Otomotiv devi binlerce aracını geri çağırdı

Kapı mandalı ve motorda yanmaya neden olabilecek kaporta altındaki problem nedeniyle ABD merkezli otomobil üreticisi Ford, 570 bin otomobili geri çağırdığını açıkladı.

Otomotiv devi binlerce aracını geri çağırdı
Otomotiv devi binlerce aracını geri çağırdı
GİRİŞ 31.03.2017 23:12 GÜNCELLEME 31.03.2017 23:14

Amerikalı otomobil devi Ford, bazı marka ve modeldeki araçlarda kapıların seyir hâlindeyken açılması ve motor yangınlarına yol açan çeşitli problemlerden dolayı Kuzey Amerika ve Avrupa'da 570 bin otomobili gerçi çağırdı.

Geri çağırma nedeniyle Ford'un yılın ilk çeyreğindeki kâr - zarar tablosunun oldukça etkilenmesi bekleniyor. Ford'un dün güvenlik regülatörlerine sunduğu dosyada, geri çağırmalar nedeniyle vergi öncesi kaybın 295 milyon dolar olacağı belirtiliyor. Geri çağırılan araçlardan 360 bin tanesindeki sorunun kaporta altındaki bir sorundan dolayı motorun yanma riski olduğu açıklandı.

SORUNLU MODELLER

Amerika'da geri çağırılan araçlar arasında 2014 model Escape SUV, 2015 model compact Fiesta ST, 2013 ve 2014 model Fusion ve 2013-2015 arasındaki minivan Transit Connect bulunuyor. Avrupa'da ise 2010-15 arasındaki C-Max hibrid ve küçük Focus modelleri ile yine aynı şekilde 2013-2015 arasındaki minivan Transit Connect geri çağırıldı.

SORUN

Söz konusu araçların hepsi 1.6 litre dört silindirli turbo motor taşıması dikkat çekiyor. Soğutma sirkülasyonun olmaması nedeniyle motorlarda aşırı ısınma ve silindir başlarında çatlama oluşabiliyor. Böylelikle çatlaktan sızan benzin sıcak bir zeminle temas ettiğinde motor yangınına yol açabiliyor. ABD ve Kanada'da bu şekilde 29 olayın raporlandığı ancak herhangi bir yaralanmanın olmadığı gelen bilgiler arasında.

ETİKETLER
otomotiv
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  bizde geri çağırmazlar sen gidersin kullanıcı hatası derler.böyle avrupalı amerikalı olmak istiyorum işte.bizde hep çakallık.ulan hatalı araba yapılıyor orda geri çağrılıyor burda kullanıcı hatası oluyor.ey gidi...
  Cevapla
 • uzman 1 yıl önce Şikayet Et
  binlerce aracını dünya genelinde çagırdı öle amerikalı olmak isitiyorsan al vizeni terk et toprakları
  Cevapla
 • bilal 1 yıl önce Şikayet Et
  maalesef bizde böyle oluyor
  Cevapla
 • Mehmet çelik 1 yıl önce Şikayet Et
  alma Ford olursun mort
  Cevapla
 • Kenx 1 yıl önce Şikayet Et
  2000 modeli geri çağırmıyor mu :))
  Cevapla
 • pirifani 1 yıl önce Şikayet Et
  evet çağırıyor ama gidecek mecali varmı?:)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle