Yakıt tasarrufu için 7 basit öneri!

Yakıt fiyatlarının yılda bir kaç kez zamlandığı ender ülkelerden Türkiye'de, araç sahiplerine yakıttan tasarruf etmenin 7 yolu...

Yakıt tasarrufu için 7 basit öneri!
Yakıt tasarrufu için 7 basit öneri!
GİRİŞ 12.03.2012 15:42 GÜNCELLEME 02.11.2012 19:19
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Benzin fiyatlarının düşük olmasına alışkın Amerikan halkı, son dönemde 1 galon (yaklaşık 3.8 lt) benzinin 4.3 dolara yaklaşmasıyla adeta şok yaşıyor.

Bir yandan eleştiriler yükselirken, diğer yandan neredeyse her basın-yayın organında “yakıt tasarrufu”na yönelik öneriler dile getiriliyor. Bu öneriler arasından, benzinin litre fiyatının 4.5 TL'yi aştığı Türkiye'ye de uyarlanabilecek olanlar seçildi...

İşte bunlardan birkaçı:

* Aracınızın ağırlığını azaltın. Gereksiz yere aracınızın bagajında bulundurduğunuz yükler ya da eşyalar varsa, bunları kısa zamanda boşaltın. Uzun yola, fazla sayıda bavulla çıkmayın. Fazladan ağırlık, artan yakıt tüketimi demek.

* Gideceğiniz yolu önceden hesaplayın. Gitmek istediğiniz yer için mümkünse kısa ve trafiği yoğun olmayan yollar seçmeye çalışın. Bunun için trafiğin daha az yoğun olduğu saatleri seçebilir, ya da yolların yoğunluk durumunu radyo veya internetten izleyerek bir rota çizebilirsiniz.

* Aracı uzun süre çalıştırmayın. Şayet bir yerde durup eş-dostunuzun gelmesini bekliyorsanız veya yol kenarında telefonla konuşuyorsanız, park halindeyken aracı 10 sn'den fazla çalışır durumda bırakmayın. Soğuksa üzerinize bir mont giymek, sıcaksa cam açmak etkili olabilir.

* Bakımları aksatmayın. Bakımları tam ve düzenli olarak yapılmış bir otomobil, he zaman daha az yakıt tüketir. Lastiklerin, üreticinin önerdiği hava basıncında olması, hava filtresi ve bujilerin zamanında değiştirilmesi daha az yakıt harcamanızı sağlar.

* Yavaşlayın. Evet, muhtemelen bir yere yetişmeye çalışıyor olabilirsiniz. Ancak oraya vaktinde yetişebilmek için gaza daha fazla bastığınızda ve hız yaptığınızda, daha fazla yakıt harcayacaksınız. Sıkça gaz-fren ikilisini kullanmak, ışıklardan kalkışta çabuk hızlanmaya çalışmak da aynı sonucu getirir. Mümkün olduğunca istikrarlı bir hızda kalmak, daha fazla işe yarar.

* Tasarruflu araç seçin. Yeni araç alırken en önemli kriterlerden biri kuşkusuz yakıt tüketimi. Son dönemde yeni çıkan modellerin yakıt tüketimleri bir hayli düşük. Bununla birlikte sıkışık trafikte aracı kendiliğinden durdurup çalıştıran sistemlere sahip modellere gözatmak da mümkün.

* Kısa mesafe için kullanmayın. Otomobili çok kısa mesafelerde kullanmak, fazla yakıt tüketimi demektir. Nitekim henüz ısınmayan motor, fazla yakıt harcar.

KAYNAK: POSTA GAZETESİ
YORUMLAR 9
 • Sütçü İmamın Torunu 11 yıl önce Şikayet Et
  gerçek tasarruf. ülkenin gerçek gündemini değişik metotlarla milletin hatırlamasına imkan vermeyen Ak Parti hükümeti gidince yapacağız. 2001-2002 Ecevit döneminden de kötü durumdayız, ama nedense bir Allah'ın kulu bir şey söyleyemiyor, tek fark bu
  Cevapla
 • ayhan 11 yıl önce Şikayet Et
  ehliyet alirken ögretmiyorlarmi?. bu yazilanlarin hepsini sürücü kursunda ehliyet alirken ögrettiler.. bilmiyorum acaba sizin ülkede ne ögretiyorlar.. acaba arka koltuga nasil 5 kisi sigdirilir. bagaja nasil hayvan bindirilir, ön koltuga nasil iki kisi oturur, nasil hatali sollama yapilir,kirmizida nasil gecilir, emniyet seridi nasil ihlal edilir, böyle seyleri herhalde siizn kurslarda ögretiyorlar.. yoksa bu kadar trafik ihlalinin bir ülkede olmasi ancak böyle izah edilebilir..
  Cevapla
 • ahmet mardini 11 yıl önce Şikayet Et
  Kesin Çözüm Bu Yazıda.... Satın arabayı kurtulun...Var mı bundan daha kesin çözüm? Ayrıca şahsen her zam haberinden sonra haber kanallarının tasarruf haberleri de canımı sıkmaya başladı.Hep aynı nakarat
  Cevapla
 • hasan ucar 11 yıl önce Şikayet Et
  Muhammed Faruk Dağcı. katılıyorum size ama gülmekten elektrik yüzde 90 zam yedi kullanmayalım yumurta kaç para oldu yemeyelim doğal gaz zamlandı ısınmayalım hayat zaten pahalandı yaşamayalıma kadar gider sizin bu fikrinizce neden bu fiatta diye soru soracağınıza NE KADAR PASİF BİR ÖNERİ OLMUŞ GERÇEkTEN
  Cevapla
 • Özcan Bayır 11 yıl önce Şikayet Et
  BEYHUDE ÇABALAR. Arkadaşlar petrolümüz yok, biran önce elektrikle ve suyla çalışan otolara geçmek elzemdir...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle