Bakanlık duyurdu: HGS ve OGS'de yeni uygulama başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının e-Devlet'te hayata geçirdiği uygulamayla vatandaşlar artık HGS ve OGS borç ve bilgilerini görebilecek. Vatandaşların hizmetlerden faydalanabilmesi için e-Devlet bilgilerinin güncel olması gerekiyor.

Bakanlık duyurdu: HGS ve OGS'de yeni uygulama başladı
Bakanlık duyurdu: HGS ve OGS'de yeni uygulama başladı
GİRİŞ 10.03.2021 14:53 GÜNCELLEME 10.03.2021 19:43
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, vatandaşların Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) bakiyesi yeterli olmadığı anlarda yaptıkları ihlalli geçişlerle ilgili araç sahiplerini korumak amaçlı bir bilgilendirme hizmeti başlatıldığını açıkladı.

Yerli otomobil TOGG'da yeni gelişme! Tedarikçi firma Karel

F-35/S400 derken Türkiye'den yeni hamle! Dünya tarihine geçecek

Renault'ta çip krizi üretimi durdurdu

İhlalli geçiş yapan vatandaşların daha önce cezalarla ilgili sorun yaşadıklarını belirten Bakanlık, bu hizmetten önce ceza aldıklarının farkında olmayan vatandaşların e-Devlet'te hayata geçirilen yeni uygulama ile “Araçlarım” bölümüne girerek HGS ve OGS borç ve bilgilendirme hizmeti alabileceklerini kaydetti.

Bakanlık, aynı zamanda bu uygulama ile 15 günlük yasal süreç sonunda ödenmeyen geçiş ücretlerine katlanarak uygulanacak olan idari para cezalarının önüne de geçilmiş olacağını duyurdu.

E-DEVLET BİLGİLERİNİN GÜNCEL OLMASI GEREKİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Köprüsü, İzmir Otoyolu, Ankara-Niğde Otoyolu, Avrasya Tüneli gibi yap-işlet-devret modellerinde ihlalli geçişlerin sık yaşandığını belirterek, geçiş sonrasında e-Devlet bilgileri güncel olan vatandaşlara 15 gün içerisinde iki kez mail yoluyla ve SMS ile bilgi verileceğini vurguladı.

Bozulan etiketler TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında kontrol edilecek

Araçlarda bulunan HGS geçiş etiketlerinin çeşitli faktörlerden dolayı bozulabildiğini ve vatandaşların genellikle bunun farkına varmadan ihlalli geçiş yaptıklarını kaydeden Bakanlık, TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında bu etiketlerin kontrol edileceğine ve vatandaşların bu noktada bilgilendirileceğine de dikkati çekti.

YORUMLAR 13
 • GÜMRÜK SINIR 1 yıl önce Şikayet Et
  Gümrük sınır kapılarında mesai ceza tasilatları için ne zaman otoban HGS gibi bir sistem kurulacak acaba, Taş devri taş gümrük kapıları
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  İyi güzelde yok çizgi ve tabelalar çok eski küçük yazı ile yazılmış navigasyon yanıltıyor yada yerli bir navigasyon çokmu zor sadece para almayımı biliyorlar sayın yetkili....
  Cevapla
 • Kamyoncu 1 yıl önce Şikayet Et
  Katlayarak vatandaşını neden soymak derdindesin ey devlet,vatandaşına sanki cephedeki düşman gözüyle bakıyorsunuz yanlış yoldasınız bu millet bunu unutmaz demedi demeyin
  Cevapla
 • yiğit 1 yıl önce Şikayet Et
  kaçak gecmemek lazım
  Cevapla
 • ORHAN TİLEKLİ 1 yıl önce Şikayet Et
  OGS ve HGS geçişi yapan vatandaşların %99'u geçiş yaptığının farkında fakat birde plakasındaki rakam üzerinde sahtekarlık yapıp geçiş ücretini başkasının hesabına yükleyenler var. Devlet, karayollarına gelen şikayetlerden yola çıkarak bu araçları tespit etmeli ve onlara caydırıcı cezalar vermeli. Ayrıca bunu yapanlarında daha çok hangi meslekten olduğunu araştırarak gerekli işlemleri yapmalıdır.
  Cevapla
 • LÜTFİ 1 yıl önce Şikayet Et
  OGS VE HGS ye gerek bile yok mobil bankacılık kullanan vatandaş plakasını tanımlayabilse ücret hesabından anında kesilir ve boş işlerle uğraşmaktan kurtulmuş oluruz. Ulaştırma bakanlığı hizmet üretmede biraz İç işleri bakanlığını takip etse gayet güzel olur. Basit bir iş bu kadar zor olmasa gerek.
  Cevapla
 • Cevap 1 yıl önce Şikayet Et
  Herkeste akıllı telefon bulunmuyor. O yüzden çözümünüz tam çözüm olmayabilir.
  Cevapla
 • Başkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum size.Arabasını sattığı anda eski plakayı iptal ettirip yeni plakayı tanımlayacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle