Son dakika haberi: Volkswagen ve Ford'dan iş birliği! Türkiye'de üretecekler

Son dakika haberi: ABD'li Ford Motor Company ve Alman otomobil devi Volkswagen AG, 2018'den beri devam eden iş birliği planları çerçevesinde 1 tonluk orta ticari aracın ortak üretimi için anlaştı.

GİRİŞ 16.03.2021 15:20 GÜNCELLEME 16.03.2021 16:24
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Ford ve Volkswagen arasında 2018 yılında imzalanan anlaşma kapsamında, Ford ve Volkswagen'in ticari araçlarının Ford Otosan fabrikasında üretilmesi kesinleşti.

Ali Koç'tan otomobil sektörüne rekor yatırım

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye en büyük üretim merkezi oluyor

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, "Ford Motor Company ve Volkswagen AG arasında 2018 yılından bu yana devam eden iş birliği planları çerçevesinde 1 tonluk orta ticari aracın ortak üretimi için anlaşılmıştır. Bu kapsamda, şirketimiz ile Ford Motor Company arasında bu projeyi gerçekleştirmek amacıyla 1T Cargo Van Fason Üretim ve Tedarik Anlaşması, Yedek Parça Tedarik Anlaşması, Teknoloji ve Üretim Lisans Çerçeve Anlaşması ve ona bağlı olan Araç Programı Ürün Lisans Spesifikasyonları Ek Anlaşması imzalanmıştır" denildi.

Açıklamada, "İlgili anlaşmalar uyarınca proje kapsamındaki 1 tonluk orta ticari aracımız ‘Yeni Nesil Ford Transit Custom' ailesinin dizel, şarj edilebilir hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarının Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikalarında 2023 yılının ilk yarısından itibaren kademeli olarak ve çoğu ihracata yönelik olacak şekilde üretilmesi öngörülmektedir. Ayrıca; Ford Motor Company ve Volkswagen AG'nin stratejik ortaklığı kapsamında Volkswagen AG'nin yeni nesil 1 tonluk ticari araç modelinin de Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikalarında üretilmesi öngörülmektedir" bilgisi paylaşıldı.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde toplam 1 milyar 390 milyon euro yatırım yapılacağı kaydedilirken, halihazırda 180 bin adet olan mevcut benzer nitelikteki aracın yerine geçmek üzere, 405 bin adetlik yıllık ortalama 1 tonluk orta ticari araç üretim kapasitesi kurulacağı ve 11 yıl süreyle üretim yapılacağı açıklandı.

DEVLET TEŞVİKİNDEN YARARLANILDI

Açıklamada, "Üretilecek araçların, yurt içinde Ford Otosan tarafından satışı gerçekleştirilecek Ford markalı olanlar haricindeki kısmının, Ford Motor Company'ye veya bağlı şirketlerine satılarak, satışların maliyet artı yöntemiyle fiyatlandırılması, yatırım maliyetlerinin önemli bir kısmının satışlar aracılığıyla Ford Motor Company'ye aktarılması öngörülmektedir. Anlaşmalarla ilgili olarak izleyen dönemde, tarafların projeye ilişkin program onaylarının alınması ve Rekabet Kurumu'na gerekli bildirim ve başvuru süreçlerinin tamamlanması öngörülmektedir" denildi.

İki şirketin anlaşması kapsamında yapılacak yatırım ile ilgili devlet desteğinin de alındığı belirtilerek, "Söz konusu yatırım, şirketimiz tarafından 4 Aralık 2020 tarihinde duyurulan Yeni Nesil Ticari Araç Projeleri ile ilgili ürün çeşitlendirme ve tevsi yatırımları için alınan ve Ford Otosan'ın kapasitesini toplam 650 bin adede çıkartan 20 milyar 501 milyon 205 bin 701 TL tutarında Proje Bazlı Devlet Yardımı kapsamında gerçekleştirilecektir" denildi.

YAZDIR
YORUMLAR 56
 • Arif 3 ay önce Şikayet Et
  Bu haberi bizim üretmeye çalıştıklarımız için motoru yerli değil diyen samancıların gözüne sokmak lazım.
  Cevapla
 • YükselKasap 3 ay önce Şikayet Et
  Eğer ww Türkiye Manisa daki yerine fabrika yapsaydı,Türkler ww ye 50% daha ucuza binecekkerdi...
  Cevapla
 • Xday 3 ay önce Şikayet Et
  Tabi üretirler salça tenekesi, bu araçları Avrupa'da ABD de trafiğe cikarmazlar
  Cevapla
 • Gerçekçi 3 ay önce Şikayet Et
  Sen hiç otomobil fabrikası gördün mü? Salça tenekesi yaptığımız için mi ürettiğimiz araçların ortalama %75'ini ihraç ediyoruz. ..?
  Cevapla
 • talhaaa 3 ay önce Şikayet Et
  üretilen araçların büyük kısmı abd ve ab ye iraç edilecek, bilip bilmeden konuşmayın
  Cevapla
 • oğuz 3 ay önce Şikayet Et
  12 milyar koç yatırım yapacak. devlet 21 milyar verecek. bana da ver ben koçtan daha iyisini yaparım. kim bu akıllı lar. muhalefet etmek için değil objektif bakış
  Cevapla
 • Ayhan 3 ay önce Şikayet Et
  Kör gözle bakış objektif göz kalmamış
  Cevapla
 • Hcbclp 3 ay önce Şikayet Et
  Bak yatırım yapmayanlar nasıl geliyor yerli araç fabrikasın yapmaya başlayınca daha durun diğer markalarda gelecek yatırıma Allah devlete zeval vermesin iş olsun üretim olsun
  Cevapla
 • Transit 3 ay önce Şikayet Et
  Alakası yok küresel işbirliğinden dolayı
  Cevapla
 • Efe 3 ay önce Şikayet Et
  o fabrika 20 yılı geçti yapılalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle