Bu plakalara sahip olanlar dikkat!

Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek.

Bu plakalara sahip olanlar dikkat!
Bu plakalara sahip olanlar dikkat!
GİRİŞ 28.05.2017 13:29 GÜNCELLEME 28.05.2017 15:09
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek. Genişliği 11 santimetre, uzunluğu 52 santimetre olacak plakalarda, silik, bold, italik veya kapatma şeklindeki yazı ve rakamlar ağır kusur kapsamında değerlendirilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosu yayımlandı.
 
Buna göre, Hızlı Geçiş Sisteminde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı.
 
Söz konusu düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu'nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek.
 
"Merdiven altı plakalar standart dışı"
 
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi  Apaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, plakaların basım ve dağıtımının, TŞOF ve federasyona bağlı odalara verildiğini anımsatarak, merdiven altı yerlerde  basılan plakalarda belirlenen standartların dışına çıkıldığını ifade etti.
 
Sahte plakaların terör olayları, gasp, soygun gibi kötü işlerde  kullanıldığını dile getiren Apaydın, sahte plaka basan, dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını anımsattı.
 
TÜVTÜRK fenni muayene istasyonlarında temmuz ayı itibarıyla "sahte"  olarak nitelendirilen, standardın dışında basılan plakaların birinci derecede  ağır kusurlu sayılacağını belirten Apaydın, "Silik, italik veya bold olarak  yazılan, rakam ve harflerin arasında vida olan, ortasındaki boşluğun köşeli  şeklinde olması gibi standarda uygun olmayan şekilde plaka takılı araçlar,  muayeneden geçmeyecek. Bir defaya mahsus ceza kesilmeyecek araç sahiplerinden  plakaların standartlara uygun olarak değiştirmeleri istenecek." ifadelerini  kullandı.
 
"Plakalar 31 liraya değiştirilecek"
 
Apaydın, aracın kimliği niteliğindeki plakaların, standartların  dışında olması halinde otoyol ve köprülerde görüntüleme cihazları tarafından  okunamadığına dikkati çekerek, plakalarda standartlara hızlı şekilde geçişin  sağlanması amacıyla böyle bir uygulamanın hayata geçirileceğini söyledi.
 
Söz konusu plakaların değişimi için araç sahiplerinin öncelikle Trafik  Şube Müdürlüklerine başvurarak, buradan temin edecekleri formları doldurmaları  gerektiğini vurgulayan Apaydın, daha sonra bu belgeyle il ve ilçelerde TŞOF ile  Kayıt Tescil Bürolarında 31 lira karşılığında yaklaşık 10 dakikada değiştirilebileceğini kaydetti.

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • mehmet şeref 3 yıl önce Şikayet Et
  evet sahtekarın biri benim 1.sınıf aracımın plakasına taklit edip geçmiş gecen aracda 5.sınıf araç hgs görüntüden yazmış cezayı postaya vermiş tam bir yıl sonrasına madem cezayı yazdın on kat faiz bindikten sonra niye göderiyon olmuş bize gelen ceza 24.tl 286 .TLçıkmış orada çalışan arkadaşlar birde maaşını bizim verdiğimiz vergilerden alıyor niye görüntülere iyi bakıpta 1. sınıf aracmı yoksa 5.sınıf aracmı görmezler .herşeye devlett yapıyor derler orada çalışan arkadaşlar hakkıyla görevini yapsa kimse madur olmasa olmazmı.
  Cevapla
 • 57.Alay 3 yıl önce Şikayet Et
  Mahmutbey den edirneye kadar hicbir hgs calismiyor.geciyoruz hicbir isik yanmiyor.ondan sonra ceza geliyor.kimin ne yaptigi belli degil.plakaya takilip kalmissiniz.Eger yasak ve sahtecilige sebep oluyorsa cevirme ve kontrollerde baglayin araci gitsin kanun ve nizama uymayana en agir cezayi verin.
  Cevapla
 • hakkı 3 yıl önce Şikayet Et
  yollara set yapıyorlar iki serseri için o iki serseriyi yakalayıp ceza vermiyorlar set yaparak bir sürü masum vatandaşı cezalandırıyorlarmilli ekonomiyede zararı var arabalar haşat oluyor trafik aksıyor.vs.bazan arabalar bile gecemiyor bu utanc setleride kaldırsalar iyi olur.
  Cevapla
 • Plaka 3 yıl önce Şikayet Et
  Cokmu zor APP plakayi sokup normali takip muayene bittikten sonra APP takmak sacma bir uygulama olmus.
  Cevapla
 • kamil 3 yıl önce Şikayet Et
  plakasız trafik terörleri kol geziyor sen kalk muayenede standart ara herhal plaka sektöründe duraksamalar var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle