Kışa lastiğinde yöne dikkat!

Kış lastiklerinin görevini doğru yapabilmesi için lastiğin takılırken doğru yönde olmasına dikkat etmek gerekiyor. Peki, doğru yön nasıl anlaşılır?

Kışa lastiğinde yöne dikkat!
Kışa lastiğinde yöne dikkat!
GİRİŞ 12.10.2016 16:18 GÜNCELLEME 13.10.2016 09:23
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Otorehberi

Kış lastiklerini takmaya çok az bir zaman kaldı. Bazı sürücüler ihmal etse de, kış lastikleri hayati önem taşıyor. Bir de iş sadece bu lastikleri takmakla bitmiyor. Eğer takılış şekline dikkat etmezseniz, dört mevsim lastiklerden neredeyse bir farkı kalmıyor.

Biz öncelikle kış lastiğinin normal lastikten farkından bahsedelim.

KIŞ LASTİĞİNİN ÖZELLİĞİ

Kış lastiklerini takmak için kışı beklemek gerekmez. Hava sıcaklığı +7 derecenin altına düşmüşse bu lastikleri takmak gerekir. Çünkü bu sıcaklık, yağmurların yoğun yağdığı mevsimlerde elde edilir. Bu lastiklerse ıslak zeminde 4 mevsim lastiklere göre daha kısa fren mesafesi sunar.

Kış lastiklerinde desenlerin doluluk oranı daha azdır. Böylece su, kar ve çamur lastikten daha hızlı tahliye edilir.

Yine diş derinliği yaz lastiklerine göre daha fazladır. Ayrıca dişli bir yapısı vardır.

Lastiğin sertleşmesi demek daha az yol tutuşu anlamına gelir. Kış lastiklerinin malzemesi ise diğer lastiklerinden farklıdır. Üretim aşamasında özel bir karışım kullanılır. Bu da soğuk havalarda sertleşmeyi önler. 

LASTİK TAKARKEN YÖNE DİKKAT!

Öte yandan kış lastiğinde, lastiğin takılış yönü çok fazla şey ifade ediyor. Lastiğin üzerine bulunan ok işareti ön tarafa bakmalı. Aksi halde dört mevsim lastiklerden pek farkı kalmaz.

Bazı sürücüler kış lastiklerini sadece çekiş tekerleklerine takmakla yetiniyor. Halbuki dört tekerleğe de uygulanması gerekiyor.

ZİNCİRİ UZUN SÜRE KULLANMAYIN

Lastikte zincir kullanmak zorlu koşullarda iyi bir çözüm olsa da, hem lastiğe hem de mekanik aksama zarar verir. Bu yüzden işiniz bittiği anda lastiği zincirden kurtarmaya bakın.

YORUMLAR 2
  • esas 5 yıl önce Şikayet Et
    silindirik bir nesne için çok anlaşılır bir tarif yapmışsınız afferin. Lastiğin yere basmasını ve suyun kanallardan dışa nasıl püsküreceğini bulabilirseniz çözersiniz. yere basma noktası ve suyun o esnada kanllardan dışa yol bulması. malum desenler açılı ve önce bir ucu yere basar. veya en iyisi taktırırken uzmana sormak.
    Cevapla
  • ... 5 yıl önce Şikayet Et
    :) yorum yazacaktım, gerek kalmadı... Ama yazdım.
    Cevapla