İkinci el oto satıcıları dikkat!Artık zorunlu oldu

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik ile motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmelerde pazarlama ve satış yapanlara mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi.

İkinci el oto satıcıları dikkat!Artık zorunlu oldu
İkinci el oto satıcıları dikkat!Artık zorunlu oldu
GİRİŞ 21.02.2018 13:20 GÜNCELLEME 21.02.2018 13:21
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 13 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlanan "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliği" ile ikinci el araç satışında yeni bir döneme geçilmişti.

İsteyen herkesin ikinci el oto satıcısı (galerici) olmasının önüne geçen yönetmelik, ikinci el ticareti yapan işletmelerde pazarlama ve satış görevlisi olarak çalışanlara da mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu getirdi.

 

Buna göre, belge sahibi olmak isteyen ikinci el oto satıcılarının, iş sağlığı ve güvenliğinin yanı sıra müşteri ilişkileri, alım-satımı yapılacak araçlara ilişkin değer tespiti yapabilme, Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi'ni (ASBİS) kullanabilme ve satış sonrası memnuniyetin değerlendirilmesi gibi konularda oluşan teorik ve pratik sınavlardan başarılı olması gerekecek.

Yaklaşık 65 bin ikinci el oto satıcısını ilgilendiren düzenlemeye göre, bir yıl sonra belgesiz ikinci el satışı yapanlara cezai işlem uygulanacak.

"Mesleği gerekli yeterliliğe sahip olanlar yapabilecek"

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MYK'nin görevinin çalışma hayatına nitelikli eleman kazandırmak, eğitim ile istihdam arasındaki bağı güçlendirmek olduğunu söyledi.

Mesleklerini geleneksel yöntemlerle sürdürenlerin mesleki bilgi ve becerilerinin belgelendirilmesinin önem arz ettiğini belirten Ceylan, Kurum olarak hem yeterliliği hem de kaliteyi temsil ettiklerini ifade etti.

Ceylan, "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıfta yer alan mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun bulunduğunu anımsatarak, her iki sınıfta yer almamasına rağmen Gümrük ve Ticaret Bakanlığının gördüğü lüzum üzerine ikinci el oto satıcıları için de belge zorunluluğunun getirildiğini bildirdi.

Belge zorunluluğuyla galericilik mesleğini gerekli yeterliliğe sahip kişilerin yapabileceğine dikkati çeken Ceylan, "Belge zorunluluğu, galericilik mesleğinin itibar ve kalitesini artıracaktır. Galericilik gibi emlakçılıkta da belge zorunluluğu yakın zamanda gündeme gelecektir." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Galeri 2 yıl önce Şikayet Et
  Hükümet milletimizi galericilerin eline bırakmasın.
  Cevapla
 • Abdullah Birisi 2 yıl önce Şikayet Et
  İlla kağıt parçası olacak. Kağıt parçası olduğu zaman herşey dört dörtlük
  Cevapla
 • trafik çilesi 2 yıl önce Şikayet Et
  birileri para kazanacak. sen hala anlamadın mı?
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Vatandaşın alıp sattığı araçlardan vergi alamadıkları için...
  Cevapla
 • Emir 2 yıl önce Şikayet Et
  Yanı ne olucak millet kendi aracini alıp satmasinda bi sıkıntı yoktur inşllh
  Cevapla
 • Vasfi 2 yıl önce Şikayet Et
  Vatandaş şimdi aracını satılsın diye galericiyemi vermek zorunda anlaşılmadı orası.
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Belgesi olmayan vatandaş yılda 3 tane satış yapabilecek. Alımlarda böyle bir kısıtlama yok
  Cevapla
 • adam 2 yıl önce Şikayet Et
  evet belgen yoksa illa arada belgesi olan para yiyecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle