Trafik sigortasında önemli gelişme! İmzalandı

Zorunlu trafik sigortasında "Riskli Sigortalılar Havuzu" modelini getiren yönetmelik Mehmet Şimşek imzalanarak başbakanlığa gönderildi.

Trafik sigortasında önemli gelişme! İmzalandı
Trafik sigortasında önemli gelişme! İmzalandı
GİRİŞ 06.07.2017 15:46 GÜNCELLEME 06.07.2017 15:47
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Zorunlu trafik sigortasında "Riskli Sigortalılar Havuzu" modelini getiren yönetmelik Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından imzalanarak Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere başbakanlığa gönderildi.

Başbakan Yardımcılığı makamından yapılan yazılı açıklamaya göre, bazı şirketlerin zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının ardından hasar riski yüksek araç grupları için poliçe düzenlemekten kaçındıkları ifade edilerek, bu sorunun çözümü için yeni bir adım atılarak, prim ve hasar tutarlarını tüm şirketlere dağıtacak "Riskli Sigortalılar Havuzu" oluşturulacağı kaydedildi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Şimşek tarafından imzalanan yönetmeliğe göre, bu modelde şirketler, tavan fiyat uygulamasındaki 1, 2 ve 3'üncü basamaklar ile otobüs, kamyon, minibüs ve taksi gibi sürekli trafikte olan araçlara yönelik kesilen poliçelerden aldıkları primleri merkezi bir havuzda toplayacak. Hasar ödemeleri de belli kurallar dahilinde bu havuzdan karşılanacak.

Hasar sürecini her şirket kendisi yürütecek ve şirketler havuz modelinde prime ve hasar tutarına belli kurallar dahilinde iştirak edecek. Bu iştirakte şirketlerin son 3 yıldaki pazar payları yüzde 50 oranında dikkate alınacak, kalan yüzde 50 ise şirketler arasında eşit dağıtılacak. Ayrıca şirketler devrettikleri primden belli bir payı da giderler için komisyon olarak alacak.

Söz konusu havuzu Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu yönetecek, büronun işlemleri de Hazine Müsteşarlığınca takip edilerek denetlenecek.

YORUMLAR 8
 • vatansever 5 yıl önce Şikayet Et
  Zorunlu sigorta olunca şirketler bir sürü sorun üretiyor araç sigortası zorunluluğu kaldırılsın isteyen kasko yaptırsın bakın nasıl duşuyor fiyatlar kanun duzenleyip bizleri sigorta şirketlerine ezdirmeyin.
  Cevapla
 • Türkiye li 5 yıl önce Şikayet Et
  4900 TL ye sigorta yaptırdım hani paramızı geri vereceklerdi bunlar devleti tanımıyor maden kanun var en fazla dan verdiğim paramı verin yooook! nasıl kanun bu benim vaktim geçmedik kanundan 15gün önce yaptırdım sigorta yı madem haksızsın versinler paramı yok zıkkım olsun pnlara
  Cevapla
 • yorumsuz 5 yıl önce Şikayet Et
  Şirketler yüksek riskli poliçeleri kesmekten mi kaçınıyor??? %20 hasarsızlık indirimi olan poliçeleri dahi kesmiyorlar neden bahsediyorsunuz. Ayrıca haberdeki yönetmelikte hususi araçlar hariç tutulmuş... Vatandaşa yarar hiç bişey yok malesef...
  Cevapla
 • rıdvan 5 yıl önce Şikayet Et
  bu sigorta varligi bile millete zarar
  Cevapla
 • ramazan 5 yıl önce Şikayet Et
  bütün sigorta şirketlerinden alın sigorta işini bir devlet bakanlığı kurun orası yönetsin. bulunduğum ilde 357826 araç var 357826 x500 tl=179 milyon tl eder. bunda 35000 kaza olmuş. kaza başı 3 bin tl yaptırma parası verse 105 milyon eder.kusurluya tazminat yok (ölenler kusurlu) paraya bak be il başına enaz 40 milyon tl kazanç yıllık. he bu arada 500 tl den hesapladım 2000 tl sigorta parası ödeyenler de var ..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle