Sürücüler dikkat! 3 Temmuz'da başlıyor

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, araç plakalarına ilişkin yeniden düzenlenen kusur tablosunun 3 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe gireceği konusunda uyarıda bulundu.

Sürücüler dikkat! 3 Temmuz'da başlıyor
Sürücüler dikkat! 3 Temmuz'da başlıyor
GİRİŞ 28.06.2017 16:16 GÜNCELLEME 30.06.2017 17:31
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, araç plakalarına ilişkin yeniden düzenlenen kusur tablosunun 3 Temmuz'dan itibaren geçerli olacağı konusunda uyararak, "Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan, plakadaki rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusurlu sayılacak. " ifadesini kullandı.

MUAYENEDEN GEÇEMİYOR

Apaydın, yaptığı yazılı açıklamada, kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakaların muayeneden geçemeyeceğini kaydetti.

Yeni kusur tablosunun 3 Temmuz'dan itibaren geçerli olacağına işaret eden Apaydın, "Düzenlemeyle HGS'de yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusurlu sayılacak." değerlendirmesinde bulundu.

NEREDE BASILIYOR?

Apaydın, plakalardaki yazı ve rakamların 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olması gerektiğini belirtti. Plakaların basım ve dağıtımının TŞOF ve bağlı odalarca yapıldığını ifade eden Apaydın, merdiven altı yerlerde basılan sahte plakaların terör olayları, gasp, soygun suçlarında kullanıldığını kaydetti.

Plakaları standartları karşılayamayan ve bu yüzden muayeneden geçemeyen araç sahiplerine bir defaya mahsus olmak üzere ceza kesilmeyeceğine dikkati çeken Apaydın, buna karşın sürücülerden plakalarını uygun olanlarla değiştirmelerinin isteneceğini belirtti.

DEĞİŞTİRME FİYATI

Araç sahiplerinin plaka değişimi için öncelikle Trafik Şube Müdürlüklerine başvurmaları ve form doldurmaları gerektiğine işaret eden Apaydın, plakaların söz konusu belgeyle il ve ilçelerdeki TŞOF birimleriyle kayıt tescil bürolarında 31 lira karşılığında değiştirilebileceğini ifade etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 17
 • Gerçekçi 6 yıl önce Şikayet Et
  Zamanında plaka basan birimleri uyarsaydınız standart olacak plakalar diye. İşiniz gücünüz vatandaşı sağda solda uğraştırmak.
  Cevapla
 • trd 6 yıl önce Şikayet Et
  cok yerinde bir uygulama. tebrik ediyorum. app plakalarin bazi modelleri cok kafa karistiriyor. o kadar bitisik ki anlasilmasi cok zor. bu isin bir standarti olmali.
  Cevapla
 • kütahyalı spor ali 6 yıl önce Şikayet Et
  Plakamı ben garajımda yaptım herhalde,Kardeşim plakayı yapan devletin trafik bürosu veya şöförler derneği,o kurumlardan düzgün plaka çıkmasını sağla,nereden vidalanacaksa orasını delipversinler.Vatandaşa zorluk çıkarmanın ne anlamı var.
  Cevapla
 • aksaraylı 6 yıl önce Şikayet Et
  Trafik polisleri de ceza yazabilecek sadece muayeneden geçip geçmeme meselesi değil
  Cevapla
 • baba 6 yıl önce Şikayet Et
  takdınız plakaya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle