Sıfır araç pazarı daraldı! 2.el ise...

Bu yılın ocak-haziran döneminde sıfır araç pazarı daralırken, hareketlenen ikinci elde yıl sonuna kadar 6 milyonun üzerinde aracın el değiştireceği tahmin ediliyor.

Sıfır araç pazarı daraldı! 2.el ise...
Sıfır araç pazarı daraldı! 2.el ise...
GİRİŞ 17.07.2017 11:40 GÜNCELLEME 17.07.2017 12:48
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, döviz kurlarındaki hareketlilik ve ÖTV oranlarının artması nedeniyle Türkiye'deki otomobil ve hafif ticari araç satışlarının, bu yılın ilk 6 ayında geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 8,6 civarında azaldığını söyledi.

Daralan pazarda satışların geçen yılın ilk yarısına göre, 438 bin 817'den 401 bin 158'e gerilediğini dile getiren Yanık, buna karşın ikinci elde bir hareketlilik oluştuğunu aktardı.

Yanık, ikinci el pazarında sıfır araçlardaki gibi ciddi artışlar olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Sıfır araçların fiyatlarının artması, ikinci el piyasasına yansıyor. Fiyatlar artınca vatandaşlar ikinci ele yöneldi. 2016 yılı ile kıyaslama yaptığımız zaman yüzde 10'luk ilerlemeden söz edebiliriz. Geçen yıl yaklaşık 5,5 milyon araç el değiştirdi. Bu gidişle 2017'de 6 milyonun üzerinde aracın el değiştireceğini tahmin ediyoruz. Ülkemizin geçen yıldan bu yana içinde bulunduğu ekonomik koşullara rağmen ticaret hacminin iyi olduğunu söyleyebiliriz."

'50 bin liraya kadar araçlar rağbet görüyor'

Vatandaşların özellikle az yakan araçlara talep gösterdiğini belirten Yanık, "En çok 25-50 bin liralık araçlar el değiştiriyor. 50 bin liranın üzerindeki araçların alıcısı fazla değil." dedi.

Yanık, ikinci el araç alımında vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyararak, "Vatandaşların güvenilir, vergisini ödeyen, sattığı malın arkasında duran esnafı tercih etmesi gerekir ayrıca aracın durumuyla ilgili mutlaka profesyonel bir ekspertize başvurulmalı. Ödemenin ise mutlaka noter satışı yapılırken gerçekleşmesini tavsiye ediyoruz." ifadesini kullandı.

YORUMLAR 5
 • suat 6 yıl önce Şikayet Et
  bu fiyatlara araba almam,aralık ayını bekliyorum,alacağım araç geçen aralıkta 90bin tl idi şimdi 107bin tl,zammı geri alırlarsa alacam yoksa aracıma binmeye devam edeceğim.
  Cevapla
 • memo 6 yıl önce Şikayet Et
  her oltaya aç balık gibi atlayan oto hastası halkımızın bu zaafını oto sektörü çok iyi kullanıyor,halbuki alacağın aracın kullandığından farkı yok sadece şekil değişik,bekle alma bu fiyatları kabul etme göreceksin hepsi normale gelecek yaptıkları gereksiz zamları geri alacaklar.
  Cevapla
 • recep 6 yıl önce Şikayet Et
  kardeş sorun firmaların zam yapması değil vergiler döviz ve girdilerin yükselmesi ile yapılan artışlar firmalar karı sıfır satıştan değil servis ve yedek parçadan kazanıyor kimse dağın o tarafını görmüyor...
  Cevapla
 • mehmet54 6 yıl önce Şikayet Et
  yılbaşından bu yana firmalar tam 5 kez zam yaptılar,dövize ve enflasyona bakıldığında zam oranları fahiş,şu an marka modele göre 10-20 bin tl fahiş satılmaya çalışılan otolar tabiki ellerinde kaldı,ancak planları yıl sonunda yaptıkları fahiş zamlardan azıcık indirerek indirim yapmış gibi görünerek yine normalden pahalıya araç satmak,piyasayı halk belirler almayın elinizdeki aracı 6 ay daha fazla kullanın birşey olmaz ,ama onlar fiyatlarını normale getirmek zorunda kalırlar.
  Cevapla
 • vatan millet 6 yıl önce Şikayet Et
  e yani ne bekleniyordu ki en basit araba 70 bin tl olunca.milletin de bir çözümü olacak elbet. zaten dışarıya dövizin gitmemesi her zaman iyidir. birde kazalar azalsa
  Cevapla