İkinci el araç satışında sınırlama talebi arttıracak

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç alım-satımıyla ilgili yeni bir düzenlemeye imza attı. 8 yaş ve 160 bin km'nin altındaki araçlara ekspertiz raporu zorunluluğunun getirildiği düzenlemeyi sektör temsilcileri değerlendirdi.

İkinci el araç satışında sınırlama talebi arttıracak
İkinci el araç satışında sınırlama talebi arttıracak
GİRİŞ 31.05.2021 16:13 GÜNCELLEME 31.05.2021 16:15
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı, 2. el oto satışında ekspertiz raporunun, satıştan önceki 3 gün içinde sistem üzerinden online olarak sorgulanabileceğini, raporsuz satış yapan işletmelerin ceza alacağını bildirdi.

2. el otomobil veya arazi taşıtı satışının yapıldığı tarihten önceki 3 gün içinde, model yılına göre 8 yaşın veya 160 bin kilometrenin altındaki 2. el otomobiller ve arazi taşıtları için TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan ekspertiz işletmelerinden ekspertiz raporunun alınmasının zorunlu olduğu vurgulandı.

İkinci el araç fiyatlarındaki artış sigorta fiyatlarını değiştirdiİkinci el araç fiyatlarındaki artış sigorta fiyatlarını değiştirdi

Bakanlık ile Türkiye Noterler Birliği arasında veri paylaşımı entegrasyonu gerçekleştirildiği ifade edilen yazıda, “İşletmeler tarafından satıştan önce ekspertiz raporu alınıp alınmadığı bilgisi dahil taşıt satış bilgilerinin takibi sağlanabilmektedir” denildi.

YÜZDE 40'I KAYIT ALTINA ALINMIŞ OLACAK

Getirilen düzenlemeyi sektör temsilcileri değerlendirdi. Kararla birlikte ikinci el araç sektöründeki kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasına katkı sağlanacağı belirtilirken, Otomerkezi.net CEO'su Ali Karakaş "İkinci el araç pazarı yıllardır belirli bir regülasyona kavuşturulmak isteniyordu. Sadece ikinci el araç ticareti yapan işletmeleri kapsayacak yeni düzenlemeyle birlikte pazardaki araçların yüzde 40'lık kısmı kayıt altına alınmış olacak. Sektörün kurumsallaşmasında önemli bir rol üstlenecek bu adımı doğru buluyor ve destekliyoruz." dedi.

Fiyatları 50 bin TL'nin altında! İşte en ucuz ikinci el araçlarFiyatları 50 bin TL'nin altında! İşte en ucuz ikinci el araçlar

31 Temmuz 2021 tarihine kadar, ikinci el araç alım satımı yapan işletmelerin Yetki Belgesi alması gerektiğini vurgulayan  Ali Karakaş, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen araç satışlarının yüzde 60'ının kayıt dışı olduğuna dikkat çekti. Uzun yıllardır ikinci el araç pazarının regülasyonlara kavuşturulması için çalışmalar yapıldığını dile getiren Karakaş alınan kararı desteklediklerini söyledi.

GÜVEN DUYGUSU ARTAR, SIFIR KİLOMETRE ALMAYI DÜŞÜNENİ ETKİLEMEZ

Düzenlemeyle tüketicilerin ikinci el araçlara olan güven duygusunun artacağını ifade eden Karakaş "İkinci el araç pazarına olan ilgiyi artıracak bu gelişme, sıfır kilometre araç satın almayı düşünenlerin kararını etkilemeyecek, ikinci ele yönlendirmeyecektir. Sıfır kilometre araçlardan ikinci el araçlara bir talep geçişi beklemiyoruz. En yüksek talep halen 7-12 yaş arası ve 70 bin TL-140 bin TL fiyat etiketine sahip otomobillerde. 8 yaşından daha yaşlı araçlara herhangi şekilde garanti vermek ise mümkün değil, bu sebeple yapılan düzenleme gerçekçi. En önemli unsur, kademeli şekilde sektörün kurumsallaşmasında ve yeni standartlara ulaşılmasında önemli bir rol üstlenecek." ifadelerine yer verdi.

İKİNCİ EL ARAÇLARA GÜVEN ARTACAK

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, tüketicilerin uzun yıllardır yaşadığı tedirgin ve güvensizliğin son bulması adına alınan kararın sevindirici bir gelişme olduğunu dile getirdi.

Emre, "İkinci ele olan talep, asli işi ikinci el araç alım satımı olmayanların da pazara dahil olmasını, yeni hileleri ve dolandırıcılık vakalarını da beraberinde getirdi. 2020 yılında yaptığımız ekspertiz işlemlerinde ortalama her 100 araçtan 9'unun pert (ağır hasarlı) olduğunu tespit etmiştik. Düzenlemeyle ikinci el araçlara duyulan güven artacak." dedi.

İkinci el araç ticareti yapan işletmeler, yeni düzenlemeyle birlikte 8 yaş ve 160 bin kilometrenin altındaki araçlar için, satıştan önceki 3 gün içerisinde ekspertiz belgesi alacak.

Ekspertiz işletmelerinde TSE ve HYB belgesinin kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Cihan Emre, otomobillerdeki değişen, boyanan parça, yüksek kilometre gibi hususların güvensizlik sebebiyle zaman içerisinde tüketiciler arasında güvensizlik duygusu yarattığını belirtirken, tarafsız ve bağımsız, kurumsal ekspertiz şirketlerinin önemine dikkat çekti.

Emre, "Uzun yıllardır vatandaşların yaşadığı tedirginlik ve mağduriyetlerin son bulması adına alınan karar oldukça olumlu ve sevindirici bir gelişme. 2020 yılında satışı yapılan 8,2 milyon aracın yüzde 65'i ekspertiz işlemine tabii olurken, düzenlemeyle birlikte bu oranın uzun vadede yüzde 95'e ulaşacağını öngörüyoruz" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 34
 • Yakup 5 ay önce Şikayet Et
  Yuksek fiyata araba alan arkadaşların geliri üç beş kat arttımıki bu paralara araba alıyorlar. Gelirim aynı iken bu fiyatlara neden ve nasıl araç alıyım.
  Cevapla
 • Adamın Birisi 6 ay önce Şikayet Et
  20 Nisanda 120,000 TL istediği aracı 19 mayısda 132,500 tl çıkarmış araç hala 02.06.2021 tarihi itibari ile satışda duruyor.yazık ya alan olur belki bunu gören diğer satıcı bu sefer fiyatı 134,000 tl yazıyor araç alayım dedim 1 nisan itibari takip ediyorum araç piyasasını 2 nisanda 115,000 tl olan aynı plakalı araç bugün itibari ile 135,000 tl ye satışda 3 el değiştirdi piyasa al satcılar ve galericiler yüzünden böyle oldu.birde aracı satmayacağı halde alan olur mantığı ile yüksek fiyata ilana koyanların yüzüne 2.el araç fiyatları altından daha hareketli
  Cevapla
 • Doğruya doğru 6 ay önce Şikayet Et
  Yazık, Avrupalının değer vermediği araçlar bizde normal vatandaşın alamayacağı noktada. Bu sistemle hurda araçlara binlerce lira vererek biniyoruz. Bu işe el atmanız için ne gerekiyor acaba...
  Cevapla
 • Ahmet 6 ay önce Şikayet Et
  Tebrikler.Vatandaşa ilave bir masraf daha bulmuşsunuz
  Cevapla
 • Osmanlıtürk 6 ay önce Şikayet Et
  kimse araba almasin fiyatlar balon yazık ya
  Cevapla
 • Vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  İnsan aç kalamaz ama araçsız kalabilir. Almayız olur biter.
  Cevapla
 • ahmet 6 ay önce Şikayet Et
  ayçiçek yağının litresi bile 20 tl yi geçmiş. araba fiyatları market fiyatlarına bakınca az bile.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle