Sürüş keyfini artıracak 10 öneri

Avrupa'da SUV / 4x4 arazi otomobil satışları hızla artarken, Goodyear arazide yol almanın keyfini artırmak için sürücülere 10 öneri hazırladı.

Sürüş keyfini artıracak 10 öneri
Sürüş keyfini artıracak 10 öneri
GİRİŞ 10.07.2013 15:23 GÜNCELLEME 10.07.2013 15:23

Avrupa'da SUV/4x4 arazi otomobil satışları hızla artarken çok sayıda sürücü de araçlarını arazi koşullarında test ediyor. Fakat çoğu sürücünün bozuk asfalt yolların ötesinde bir deneyime sahip olmadığı düşünüldüğünde araçların zarar görme riski yüksek.

Kötü sürprizlerle karşı karşıya kalmamak ve keyifle seyahat etmek için SUV ve 4x4 lastikler dei üreten Goodyear, SUV/4x4 yol dışı sürüş önerileri hazırladı:

1.    SUV/4x4'ünüzün becerilerini hafife almayın, el kitabınızı açın ve aracınızın gerçek yol dışı kapasitesi hakkındaki tavsiyeleri okuyun.

2.    Tüm SUV/4x4 araçlar yol dışı ağır sürüşe uygun ekipmana sahip değildir. Yani pek çok araç kendiliğinden doğru lastiklerle gelmeyebilir.

3.    Yol dışı sürüş genelde yavaş bir iştir. Yol dışı durumlarda gaza basma arzunuzu dizginleyin. Hareket sağlanana kadar gaz pedalına hafifçe basarak aracınızın saplanma tehlikesinin önüne geçin.

4.    Yoğun çamurlu koşullarda tüm arabalar için geçerli olduğu gibi, zeminin ihtiyaç duyduğundan bir alt vitese geçmek daha yüksek kontrol sağlayabilir, zira daha hafif ve düzenli bir biçimde lastiklere güç iletilir.

5.    Gevşek, çamurlu zemin üzerindeyken fren yapmaktan elinizden geldiğince kaçının. Aniden durmak saplanmanıza ya da kaymanıza neden olur.

6.    Engelleri asla küçük görmeyin. Görünüşte küçük engeller dahi en iyi yol dışı araçlarının bile saplanmasına yol açabilir. Tüm araçların aynı alt boşluk seviyesine sahip olmadığını unutmayın. Üzerinden geçmeden önce aracınızdan çıkıp zemini inceleyin. Bu, aracınıza zarar verme riskinizi azaltır.

7.    Küçük hendek, tümsek ya da kütüklerin üzerinden, üç tekerleğin dördüncünün geçişine yardımcı olacağı bir açıyla geçin.

8.    Lastik sırtlarınızı düzenli olarak kontrol edin. Tıkanmaları hâlinde çekiş gücü düşeceğini unutmayın.

9.    Dik yamaçları tırmanırken maksimum güç ve tutuşu elde etmek için dört lastiğin de yukarı bakacağı biçimde yokuşa dümdüz girin.

10.    Ana yola tekrar çıkmadan önce lastiklerinizin üzerinde toz ve moloz olmadığından ve doğru lastik basıncında olduklarından emin olun. Yola devam etmeden önce lastiklerinizi küçük aksiliklerin neden olabileceği olası zararlara karşı kontrol edin.
 
Yeni EfficientGrip SUV serisi geliştirilmiş yol tutuşu ve güvenlik sağlıyor
Goodyear'ın yenilikçi “Yakıt Tasarrufu Teknolojisi” ile geliştirilen EfficientGrip SUV, özel polimer kullanılarak hazırlanan yapısıyla geliştirilmiş yuvarlanma direnci, yakıt tasarrufu ve düşük CO2 emisyonu sunuyor. SUV ve 4x4 araçların günümüzde tüketiciler için daha ekonomik ve daha ulaşılabilir olmaya  başladığının altını çizen Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Sibel Raif, “Otomobil üreticileri bu araçlar için çevreye uyumlu yenilikler ortaya koyuyor. Biz de Goodyear olarak, hem yakıt tasarrufu hem de çevreci ürünlerin geliştirilmesi konusunda Ar-Ge çalışmalarımızı yoğun şekilde sürdürüyoruz. Goodyear'ın EfficientGrip SUV lastikleri yakıt tasarrufunu desteklerken, ıslak ve kuru yol tutuş özellikleriyle fren mesafelerini kısaltarak tüketicilerin güvenliğini odaklanıyor” dedi.

Eagle F1 Asymmetric SUV
Konfor ve güvenlikte lider Eagle F1 Asymmetric SUV lastikleri yüksek performans sunan SUV'ler için tasarlandı. Unique Active Cornergrip yani Eşsiz Aktif Viraj Kavrama özelliği ile ıslak zemin sürüş hakimiyetinde ve suda kızaklama direncinde rakiplerinin çok önünde performans gösteriyor. Gürültü azaltma özelliğine sahip asimetrik dış deseni ve geliştirilmiş blok dizilişi yol tutuşunu artırırken daha yumuşak ve sessiz sürüş sağlıyor.