin Konya olduğunu vurgulayan Kütükcü, "Her şeyden önce Türkiye'nin kendi otomobilini yapma konusunda ortaya koyduğu irade hepimiz için memnuniyet verici. Sayın cumhurbaşkanımızın üzerinde titizlikle durduğu bu konuda Konya olarak her türlü desteği vermeye hazırız." diye konuştu.

'Beğenmeyen yatırımcıya çözüm üretmeye hazırız'

Kütükcü, Konya'nın otomotiv endüstrisinin güçlü olmasının yanı sıra nitelikli insan kaynağı, düşük deprem riski ve coğrafi konum avantajının bulunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu yatırımın en doğru adresi Konya'dır. Zira bu yatırımın Konya'da yapılması hem Marmara Bölgesi'nin yükünü hafifletecek hem de başta Anadolu olmak üzere tüm bölgemizin kalkınmasında kaldıraç etkisi gösterecektir. Yerli otomobil yatırımının Konya’ya yapılması halinde yatırımcıya 2 bölgede 5 farklı yer önerisi sunacağız. Ancak yatırımcının farklı bir alanı istemesi halinde bu konuya da çözüm üretmeye hazırız."

Konya’nın yerli otomobil yatırımı için sunduğu önemli avantajlardan birisinin de Başbakan Binali Yıldırım'ın temelini attığı Kayacık Lojistik Merkezi olduğuna dikkati çeken Kütükcü, şöyle devam etti:

"Konya, bugün Türkiye'nin 3. büyük organize sanayi bölgesine sahip. Konya Organize Sanayi Bölgemiz yatırımcısına uluslararası standartlarda hizmet sunuyor. Gerek nitelikli sanayi alt yapımız gerekse şehirde tüm kurumlarımızla birlikte hareket edebilme kabiliyetimiz bir yatırımcı için çok büyük avantaj. Ayrıca temeli geçtiğimiz günlerde atılan Konya Organize Sanayi Bölgesi'nin hemen yanı başındaki Kayacık Lojistik Merkezi, 1 milyon metrekare toplam alanla ülkemizin en büyük ve en önemli lojistik merkezlerinden biri olacak. Konya, bu projeyle Türkiye'yi Orta Anadolu'dan tüm dünyaya bağlayacak. 2019'un ilk çeyreğinde tamamlanması hedeflenen bu merkez yerli otomobil yatırımı için çok büyük bir lojistik avantajı ortaya koyuyor. Öte yandan lojistik merkezle birlikte Konya Organize Sanayi Bölgemizde faaliyetlerine devam eden Innopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve alanı rezerv edilen teknik üniversitenin de faaliyete geçmesiyle üretim, lojistik ve bilgi temelli önemli bir ekosistemi de faaliyete geçirmiş olacağız."

KAYNAK: AA
ETİKETLER
otomobil haberleri
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • mehmet54 2 yıl önce Şikayet Et
  kimse umutlanmasın,yapılabilir olsaydı bu sene biniyorduk, tröstler engelliyor.
  Cevapla
 • Ahmet Altıncı 2 yıl önce Şikayet Et
  Araç elektrik li olmalı motor derdi olmamalı
  Cevapla
 • OĞUZHAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Elektrikli olunca da motor derdi oluyor. O elektriği de motor üretecek/dönüştürecek
  Cevapla
 • Aksaraylı 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence aksaray da olsun türkiyenin her yerine eşit bir yer ve yerleri müsait olmasa mersedes burda olmazdı aksaray ben ce en uygun yer buraya bekleriz
  Cevapla
 • Fehmi 2 yıl önce Şikayet Et
  Yerli mali kalos aveo clio accent tata gely linea bunlardan ilk asamada kaliteli olacagina eminim bizim destegimizle passat toyotan da kaliteli neden olmasin bizim paramiz almana abdye nasip olmasin
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  kırşehir Türkiye nin ortasi. Adeletli olalim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle