Borsada popüler diziler ve otomobil dönemi!

Borsa İstanbul yeni bir çalışma modeli üzerinde çalışıyor. Bundan böyle yatırımcılar borsadan araba ve dizi satın alabilecek.

Borsada popüler diziler ve otomobil dönemi!
Borsada popüler diziler ve otomobil dönemi!
GİRİŞ 19.04.2017 15:21 GÜNCELLEME 19.04.2017 16:00

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, "Popüler diziler ve köprüler dahil, onların getirisini yatırımcıyla paylaşabileceğimiz modelleri çalışıyoruz. Borsada araba satacağız mesela. Türkiye'de üretilen bir otomobilin üretim projesinin maliyetine geliriyle beraber ortak olabileceksiniz." dedi.

Karadağ, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, Türkiye için önemli ve hayati bir referandumun yaşandığını belirterek, sonuçların ülke ve Borsa İstanbul için hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

"Borsa'da araba satacağız"

Karadağ, yatırımcılara borsaya yatırım yapma tavsiyesinde bulunarak, şu an Türk lirası bazında da dolar bazında da hisse senetlerinin çok ucuz olduğunu ifade etti.

Himmet Karadağ, yeni ürünlere yönelik soru üzerine şunları söyledi:

"Prestij projeleri satmak için çalışıyoruz. Popüler diziler ve köprüler dahil, onların getirisini yatırımcıyla paylaşabileceğimiz modelleri çalışıyoruz. Genelde tezgah üstü piyasalarda işlem gören özel sektörün Eurobond'larının önümüzdeki dönemde Borsa İstanbul'da işlem görmesini istiyoruz. Finansal modelleme, menkul kıymetlendirme doğru uygulandığında o kadar tatlı ürünlere dönüşüyor ki… Birkaç firmayla görüşüyoruz; borsada araba satacağız mesela. Aslında bono satacağız. Yani doğrudan bir ürünün finansmanında kullanılan bono satacağız. Ama bono o ürüne ucuz yolla dönüşebilir de olacak. Uygun firmayı yakaladığınızda çok hoş bir model.

Örneğin Türkiye'de üretilen bir otomobilin üretim projesinin maliyetine geliriyle beraber ortak olacaksınız. Dilerseniz sertifika o proje adıyla borsada alınıp satılacağı için ikinci el değer artışından yararlanacaksınız. Dilerseniz de Ar-Ge aşamasında gireceksiniz, üretime başladığında o araçtan indirimli alabileceksiniz. Daha üretim aşamasında böyle bir projeyi finansal ürüne, menkul kıymete dönüştüreceğiz. Menkul kıymet bono olacak aslında. Ama üretime başladığında araca dönüşebilir bir bono. Hisse senedine dönüşebilir tahvil gibi. Dünya uygulamalarına bakıyorum; hibrit alana daha çok kayma var. Yani düz hisse, düz bono değil de böyle modeller daha cazip oluyor. Otomobil sektöründe böyle bir görüşmemiz var. Başka sektörler de olabilir."

Karadağ, bu anlamda TRT'de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dahil birkaç dizi için görüşmeler yaptıklarını aktararak, şunları kaydetti: "Bizim satmamız için diyelim ki 40 bölüm bir hacim olması lazım. Diyelim ki A dizisi 2 yıllığına 40 bölümlük diziyi, kanalla bölüm başına 2 milyon liraya anlaşıyor. 2 yıllık hibrit bono gibi düşünelim; 80 milyon lira. Onun indirilmiş nakit akımı, yüzde 50'sini satsak, 40 milyon liralık büyüklük yapıyor. Onu alan yatırımcı vade sonunda, bir, o sabit getiriyi alacak; iki, belki reyting veya yurtdışı satışa duyarlı bir gelir dilimi de koyacağız oraya. Atıyorum; yüzde 10 artı reytinge duyarlı bir gelir elde etmiş olacaksınız diziden. Modelleme çok güzel. Ama o modellemeyi biraz daha öngörülebilir kılmaya çalışıyoruz. Orada getirisi garanti bir gelir akımı var. Bir şekilde finansal tüketiciye hem popüler hem riski az ve iyi getirinin olduğu ürünleri yakalayacağız."

"Varlık Fonu, daha fazla yabancı sermaye çekebileceğimiz bir konsept"

Karadağ, uluslararası finans çevrelerinden ve stratejik ortaklarından Türkiye Varlık Fonu'nun kurulması ve Borsa İstanbul'un Fon'a devrine güçlü bir destek olduğunu vurguladı.

Himmet Karadağ, "Varlık Fonu, Türkiye ekonomisi için olması gereken bir değer. Ülkemize müthiş avantajlar sağlayacak. Daha fazla yabancı sermaye çekebileceğimiz bir konsept. Bizim çok başarılı projelerimiz var. Bunların uluslararası planda daha fazla alınır satılır olmasını istiyoruz. Gayrimenkul sertifikası ile en katı asseti Londra'dan, Tokyo'dan, Körfez'den basit bir emir talebiyle alınır satılır hale getiriyoruz. Aynısını diğer prestij projelerimize taşıyacağız. 3. Havalimanı çok karlı bir proje. Bunu finansal bir ürün olarak modelleyip sattığımızda uluslararası sistemde yatırım yapılabilir olacak. Varlık Fonu da bu modellemenin yapılabileceği güzel bir platform. Varlık Fonu, alternatifli fon getirmenin aracı olacak." değerlendirmesinde bulundu.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • turan şahin 1 yıl önce Şikayet Et
    aklı olan bir insan asla vasla borsaya girmemeli milyonlarca insan borsa magduru hiç bir güvencesi yok 150 tane şirket battı tüm yatırımcıları verem oldu kanser oldu avucunu yaladı
    Cevapla