Araç sahipleri müjde! Bugünden itibaren serbest…

6 ay önce Resmi Gazete’de yayınlanan ve bugün yürürlüğe giren Araçların İmal, Tadil ve Montajı (AİTM) Yönetmeliği ile birlikte, araçlara cam filmi taktırmak artık serbest oldu.

Araç sahipleri müjde! Bugünden itibaren serbest…
Araç sahipleri müjde! Bugünden itibaren serbest…
GİRİŞ 26.04.2017 11:00 GÜNCELLEME 26.04.2017 11:15
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kimi süs, kimi güvenlik, kimisi de sağlık problemleri nedeniyle araçlarına cam filmi taktırıyordu. Ancak bu işlemi yaptıran araç sahiplerine, trafik kurallarına uygun olmadığı gerekçesiyle cezai yaptırımlar uygulanıyordu.

Bugün yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte, artık araçlara cam filmi takmak serbest hale geldi. Ancak yönetmelikte, hem araç sahipleri, hem cam filmi üreticileri hem de uygulamayı yapan işyerleri için bazı şartlar bulunuyor.

ÖN CAM ŞARTI

Sadece standartlara uygun olarak üretilmiş ve onaylı cam filmlerinin kullanılmasının mümkün olacağını vurgulayan Avukat Cevat Kazma, araçların ön camlarına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamayacağının altını çizdi. Yapılması halinde kesilecek ceza miktarının 189 TL olacağını ve itiraz edilemeyeceğini ifade etti.

Cam filmi üreticileri ve uygulama yapan işyerleri için de bazı şartların olduğunu belirten Cevat Kazma, "Cam filmlerinin üretiminde PVC malzeme kullanımı yasak. Ayrıca uygulama yapılırken kullanılan yapıştırıcı malzemenin akrilik esaslı olması ve uygulamanın cam panellerin iç yüzüne yapılması zorunluluğu bulunuyor." dedi.

BİR ÇOK KEZ DAVA KONUSU OLMUŞTU

Trafik polisleri ile sürücüler arasında büyük soruna neden olan, ceza kesilir, kesilmez tartışmaları bir çok kez mahkemeye de taşınıyordu. Balıkesir'de bir sürücü, aracın ön camında film olmadığı ve görüşünü engellemediği için tarafına kesilen trafik cezasına itiraz etmiş ve Yargıtay tarafından haklı bulunmuştu.

İstanbul'da da bir kadın sürücüye, cam filmi nedeniyle trafik cezası kesilmiş, kadın sürücü trafikte tacize uğradığını gerekçe göstererek cezanın iptal edilmesini sağlamıştı.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
OTOMOBİL
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • film 4 yıl önce Şikayet Et
  mustafa rumuzlu arkadaş film in yasaklığı içini göstermediğinden değildi ,oyle olsa fabrika çıkışı olanlar (siyah cam)mesela vosvagen caravelle olmazdı ,yasak olmasının nedeni guya kaza anında cam toz toz olmaz yaralıları kurtarırken yaralama yapabilir diye idi
  Cevapla
 • mustafa 4 yıl önce Şikayet Et
  Yanlış bir uygulama... peki polis kontrollerde karanlık araç içini nasıl görecek. terör riski yüksek bir zamandan böyle bir uygulamaya neden geçit verilir anlamadım!..
  Cevapla
 • Serhat 4 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizde terör var adam bombayla gezse göremeyeceğiz..
  Cevapla
 • Sürücü 4 yıl önce Şikayet Et
  Ayyyyy çok iyi birşeyin müjde sini verdiniz sevinçten havalara uçtum.
  Cevapla
 • frk 4 yıl önce Şikayet Et
  Resmi Gazete’de yayımlanan ve bugün yürürlüğe giren Yönetmeliğin nosu vs. yok mu? Polis yine ceza keser de ne olacak? Avukata mı para yedircez ?
  Cevapla
 • Pöh 4 yıl önce Şikayet Et
  Merak etme kardeş. Senin haberin olduysa polis çoktan duymuştur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle