Otomobil piyasası iyice karıştı! El ele verdiler fiyatlar 40 bin TL birden yükseldi

Koronavirüs nedeniyle fabrikalarda yaşanan üretim aksaklıkları ile beraber piyasaya sıfır araç girmemesi fiyatları tavan yaptırırken ortaya çıkan 'yeni fırsatçılar' zaten yüksek olan fiyatların katlanmasına neden oluyor. Her geçen gün artan fiyatları şimdi de 'sıra satanlar' yükseltmeye başladı.

Otomobil piyasası iyice karıştı! El ele verdiler fiyatlar 40 bin TL birden yükseldi
Otomobil piyasası iyice karıştı! El ele verdiler fiyatlar 40 bin TL birden yükseldi
GİRİŞ 01.10.2020 14:51 GÜNCELLEME 01.10.2020 14:58
Bu Habere 182 Yorum Yapılmış

Fuat Öner / Haber7

 

 

Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen sektörler arasında bulunan otomotiv piyasasında sert dalgalanmalar sürüyor. Piyasada sınırlı sayıda sıfır araç olması ve pandemiden dolayı artan talep fiyatları adeta tavan yaptırdı.

Sıfır araçlarda yaşanan bu yükseliş ikinci el fiyatlarını da rekor seviyelere taşıdı. Hatta durum öyle bir hal aldı ki bazı modellerde ikinci el fiyatları sıfır fiyatlarını geride bıraktı.

 

 

SIFIR ARAÇ AVINA ÇIKTILAR

Otomobil piyasasında yaşanan bu durumu fırsata çevirmek isteyen galericiler ve Al-Satçılar adeta bayilerde sıfır araç avına çıkmış durumda.

Fiyatların daha da yükseleceğini bekleyenler bayilere gelen sınırlı sayıdaki araçları toplamak için yapmadıklarını bırakmıyorlar. Dünyada fabrikaların üretimi durdurduğu ilk günlerde sıfır araçları toplayarak bayi fiyatlarından çok daha yükseğe satanlar şimdi de sıfır araç almak için bekleyen vatandaşları gözüne kestirdi.

ARAÇ PİYASASI BİR ANDA 40 BİN TL BİRDEN YÜKSELİYOR

Galericiler ve Al-Satçı'lar bayilere gelen sınırlı sayıdaki sıfır araçları toplamaya başladı. Fırsatçılar sıfır otomobil almak için bekleyen vatandaşa 30-40 bin TL gibi bedellere sıralarınıs satmaya başladılar.  Bazı Galerici ve 'Al-Satçı'ların yaptığı bu fırsatçılık aslında araç piyasasının bir anda 30-40 bin TL birden yükselmesi anlamına geliyor.

40 BİN TL'YE SIFIR ARAÇ SIRASINI SATTI

Haber7 haber merkezine bir okuyucumuz tarafından gelen bilgiye göre; "Bursa bir otomobil bayisinden büyük bir galeri esnafı tanesi 230 bin TL'den 7 adet sıfır araç aldı. Araçları satın alan galerici araçlar daha bayiye gelmeden 30-40 bin TL gibi fiyatla sırasını araç almak için bekleyen vatandaşlara devretti."

BAZI BAYİ ÇALIŞANLARI DA İŞİN İÇİNDE

Bir başka gelen bilgiye göre ise, bu düzene otomobil bayiler de ayak uydurmaya başladı. Gelen ihbara göre bazı bayi çalışanlarının galericilerle anlaştığı ve araç başına 10 bin TL gibi komisyon alarak araçları özellikle galericilere sattığı iddia edildi.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 182
 • murat 2 gün önce Şikayet Et
  Bence hiçbir araç hakettiği fiyatlarda değil. Bende 98 model corsa var 138.000 orijinal km.Ot.vites Arabam ne kadar eder diye baktım.Bana ortalama 52.000 Tl fiyat çıkardı. Benim gözümde benim aracın değeri 28-30.000 TL arası abartmaya gerek yok. Burada bir oyun dönüyor. Ya millet sana para yok diyor.gidiyor öbür taraftan bu fiyatları verip onlara çanak tutuyor.ya da bu yüksek fiyatları yazıp satılıyor diye bize yutturmaya çalışıyorlar. Bunun adı serbest piyasa değil karaborsacılık. Allah hepsine bu yaptıklarının bedelini ödetsin
  Cevapla
 • Ali Mertler 2 hafta önce Şikayet Et
  Oto piyasasının TEKELCİ Distrubütör ve Bayılerı 2. el oıo piyasasına ve fiata hakim olmakla, Üretimi de sınırlama ve hem 2. hem de 1. el oto piyasasına, de vergi sorum- luluğuna iyice hakim olmıya başladılar. Nerde Devlet, Nerde MALİYE ve Sanayi Bakanları.
  Cevapla
 • Arif 2 hafta önce Şikayet Et
  sifir elde kdv yi indirin 2 el ucuzlar..eflasyon yuzde 8-10 deniyor..arac zamlari yuzde 80-100..vergiler cabasi..vatandasi dusun,ek lazim..arac ve ev satanlar muthis kar elde ettiler..2 elin pahalanmasinin dunyada ornegi yok..Bakanligimiz ve hukumet cok gec kaldi..
  Cevapla
 • Hakan 2 hafta önce Şikayet Et
  Hindistan araba getirilsin herşey cözülür
  Cevapla
 • Osman 2 hafta önce Şikayet Et
  Otopark çürümüş araçları satışa sunulacak o zaman fiyatlar düşer
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle