Audi'den sıkışık trafikte ilginç çözüm!

Audi'nin sıkışık trafik pilotu, yoğun trafikte 60 km/s'ye kadar otomatik sürüş yapıyor.

Audi'den sıkışık trafikte ilginç çözüm!
Audi'den sıkışık trafikte ilginç çözüm!
GİRİŞ 11.09.2017 09:54 GÜNCELLEME 11.09.2017 09:54

Audi AI sıkışık trafik pilotu, yeni Audi A8’in yoğun trafikte 60 kilometreden düşük hızlarda ilerlemesi durumunda, ana yollarda ve iki yönlü trafiğin fiziksel bariyerlerle ayrıldığı çok şeritli otoyollarda sürüş kontrolünü ele alıyor. Sistem, kendi şeridinde durma pozisyonundayken ilerleme, hızlanma, direksiyon kontrolü ve frenleme gibi fonksiyonları yerine getiriyor. Ayrıca aniden öne geçen araçları algılıyor.

Sürücü, orta konsol üzerindeki AI düğmesine basarak sıkışık trafik pilotunu devreye aldığında, ayağını gazdan, ellerini de direksiyondan çekebiliyor. Yine de sürücünün, tetikte kalması ve sistemin komutuyla otomobilin kontrolünü devralmaya hazır olması gerekiyor. 2. Seviyede otonom sürüşün aksine, otomobili sürekli takip etmek zorunda olmayan sürücüler, başka bir etkinliğe odaklanabiliyorlar. Audi sanal kokpit, yeni A8’in hareketlerini ve çevresindekileri biçimlendirilmiş bir şekilde görüntülüyor.

KAMERAYLA SÜRÜCÜYÜ TAKİP EDİYOR

Sıkışık trafik pilotu devredeyken, bir kamera sürücünün gerekirse direksiyon kontrolünü devralmaya hazır olup olmadığı kontrol ediyor. Kamera, başın ve gözlerin konumunu ve hareketini analiz ederek anonim veriler oluşturuyor. Örneğin, sürücünün gözleri uzun bir süre kapalı kalırsa, sistem sürücüye otomobilin kontrolünü devralma komutu veriyor. Devralma komutu, görsel ve işitsel uyarılarla başlayarak, acil durum frenine kadar üç aşamadan oluşuyor.

SÜRÜCÜ KONTROLÜ DEVRALMAZSA FREN YAPIYOR

Hız 60 kilometreyi aşarsa veya trafik açılmaya başlarsa, sıkışık trafik pilotu, sürücüye sürüşü devralması gerektiğini bildiriyor. Sürücünün bu komutu ve ardından gelen uyarıları dikkate almaması halinde otomobil, bulunduğu şeritte tamamen durana kadar fren yapıyor.

Audi, yeni A8’de sıkışık trafik pilotunun seri üretimini, ilgili ülkelerdeki koşullara göre kademeli olarak yapmayı planlıyor.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL