Türkiye'nin Otomobili, Bilişim Vadisi'ne ilgiyi artırdı

Türkiye'nin Otomobili'nin Kocaeli'de bulunan Bilişim Vadisi'nde yer alması, dünyaca ünlü otomotiv devlerinin dikkatinden kaçmazken otomobilin tanıtımının yapıldığı aralık ayından bu yana vadide yer almak isteyen firma sayısı yüzde 50 arttı.

GİRİŞ 02.08.2020 11:05 GÜNCELLEME 02.08.2020 13:03
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubunca (TOGG) 2019 sonunda tanıtımı yapılan, temmuz ayında Bursa-Gemlik'te fabrikasının temeli atılan ilk yerli ve milli otomobil, merkezinin bulunduğu Bilişim Vadisi'ni de hareketlendirdi.

 

Vadinin bulunduğu Kocaeli ile fabrikanın yer aldığı Bursa bölgesinde elektrikli ve otonom araçlarla ilgili bir ekosistem oluşuyor. TOGG'un paydaşlarından olan veya üretim süreçlerinde yer almak isteyen uluslararası teknoloji firmaları, Bilişim Vadisi'ne gelerek teker teker ofislerini açmaya başladı.

 

"TEDARİK SANAYİSİ DÖNÜŞECEK"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Avrupa'nın doğuştan elektrikli ilk ve tek SUV modelini 2022'nin son çeyreğinde banttan indirmeyi hedeflediklerini belirterek "Çevreyi kirletmeyen, elektrikli ve bağlantılı bir mobiliteyi hayata geçirerek ülkemizdeki tedarik sanayisinin de dönüşmesine katkı sağlayacağız." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Otomobili'nin teknoloji üssünün Bilişim Vadisi'nde olduğunu hatırlatan Bakan Varank, şunları kaydetti:

"Ön gösterim araçlarını tanıttığımız aralık ayından bu yana vadiye olan firma başvurularında yüzde 50'lik artış görülüyor. Yerleşik firma sayısı 79'dan 112'ye çıktı. Otomotiv sektörüne hizmet veren uluslararası teknoloji şirketleri için burası bir cazibe merkezi olmaya başladı. Otomotiv endüstrisinde önemli bir konuma sahip EDAG, vadide yerini aldı. Yine uluslararası şirketlerden FEV ile sözleşme imzalandı."

"100 MİLYON LİRALIK FON KURULACAK"

Bakan Varank, Bilişim Vadisi'ni, teknoloji tabanlı girişimciliğin de merkezi haline getirmek istediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Bu amaçla 100 milyon liralık bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurulması için çalışmalara başladık. Ulaşım, haberleşme, nesnelerin interneti, finans, siber güvenlik, robotik ve otomasyon gibi alanlardaki projeleri bu fonla birlikte değerlendirmek istiyoruz." 

ULUSLARARASI FİRMALAR

Uluslararası bir mühendislik firması olan EDAG, araç üreticilerinin yanı sıra teknolojik açıdan gelişmiş otomotiv tedarikçileri için mühendislik hizmetleri sunuyor. Şirket, dünyanın önde gelen otomotiv merkezlerinde yaklaşık 60 ofisten oluşan küresel bir ağa sahip.

Küresel otomotiv sektörünün önemli aktörlerinden FEV de motor, aktarma organları ve araç mühendisliği üzerine çalışmalar yürütüyor. Tasarım, simülasyon, yazılım, kalibrasyon, elektrikli ve akıllı araç sistemleri ile eğitim alanında ileri mühendislik hizmetleri veriyor.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  önce şu otomobil fiyat artışlarına bir dur deyin ikinci el ve sıfır araçlar aldı başını gitti vatandaş çözüm bekliyor en azından ötv indirimi gelmeli
  Cevapla
 • Vatandaş Rıza ... 1 hafta önce Şikayet Et
  Tamam güzel hoşta Fiyatını rekabetçi diye açıkladı sayın bakanımız ...Ortalama Satış fiyatı 350.000 TL olması bekleniyor ...Acaba bizim halkın ne kadarı bu fiyata alabilir bunu da sorgulamak lazım ....Malum Asgari Ücret 2.324 TL ...
  Cevapla
 • Mustafa 5 gün önce Şikayet Et
  Fiyat ortalama 500 bin civarı olacak. İçerdiği teknoloji gereği çok çok yüksek fiyata sürülecek... Halkın alım gücü mü dersin yoksa yerli otomobilin piyasa değer yükseltmesi mi dersin bilmem ama tiyat yükselişi devletin işine geliyor.
  Cevapla
 • Milli yatirim 1 hafta önce Şikayet Et
  Yerli milli otimotiv adimin arkasindan dunyanin devleri milli otomobilin bulundugu bilisim vadisine yatirimlarinin artirmasi ulkemize otomotiv alaninda yeni girisimlerin girmesi ulkemiz icin cok guzel simdi sirada yerli milli yolcu ucaginda iste o zamanda yerli ucagin bulundugu bilisim bolgesine dunyanin havacilik devleri gelecektir havaciliktada dunyanin onde ge!en ulkesi olmamiz anlsmina ge!ir aynisini vestel aselsan tubitak...bilgisayar dijital yazilim sanal bilisim internettede yaparsak bu alandada ulkemize yatirimlar artacaktir
  Cevapla
 • Karajawa 1 hafta önce Şikayet Et
  İkinci el fiyatları hakkında nedense hiç ilgilenilmiyor yeni sıfır araç zaten hiç alınmaz elektrikli hayal
  Cevapla
 • Salih 1 hafta önce Şikayet Et
  Hızlı olunmazsa bu tren kaçar yavaş gidiyor böyle olmaz.
  Cevapla
 • Gül 1 hafta önce Şikayet Et
  bencede çook yavaş, biraz hızlandır reis
  Cevapla
 • Cengiz Han 1 hafta önce Şikayet Et
  kaç kere sıfırdan otomobil fabrikası kurup ürettin. Kaç kere sıfırdan otomobil projesi yaptın.. lutfen once kendi donanım ve kapasite j kontrol et. Boyundan büyük işler ile ilgili konuşuyorsun. Bundan daha hızlı sofirdan üretim oldu mu hiç? Bu is mevcut üretilen moddllerde ufak değişiklikler ile yeni model çıkarma isi değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle