3.5 milyona indirim masada

Yeni bir hurda araç teşviki gündemde. Düzenlemenin detaylarını görüşmek için sektör temsilcileri Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Ankara’da bir araya gelecek.

3.5 milyona indirim masada
3.5 milyona indirim masada
GİRİŞ 11.04.2017 07:17 GÜNCELLEME 11.04.2017 09:26
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanı Naci Ağbal, otomobil piyasasındaki sıkıntıların çözümü ve teknik mevzuattaki belirsizliklerin giderilmesi konularında Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) yetkilileriyle bugün bir araya gelmesi bekleniyor. OYDER’in; ikinci el otomobillerin satış fiyatı üzerinden alınan KDV'den vazgeçilmesi, 20 yaş üzeri araçlarda ‘ÖTV indirimi teşviki’ ve galerilerdeki test araçlarının KDV’den muaf tutulması” şeklindeki talepleri var.

3,5 MİLYONU HURDAYA ÇIKABİLİR

Türkiye’de trafiğe kayıtlı 21 milyondan fazla araç var. Trafikteki araçların 3 yaklaşık 3,5 milyonu 20 yaş üzerinde olduğu biliniyor. OYDER yetkilileri, 20 yaş üzeri hurda araç sınıfında ÖTV indirimi ile getirilecek teşvikin hem çevre hem de ekonomi açısından faydalı olacağına dikkat çekiyor.

1997 ÖNCESİNİ KAPSAR

Hurda araca ÖTV indirimi konunun geçtiğimiz günlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) ele alınmasının kararlaştırıldığı ancak, otomotiv satıcıları ile bazı detayların daha ele alınması kararı üzerine geri çekildiği öğrenildi. 3 milyondan fazla aracın trafikten çekilmesinin öngörüldüğü düzenlemede araçların yaş grubuna göre sınıflandırılacağı belirtiliyor. 1997 yılı öncesi araçlarla ilgili ‘maktu tutar’ın da olabileceğine dikkat çekiliyor.

İki ayrı formüle çalışılıyor

Satın alınacak otomobilin ÖTV’sinde motor silindir hacmine göre belli bir nispi oranda indirim olabileceği de konuşuluyor. Bunun için 1600 cc için yüzde 30, 1600-2000 cc arası için yüzde 10, 2000 cc silindir hacmindekiler için yüzde 5 ÖTV indirimi üzerinde durulduğu ifade ediliyor. Masadaki hesaplamalardan birinin de hurda teşvikinin 1997-1992 arası araçlar için 7 bin 500 lira, 92-87 yılları arası için 6 bin lira, 1987 yılı öncesi için 4 bin 500 lira planlanması olduğu ifade edildi.

YORUMLAR 14
 • Gökhan 7 yıl önce Şikayet Et
  Yerli araç piyasaya çıkmadan olmaz yoksa paralar direk yabancı üreticinin cebine gider
  Cevapla
 • HÜSEYİN 7 yıl önce Şikayet Et
  1979 model Anadol var Kamyonet persembe günü muayenesi var . 500 tl masrafı muayene Dahil . acaba bunumu beklesem yoksa muayene yaptırsam mı öğrenciyim acil yardım 1 ay beklesem 10 tl muayene faizi koyuyor arabayıda cok kullanmıyorum zaten 2 yıldır bende hiç polis de çevirmeli Acil yardım konuyla ilgili bilgi verecek ?? bekliyorum
  Cevapla
 • mehmet54 7 yıl önce Şikayet Et
  aracını trafikten çek böylece vergi ve masraflardan kurtulup istediğin kadar bekleyebilirsin.
  Cevapla
 • mehmet54 7 yıl önce Şikayet Et
  kesinlikle hurda indirimi yapılmamalı,firmalar zaten kokusunu alarak fiyatlarını 10 bin tl artırdı yılbaşından bu yana zam oranı %20 yi buldu hurda indirimi vatandaşa yaramaz ancak aracını hurdaya çıkarana devlet çek versin istediği yerde harcasın,bu teşviği otocuların kapmasına göz yumulmasın.
  Cevapla
 • yavan 7 yıl önce Şikayet Et
  yerli araç üretim bandına inmeden radikal bir indirim yapilmamalı
  Cevapla
 • Adiga81 7 yıl önce Şikayet Et
  Akaryakıttaki vergiyi indirin. 5 liraya benzin mi olurmuş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle