Saab'tan yerli otomobil açıklaması

İsveç'in Trollhättan kentinde SAAB'ın CEO'su Mattias Bergman Türkiye ile ortak yürüttükleri yerli otomobil projesi hakkında bilgi verdi.

Saab'tan yerli otomobil açıklaması
Saab'tan yerli otomobil açıklaması
GİRİŞ 16.10.2015 13:06 GÜNCELLEME 16.10.2015 15:27
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Birkaç gün önce görücüye çıkan yerli Otomobiller Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK tarafından basına tanıtılmıştı. Otomobilin kamuflajlı görüntüsü ve üretilen 3 prototip basına lanse edildikten sonra Işık 2020 yılında otomobili piyasaya süreceklerini açıklamıştı.

Bugün ise Mattias Bergman İsveç'te Türkiye ile ortaklıklarının ayrıntılarını basın ile paylaştı. Geliştirme çalışmalarının hızla devam ettiğini aktaran Bergman, konuşmasını şöyle sürdürdü:

28 MAYIS'TA ANLAŞTIK

"Bildiğiniz gibi, Türk hükümetiyle bir anlaşma imzaladık. Türk araştırma kurumu TUBITAK ile Türkiye'nin gururu olacak yerli otomobil projesinde birlikte çalışıyoruz. Türkiye için kendi yerli arabasını üretmek bir gurur kaynağı. Uluslararası pazarda bu anlamda üretilip pazarlanan bir Türk otomobili bulunmuyor. Türkiye Avrupa ile Ortadoğu arasında önemli bir pozisyona sahip. Ülkenin araba ihrac etmeye başlaması, ekonomik gelişmesine de katkı sağlayacak. Uzun süredir görüşmelerimiz sürüyordu. Fakat 28 Mayıs'ta bir anlaşma imzaladık.Şirketimiz bir kaç alanda faaliyet gösteriyor bunlardan bir tanesi, dizayn. Bizim mühendislik ekibimiz ve TUBITAK aracın dizaynı konusunda ortak bir çalışma yürütüyor. Ayrıca Türkiye'deki diğer partnerlerimiz de dizaynın geliştirilmesinde bize katkı sağlıyor, bu anlamda çok sıkı çalışıyoruz. Şu an bir kaç tane prototip hazırladık ve dün sayın bakana bunları sunduk. Bu araçlar farklı ağırlıklarda ve görünümde, prototipler.

TÜBİTAK'IN MÜHENDİS GÜCÜ...

Araçlar bir kaç gün önce de Türkiye'deki ortaklarımız tarafından lanse edildiler. Türk ortaklarımızla üretim haricinde pazarlama ve geliştirme konularında da bilgi paylaşımı yapıyoruz. Bu konudaki Türkiye'deki fabrika sahiplerine, mühendislerine eğitim veriyoruz ve onlarla el ele çalışıyoruz. Bilgiyi, parçaları, üretim sistemini biz sağlıyoruz. Ürün geliştirmesi için kaynakları da paylaşacağız.

Kaynak paylaşımımız biraz farklı. Burada sahip olmadığımız imkanlardan bazılarını ise TUBITAK bize sağlıyor. TÜBITAK'ın mühendis gücü ve laboratuvarlarında ortak çalışma yürütüyoruz. Mühendis gücü, fiziki şartlara bizde bilgimizi ve kaynaklarımızı katıyoruz. İsveç Hükümeti, Çin Hükümeti ve şimdi de Türkiye ile ayaktayız ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için aynı vizyonu paylaşıyoruz."

İsveç merkezli otomobil markası SAAB, 2012 yılında iflas başvurusunda bulunduktan sonra Çinli National Electric Vehicle Sweden'a (NEVS) satılmıştı. Çinli NEVS, İsveçli Saab'ı 2012'de 460 milyon dolara almıştı.

ETİKETLER
isveç
YAZDIR
YORUMLAR 44
 • olumlu 5 yıl önce Şikayet Et
  Çokgüzel
  Cevapla
 • toprak 5 yıl önce Şikayet Et
  tasarımını C180 mercedesin TÜRK tasarımcısına yaptırın..
  Cevapla
 • Doğru 5 yıl önce Şikayet Et
  Milletçe hazıra Okadar alıştıkki birşeyler yapmaya kalkışana bile eleştiri yağmuruna tutuyoruz
  Cevapla
 • Ekrem Çokbilen 5 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin saabın motor üreten fabrikasını satın aldığını 2 yıl önce duymuştum YENİ TÜRKİYE GÜÇLÜ TÜRKİYE olacak Allahın izniyle ama bizim millet anlarsa, anlamazsa işte o zaman yandık
  Cevapla
 • Salih 5 yıl önce Şikayet Et
  Sunu beklerim kendi markamiz olan bu araci.ucuk degilde makul fiyatlara verirlerse herkes almayi dusunur inceler vestel gibi cep telefonu markasi yapip piyasadaki telefonlarla ayni fiyata verirse kimse o kadar parayi tiske atmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle