Vestel otomotiv sektöründe ilk adımını attı

Otomotiv sektöründe dev bir yatırıma hazırlanan Vestel, ilk resmi adımı attı, hedefinde elektrikli otomobil ve aksamlarını üretmek var.

Vestel otomotiv sektöründe ilk adımını attı
Vestel otomotiv sektöründe ilk adımını attı
GİRİŞ 22.09.2015 13:03 GÜNCELLEME 22.09.2015 13:03
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Vestel otomotiv sektöründe ilk adımını attı Şirket, otomotiv sektöründeki ihracatın yüzde 70'ini karşılayan TAYSAD'a üye oldu. Vestel'in hedefinde elektrikli Otomobil ve aksamlarını üretmek var.

Sabah Gazetesi'nden Metin Can'ın haberine göre, otomobil sektörüne milyar dolarlık yatırım planlayan Vestel, bu alanda gaza bastı. Elektrikli araçlar konusunda çok sayıda buluşa imza attığı öğrenilen elektronik devi, otomotivde Türkiye'nin en büyük kuruluşları arasında gelen Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'ne (TAYSAD) üye oldu. Böylece Zorlu Grubu'na bağlı olan Vestel Elektronik A.Ş. otomotiv sektörüne ilk adımını resmi olarak da atmış oldu.

30'A YAKIN PATENT

SABAH, Vestel'in otomotiv hedeflerine ilişkin ayrıntılara da ulaştı. Buna göre şirket, elektrikli oto sektörüne tamamen kendi teknolojisiyle giriyor. Şirket, 3 yılı aşkın süredir sessiz sedasız yürüttüğü çalışmalarda çok önemli bir know-how'a ulaştı. Akıllı şarj ünitesinden pil teknolojilerine kadar çok sayıda alanda 30'a yakın patent aldı. Vestel ilk aşamada elektrik motoru, elektrik motoru kontrol mekanizmaları ve motoru çalıştıran ana kartın dizaynını üretecek.

KOBİ'LER HEYECANLI

Edinilen bilgiye göre, şirketin yeni yatırımı Manisa'da olacak. Ayrıca Vestel'in hükümetle ortak bir çalışma içinde olduğu da öğrenildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan geniş katılımlı bir heyet de sık sık Vestel'in yatırımları ile ilgili ortak çalışmalar yürütüyor. Vestel, 10 yıllık süreçteki büyüme planlarının büyük bir bölümünü otomotiv endüstrisine kaydırmayı planlıyor. Vestel'in kulislerde konuşulan yatırımı otomotiv yan sanayisi sektöründe heyecan yarattı.

İHRACATIN YÜZDE 70'İNİ TAYSAD YAPIYOR

343 üyesi ile otomotiv yan sanayi üretiminin yüzde 65'ini, ihracatın ise yüzde 70'ini temsil eden TAYSAD, 140 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. Üyelerinin yüzde 25'inin yabancı sermaye ortaklığı ile üretim yaptığı TAYSAD taşıt araçlarının yüzde 90 oranında yerli imal edilmesine olanak verecek ürün gamına sahip.

ZORLU CENTER'A İSTASYON

Zorlu Center'da elektrikli otoların şarj istasyonu kurulması için de planlar yapılıyor. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde 10 yeni şarj ünitesinin Zorlu Center otoparkında kurulum işlemleri tamamlanacak. 

Öte yandan elektrikli araç ve şarj sistemleri üzerinde de ciddi çalışmalar yapan Vestel, bu yöndeki konsept ürünlerini eylül başında Berlin'de gerçekleşen IFA Fuarı'nda sergilemişti. Şirket yetkilileri burada "Menzil problemini aşmak için çalıştık. Akıllı şarj ünitesi yaptık. Cihaz, ödeme ve araç bilgisini sürücüye gösteriyor" açıklaması yapmıştı.

ETİKETLER
otomoiv
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Vatanperver 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkeyi sen mi kurtaracaksın diyenlere inat gururla yerli
  Cevapla
 • İbrâhim 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah Yolunuzu Açık Etsin
  Cevapla
 • oley 4 yıl önce Şikayet Et
  vesteli destekliyorum. eskiyen beyaz eşyalarımı elektronik aletlerimi vestelle değiştiriyorum. kalitesinden ve servisinden son derece memnunum. Yerli malı ve kaliteli. Koreliler kalitesiz de olsa yerli malı alıp yerli teknolojilerini ilerletti. Güney kore kadar olabilmemiz lazım. Vestel yerli oto yaparsa alırım.
  Cevapla
 • Ahmet 4 yıl önce Şikayet Et
  Bize çürüğü denk geliyor herhalde.Yerli deyip bağrımıza basıyoruz ama kalite yerlerde
  Cevapla
 • Mustafa akyol 4 yıl önce Şikayet Et
  ya Allah bismillah hayırlı ol sın inşallah
  Cevapla