Araç sahipleri dikkat! Önlem alınmazsa fiyatlar artacak

Anayasa Mahkemesi (AYM), zorunlu mali sorumluluk (trafik) sigortasında, tazminat borcu ile ilgili genel şartları belirleme yetkisini, yürütmeye yetki veren bazı kuralları Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İSAD ( İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği ) Onursal Başkanı Turusan Bağcı bu karar sonrası önlem alınmazsa trafik sigortası fiyatlarının artabileceğini söylüyor.

Araç sahipleri dikkat! Önlem alınmazsa fiyatlar artacak
Araç sahipleri dikkat! Önlem alınmazsa fiyatlar artacak
GİRİŞ 15.10.2020 15:52 GÜNCELLEME 16.10.2020 11:37
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Anayasa Mahkemesi (AYM), zorunlu mali sorumluluk (trafik) sigortasında, tazminat borcu ile ilgili genel şartları belirleme yetkisini, yürütmeye yetki veren bazı kuralları Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

 

AYM, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda zorunlu mali sorumluluk sigortasını konu alan maddelerdeki ''genel şartlar'' ibaresiyle ilgili kuralları Anayasa’ya aykırı bularak iptaline karar verdi. Mahkemenin gerekçeli kararı Resmi Gazete’nin sayısında yayımlandı.

Zorunlu mali sorumluluk sigortası (trafik sigortası) ile, motorlu taşıtın işletilmesi sebebiyle üçüncü kişilere verilen zararda doğacak tazminatın sigorta teminat limiti dahilinde ödenmesinin teminat altına aldığını hatırlatan AYM, itiraz konusu kuralların sigorta şirketinin bu borcunun kapsamının ne şekilde belirleneceğini düzenlediğine dikkat çekti.

 

Anayasa Mahkemesi, ''Bu Kanun çerçevesinde hazırlanan zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartları ve ekleri ile tanımlanan teminat içeriği dışında kalan talepler'' maddesini de iptal etti.

Böylece trafik sigortasında teminat içinde ve dışında kalan tüm haller tek tek yazılacak.

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İSAD ( İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği ) Onursal Başkanı Turusan Bağcı, bu kararın trafik sigortası fiyatlarında artışa neden olacağını söylerken," Trafik Sigortası primlerinin tekrar hızla yükselmemesi için kaotik ortamın oluşmaması için, farklı tazminat hesaplamaları olmaması için konunun hızla gündeme alınıp kanunlaşması gerekiyor." dedi.

YORUMLAR 29
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede araca binmek büyük bir lüks oldu. Muyene adı altında soygun var. sigorta öyle.Sıfır araç almak alt ve orta gelirliye hayal oldu.
  Cevapla
 • Türkiye Fatihleri 2 yıl önce Şikayet Et
  İyi dinleyin! Almanyada bir Vasıta Trafiğe açılırkene Devletin Görevli kurumu Bu vasıtaların bir sigorta şirketinden sigortalı değilse o vasıta trafiğe açılmaz.Bu sebeple sigorta şirketlerinden bir sigortalandı belgesi ister. Eğer bu Belge yoksa O vasıta trafiğe açılmaz Kullanma Ruhsatı yoktur.Geçen Türkiye Haberlerinde Trafikte Kullanılan Vasıtaların 8 milyondan fazlasının sigortası bulunmadığını bildirdiler.Böyle cahillikmi olur.Bu kazalardaki hasarları ölümleri vatandaş nasıl ödiyebilir.Milyon TL lik can kaybı ve Maddi hasarları.
  Cevapla
 • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyedede sigortasız trafiğe çıkmak yasak ama vatandaş kural dışı hareket ediyor, denetimde takılırsa bağlanır, kaza yaparsa cebinden öder.
  Cevapla
 • hayyam 2 yıl önce Şikayet Et
  sanki iki katına çıksa millet itiraz edecek söke söke alacaklar.
  Cevapla
 • Yok 2 yıl önce Şikayet Et
  Sigorta primini devlet almıyor arkadaşım
  Cevapla
 • martli 2 yıl önce Şikayet Et
  aym artik kendini yasama organı yerine koymaya basladi. Anayasanın neresine aykırıymış..
  Cevapla
 • yunus 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu memleket insanı doymadıkça, dolar 1 tl olsa, malını satmaz yine fiyatlar yukarı çıkar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle