İkinci el otomobil için emsal karar! Parasını geri aldı

Sakarya'dan satın aldığı 2. el otomobilin İzmir'e dönerken motor arızası yapmasının ardından parasının iadesini isteyen tüketici, girişimlerinden sonuç alamayınca konuyu yargıya taşıdı.

GİRİŞ 09.09.2019 12:27 GÜNCELLEME 01.10.2019 16:51
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Satın aldığı 2. el otomobilin motorunda arıza çıkması sonucu parasının iadesini isteyen ancak sonuç alamayınca yargıya başvuran kişinin açtığı davada, satış bedeli olan 52 bin 500 liranın iadesine karar verildi.

 

İzmir'de yaşayan Erkan Şentabaklar, internet üzerinden verilen bir satış ilanı üzerine beğendiği aracı satın almak için Sakarya'nın Akyazı ilçesine gitti. 52 bin 500 lira ödeyerek aracı satın alan Şentabaklar, İzmir'e dönmek için yola çıktığında araç Balıkesir ili sınırlarında aniden durdu.

37 BİN LİRA MASRAF ÇIKTI

Şentabaklar, çekici yardımıyla İzmir'e döndü ve aracını tamire götürdü. Tamirde kendisine aracın önceden motor arızası verdiği, motorun tamir gördüğü ve eski haline dönmesi için KDV hariç 37 bin lira harcama yapması gerektiği söylendi.

Şentabaklar, bunun üzerine ödenen araç bedeli ile harcamaların iadesini talep etti, olumlu bir sonuç alamayınca konuyu Ocak 2018'de yargıya taşıdı.

Akyazı Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen dava kapsamında alınan bilirkişi raporunda, davalının otomobil alım ve satımı yaptığı, araçların problemlerini teşhis edebileceği, arabanın motoruna önceden müdahale edildiği ve arızanın kullanıcı kaynaklı olmadığı belirtildi.

"ARACIN AYIBINDAN SATICI SORUMLU"

Mahkeme, "aracı satan davalının satıcı sıfatıyla aracın ayıbından sorumlu olduğu" gerekçesiyle aracın davalıya iadesine, satım bedelinin ise davalıdan tahsiline karar verdi.

Şentabaklar'ın avukatı Bülent Ötkün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, araçta teknik inceleme yapıldığında "motor yatak sarması" denilen durumla karşılaştıklarını, bu durumun müvekkilinin aracı almadan önce vuku bulduğunun belirlendiğini söyledi.

Ötkün, şunları kaydetti:

"Bilirkişi raporunda araçta tespit edilen 'motor yatak sarması'nın tüketici tarafından araç satın alınırken tespit ya da teşhisinin mümkün olamayacağı, bunun basit bir muayeneden ziyade teferruatlı bir araştırma ve inceleme gerektirdiği, bu noktada da müvekkilimizin ek bir yükümlülük altına sokulamayacağı düşünülerek araçta gizli ayıp olduğu gerekçesiyle müvekkilimizin ödediği paranın da iadesine karar verilebileceği belirtilmiştir. Mahkeme, bizim olayımızda ispat yükünü davalı satıcıya yüklemek suretiyle satıcının bunu ispatlaması gerektiğini beyan ederek müvekkilimizi haklı bulmuştur."

Avukat Ötkün, karar sonrası müvekkiline para iadesinin gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Ramiz 8 ay önce Şikayet Et
  Galericiden mi? Tövbe
  Cevapla
 • gökhan 8 ay önce Şikayet Et
  3 defa galeriyle alısveris yaptım 3 ündende kazık yedim nasıl oldu ben bile anlıyamadım.haram zıkkım olsun.büyük ıhtımal bunlarda galeridir.
  Cevapla
 • said 8 ay önce Şikayet Et
  o haliyle araci alip sonrada saticiyi madur etmedigi ne malum
  Cevapla
 • Adalet 8 ay önce Şikayet Et
  şakamısın sen
  Cevapla
 • Gazi 8 ay önce Şikayet Et
  Davacı davayı kazansa da, aldığı para değer kaybettiği, yasal faiz enflasyonun altında olduğu, avukat ve mahkeme masraflarını düşün, muhtemelen karşı tarafın avukatına da AAÜT üzerinden para ödemek durumunda kalarak zararı artmıştır. Kanundaki açık hükme rağmen davanın bu kadar uzun sürmesi ne kadar doğru? Bu çoğu davaya göre hızlı hali. Davayı gereksiz yere uzatan avukatlara da yaptırım uygulanmalı, korunmamalı. Sırf para kazanmak için uğraşanlar var. Ne yazık ki meslekdaşları koruma alışkanlığından dolayı, insanlar mağdur ediliyor. Yetkililer, ne olur bu gidişe bir dur deyin, biraz tarafsız olarak nedenini araştırın, bu işler sadece kural koymakla olmuyor, uygulamaları takip edin.
  Cevapla
 • Faruk TOK 8 ay önce Şikayet Et
  Avukatlık giderleri mahkeme masrafları yasal geçmiş faizler hepsi davalıya aittir.
  Cevapla
 • Adalet 8 ay önce Şikayet Et
  avukatların yatacak yeri yok. Suçluyu bile aklamaya çalışan bi meslek.
  Cevapla
 • yenal 8 ay önce Şikayet Et
  Bir malın kusurunu söylemeden yapılan alışverişi efendimiz yasaklıyor ve haram diyor. o kadar insanın hakkına giriyorlar ahiretini zora sokuyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle